Evet efendim geçtiğimiz haftanın teknoloji gündemiyle yine karşınızdayız. Şöyle bir istatistiklere bakacağız, gelen haberlere bakacağız, kimler ne aramış, en çok yapılan sorgular nelerdir, en çok aranan meseleler nelerdir, geçtiğimiz hafta bilgisayar alanında neler oldu kısaca bir inceleyelim.

Windows 11 artık tam anlamıyla hayatımızda

Evet, her kesim tarafından beğenilerek kullanılan windows…

Hepimizin yakından tanıdığı ALMANCAX ile Almanca öğrenme derslerine göz atarken ALMANCA SAATLER adlı dersin güncellendiğini gördüm, konuya yeni cümleler ve açıklamalar eklenmiş. Zaten bildiğim kadarıyla oldukça güzel ve akıcı ve anlaşılır bir konu anlatımı mevcuttu, saat resimleri filan derken epey görselliğe de yer verilmiş. Neyse, isteyenler için linki şuraya bırakalım…

Şimdi bir eposta adresi alacaktım, isim soy isimle denedim olmadı, daha önce alınmış, yaşadığım şehiri yazdım olmadı, plaka numarasını denedim olmadı derken haydi özel karakterle kullanayım da kullanıcı adımı benzersiz birşey yapayım dedim belki kabul eder. Aklıma ilk gelen tabii adım_soyadım gibi bir username oldu, ama bir baktım ki ben klavyede alt tire işaretinin nasıl yazılacağını bilmiyorum :) Neyse sonra https://www.enterle.com/bilgisayarda-ve-telefonda-alt-tire-isareti-nasil-yazilir-_/ makaleyi okudum da aydınlandım :) siz de okuyun, böyle şeyler lazım olduğunda benim gibi afallayıp kalmayın :) Haydi bakalım alt tire işareti nasıl yazılır merak edenlere gelsin. https://www.enterle.com/ sitesine teşekkürler.

Almanca ya da bir başka yabancı dil öğrenmek için ilk olarak kelimeler mi öğrenilmelidir yoksa gramer mi öğrenilmedilir? Bu konu uzunca bir süredir tartışılmakta. Bizim bu konudaki fikrimiz nedir diye sorarsanız, bizim bu konuda bir fikrimiz yoktur kafanıza göre takılın deriz :)

Çünkü her bireyin öğrenme mekanizması farklıdır, öğrenme yöntemi başkadır, o yüzden size en kolay gelen yöntem ne ise onu seçin deriz.

Tabii ki bir yabancı dil öğrenme aşamasında kelime dağarcığının zengin olması çok önemlidir. Eğer Almanca öğrenmeye yeni başladıysanız size bir rehber niteliğinde en önemli Almanca kelimeleri hem de kategorize edilmiş olarak sunalım: https://www.almancax.com/almanca-kelimeler.html Burada almanca kelimeler güzel bir şekilde verilmiş, güzelce istifade edebilirsiniz.

https://www.almancax.com/almanca-kelimeler.html söz konusu sayfada özellikle Almanca öğrenmeye yeni başlayanların çok işine yarayacağı Almanca kelimeler mevcut. Bu arada https://www.almancax.com/ sitesine teşekkürlerimizi sunarız.

Bize de başarılar dilemek düşer dimi :)

Şimdi ne güzel İngilizce sayıları kolay kolay öğreniyorken nerden çıktı bu ikinci yabancı dil muhabbeti anlamadık dimi :)

İngilizce sayıları biliyor musunuz? Biliyorsanız Almanca sayıları öğrenmeniz daha zor olacak. Evet yanlış okumadınız çünkü ingilizce sayıları öğrenenler almanca sayıları öğrenirken biraz zorluk çekiyorlar. Çünkü İngilizce ile kıyaslıyorlar, onun gibi zannediyorlar. Bu…

Türkiye’de orta okul ve liselerde uzun süredir Almanca dili seçmeli yabancı dil olarak okutulmakta iken son birkaç yıldır artık liselerde ikinci zorunlu yabancı dil olarak müfredata girmiş bulunmakta. Ülkemizde İngilizce eğitimi bakımından kaynak sayısı epey fazla iken Almanca eğitimi konusunda biraz kaynak sıkıntısından söz edilebilir. Ancak https://www.almancax.com/ adlı internet sitesi, hazırlamış olduğu Almanca dersleri ile bu sıkıntıya harika bir çözüm üretmiş. A’dan Z’ye Türkçe konu anlatımlı, ayrıntılı, bol örnekli Almanca konu anlatımları ile gerçekten tek başına Almanca öğretebiliyor.

Ayrıca sitede Almanca Türkçe çeviri ile Türkçe Almanca çeviri hizmeti de ücretsiz olarak veriliyor. Şuradan faydalanabilirsiniz: https://www.almancax.com/ceviri/

Mesela birkaç ders örnek vermek gerekirse:

Almanca kelimeler : https://www.almancax.com/almanca-kelimeler.html

Tek kelimeyle harika bir anlatım, Almanca sayılar : https://www.almancax.com/almanca-sayilar.html

Yine güzel bir konu anlatımı, Almanca alfabe : https://www.almancax.com/almanca-alfabesi-das-deutsche-alphabet.html

Almanca saatler : https://www.almancax.com/almancada-saatler-die-uhrzeit.html

Örnekler daha da çoğaltılabilir, saymakla bitmez, sitede yüzlerce Almanca dersi var. En iyisi siz kendiniz gezinin :)

Sosyal Medya Uzmanı

Sosyal Medya, İletişim, Teknoloji Haberleri Paylaşım

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store