Siedmiostopniowy test na logo Paula Randa

Alika Swiderska
7 min readJul 26, 2015

Masz silne czy słabe logo?

Tak jak tancerka mogłaby zadać sobie pytanie, „co powiedziałby o moich tanecznych krokach Michael Jackson?”, a bokser mógłby się zapytać „ciekawe, co o moim prawym sierpowym powiedziałby Muhammad Ali?”, tak grafik zapytałby „co o moim logo powiedziałby Paul Rand?”

Po lekturze tego artykułu będziesz już z całą pewnością wiedzieć, czy Paulowi Randowi spodobałoby się twoje logo, czy nie.

Człowiek legenda

Paul Rand był amerykańskim scenografem i grafikem, znanym najbardziej ze swoich wzorów logo firm, takich jak między innymi IBM, UPS, Enron, Morningstar, Inc., Westinghouse, ABC i NeXT Steve’a Jobsa.

Ściśle rzecz biorąc, kiedy Steve Jobs zlecił Paulowi Randowi zaprojektowanie logo komputerów NeXT, zaoferował mu 100 000 dolarów. Ku niezadowoleniu Jobs’a Rand oświadczył, że wykona tylko jeden wzór.

Steve Jobs zapytał go, czy mógłby dostarczyć kilka wariantów projektu, a on odpowiedział: „Nie, rozwiążę dla ciebie to zadanie i mi zapłacisz. Nie musisz korzystać z rozwiązania. Jeśli chcesz kilku wariantów, to zwróć się do kogoś innego”.

Rand stworzył 100-stronicową broszurę szczegółowo opisującą markę, włączając w to precyzyjny kąt nachylenia logo (28 °) oraz nową nazwę firmy, NeXT.

Kryteria będące podstawą tego testu na logo opierają się na tym, co powiedział Paul Rand i co zmieniło świat projektowania logo:

Głównym zadaniem logo jest identyfikować, a drogą do tego jest prostota… Jego skuteczność zależy od tego, czy jest charakterystyczne, widoczne, łatwe do dostosowania, zapadające w pamięć, uniwersalne i ponadczasowe.

Siedmiopunktowy test na logo Paula Randa wykorzystuje wymienione powyżej kryteria opisu do oceny logo. Te punkty to:

  1. Czy jest charakterystyczne?
  2. Czy jest widoczne?
  3. Czy jest łatwe do dostosowania?
  4. Czy zapada w pamięć?
  5. Czy jest uniwersalne?
  6. Czy jest ponadczasowe?
  7. I kiedy już odpowiedź na wszystkie powyższe punkty brzmi „tak”, zadaj ostateczne pytanie: czy jest proste?

Każdy punkt z wyjątkiem ostatniego oceń w skali od 1 do 10. Ostatni punkt dotyczący prostoty oceń w skali od 1 do 15. Matematycznie odda to wagę tego, co jest w logo najważniejsze. 75 jest doskonałym wynikiem, a wszystko poniżej 60 można odrzucić.

Królik doświadczalny

Najlepiej zobaczyć jak działa ta ocena na przykładzie. Użyjmy stare logo Binga — wyszukiwarki internetowej Microsoftu.

Z zrozumiałych względów powyższe logo Binga zostało wycofane i ulepszone we wrześniu 2013 roku. Weźmy 7 punktów i zastosujmy je do tego logo, aby dowiedzieć się, dlaczego.

1. Czy jest charakterystyczne?

Charakterystyczne oznacza: wyjątkowe i różniące się od wszystkiego innego. Wyróżnia się w tłumie i trudno je pomylić z innymi.

W naszym przypadku logo Binga używa zwykłego młodzieżowego, niebieskiego koloru. 80% logo jest niebieskie. Czcionka sugeruje otwartość i rozmach — co jest dobre w przypadku wyszukiwarek, ale jest nijaka i płaska, co nie chwyci, jeśli chce się zwyciężyć w rywalizacji z Google.

Ponieważ nie ma żadnej grafiki, która uzupełniłaby logotyp, na słowach spoczywa OGROMNA odpowiedzialność za przekazanie znaczenia. Tymczasem w samej czcionce nie ma nic oryginalnego. Szerokie litery zajmują co prawda mnóstwo białego tła, ale wydają się stłoczone, szczególnie wokół podstawy „i”.

Ogonek „g” jest brutalnie odcięty, co daje wrażenie zimna i niedokończenia.

Gdyby ozdobnik „g” (zawijasek w prawej górnej części) był odrobinę cieńszy, wyglądałoby ono jak głowa łysego mężczyzny z jednym dziko stojącym włosem, co kojarzy mi się ze starością (czyżby np. Microsoftu?)

3/10

2. Czy jest widoczne?

Widoczne oznacza zauważalne lub łatwe do zobaczenia. Z racji tego, że zajmuje dużą ilość miejsca, jego widoczność jest duża. Jednak większość projektantów graficznych zaczyna tworzyć logo w czerni i bieli, aby zoptymalizować widoczność niezależnie od koloru. Tymczasem intensywnie żółta kropka nad „i” znika, gdy nakłada się to logo na biel i czerń, tracąc osobisty, intymny akcent, który nadaje mu „i”. Zawsze dbaj o to, żeby twoje logo wyglądało dobrze zarówno na czarnym jak na białym tle.

6/10

3. Czy jest łatwe w dostosowaniu?

Łatwość dostosowania oznacza, że ​​można go użyć w wielu przypadkach — na t-shircie, na kubku, w internecie, na ciężarówce, na znaku drogowym. Rozumiesz, co mam na myśli?

W naszym przykładzie, logo Binga ma tyle wbudowanej białej przestrzeni, że łatwo je rozpoznać niemal na wszystkim. Jedyne, co mu można zarzucić to to, że z trudem wpasowuje się w kwadrat i wtedy, gdy potrzebne jest wydłużenie w pionie. Tekst jest przesadnie wyskalowany w poziomie, nie dając żadnej możliwości na umieszczenie go w polu typu favicon czy jako ikonę aplikacji mobilnej. Może i wyizolowane „b” dałoby się wpasować w pole, ale to by znacznie obniżyło jego wskaźnik charakterystyczności, szczególnie dlatego, że „b” jest tak proste.

5/10

4. Czy zapada w pamięć?

Celem logo jest zapaść w pamięć — tak, żeby osobie, która potrzebuje czegoś, co zapewnia twoja firma, od razu przyszło na myśl twoje logo. Możesz to sprawdzić za pomocą testu na skojarzenia słów. Skojarzenia słów to ćwiczenie, podczas którego myślisz o pierwszym słowie, które wpada ci do głowy, kiedy coś widzisz lub słyszysz. Słowa kojarzą się z następującymi logo:

W kolejności wpadły mi do głowy: piwo, chipsy i samochód. Czy logo używają słów: „piwo”, „chipsy” i „samochód”? Nie. Nie muszą, bo są łatwo rozpoznawalnymi, zapadającymi w pamięć logo.

W naszym przykładzie, patrząc na logo Binga, nie przychodzi mi na myśl „wyszukiwarka”. Ciekawie rozwiązano to w nowym logo Binga, o którym porozmawiamy za chwilę.

Płaskie i pozbawione emocji logo Binga sprawia, że trudno je zapamiętać.

2/10

5. Czy jest uniwersalne?

Jeśli logo jest uniwersalne, ma to samo znaczenie dla wielu różnych osób. To najprawdopodobniej najtrudniejsza część w tworzeniu loga, ponieważ każdy jest inny. Jak udało się to osiągnąć wielkim, globalnym markom?

Google używa koloru.

Apple używa występującego na całym świecie owocu i neutralnej barwy.

Uwaga: aby rozpoznać logo Apple’a nie potrzeba ani jednego słowa, co daje niebiańską wprost liczbę punktów za uniwersalność.

Jako symbol wyszukiwarki, logo Binga powinno demonstrować zarówno moc jak i kompleksowość, ale nie kosztem przystępności (każdy powinien czuć się swobodnie, używając wyszukiwarki). Dzięki swojej prostocie projektowi udaje się przekazać przystępność, ale nie komunikuje on niczego na temat olbrzymiej mocy i głębi wiedzy.

4/10

6. Czy jest ponadczasowe?

Najważniejszą zasadą, o której powinno się pamiętać tworząc ponadczasowe logo to to, żeby nie używać „najmodniejszych” kolorów, „najatrakcyjniejszych” fontów czy „najfajniejszego” stylu. Trendy zmieniają się jak pogoda, ale słońce zawsze wschodzi a niebo jest zawsze niebieskie. Znajdź w swoim projekcie silny rdzeń i pozbaw go zbędnych upiększeń. Minimalizm to sztuka jak powiedzieć więcej, mówiąc mniej.

Stare logo Binga dobrze sobie radzi z unikaniem krzykliwości i krótkotrwałego blasku, ale o jego przesadzonej krągłości można powiedzieć wszystko tylko nie to, że jest pozbawiona upiększeń.

6/10

7. I kluczowe pytanie: czy jest proste?

Paul Rand powiedział, że logo powinno być kwintesencją minimalizmu.

„Logo nie przetrwa, jeśli nie zostanie zaprojektowane z największą prostotą i umiarem.”

Pierwsze sześć punktów testu Paula Randa to tworzenie i nadawanie twojemu projektowi wyjątkowych właściwości, tak żeby był jedyny w swoim rodzaju, trwały, zapadający w pamięć itd. Tymczasem ten ostatni punkt polega na ogołoceniu go i zredukowaniu zbędnych detali, aby obnażyć czysty, mający w sobie to „coś” produkt końcowy.

Oto dwa praktyczne sposoby, których można użyć, żeby się upewnić, czy logo zostało zaprojektowane z prostotą:

  1. Pomniejsz je a następnie powiększ. Wygląd i design silnego loga będzie czytelny i zadowalający niezależnie od rozmiaru.
  2. Narysuj je odręcznie ołówkiem w dziesięć sekund. Jeśli możesz to zrobić bez wysiłku, to masz proste logo.

Ponieważ prostota jest ukoronowaniem sześciu powyższych cech, z powodu jej kluczowego znaczenia ocenia się ją w skali od 1 do 15. Bardzo wyróżniające się i kreatywne logo może stracić punkty, bo jest charakterystyczne i kreatywne kosztem prostoty. Dobrym przykładem prostego loga jest swoosh Nike’a:

Wyszacowana na 15 miliardów dolarów firma jest rozpoznawana dzięki solidnemu „ptaszkowi”, który mówi: zwycięstwo, buty sportowe i grecka bogini. Wiele osób uważa, że ​​jest to najlepsze logo wszechczasów.

Logo Binga nie ma się tu czym za bardzo wykazać. Ale chociaż kuleje z komunikowaniem czegoś uderzającego i klarownego, przekazuje przynajmniej prostą esencję. Ale uważaj: nadmierne uproszczenie może zostać odebrane jako bezmyślność i nuda!

Aby znaleźć równowagę pomiędzy intuicyjnie prostym a bezmyślnie nudnym logo, przeanalizuj historię marki i rusz z pracą z tego punktu. Kim są główni bohaterowie? Jakie są ich mocne strony? Z jakim konfliktem muszą się zmierzyć? Jak wygląda happy end? Skonstruuj obraz z tych pojęć i zacznij go redukować, aż dojdziesz do kluczowych elementów.

10/15

Wynik końcowy

Sumując wyniki dla logo Binga, otrzymujemy:

  1. Charakterystyczne 3
  2. Widoczne 6
  3. Łatwe do dostosowania 5
  4. Zapadające w pamięć 2
  5. Uniwersalne 4
  6. Ponadczasowe 6
  7. Proste (z przewidzianych 15) 10

Razem: 36

36 punktów wyjaśnia, dlaczego Microsoft bez problemu zaprezentował go publiczności — było na tyle przyzwoite, żeby dało się z nim pracować, ale niewystarczająco mocne, żeby mogło się utrzymać.

Nowe logo Binga

We wrześniu 2013 roku Microsoft wprowadził nowe, diametralnie ulepszone logo Binga.

Kilka uwag na temat tego, co w tym logo zrobiono dobrze:

  • Ogonek „g” jest uśmiechem (co wykracza poza bariery kulturowe).
  • Dodanie niezmiernie wyraźnego symbolu odciąża czcionkę i pozwala jej odetchnąć.
  • Jest pełne ukrytych znaczeń (jak np.: skos u góry „b”) opartych na historii „o reflektorze”.

Test na logo Paula Randa można zastosować do każdego logo. Po zobaczeniu, jak zastosowano go do logo Binga, teraz twoja kolej, aby go wypróbować i podliczyć swoje wyniki. Masz silne czy słabe logo?

Kliknij „recommend” poniżej, jeśli ten artykuł wydał ci się przydatny albo interesujący. Dzięki!

--

--