Tasarım, Brief, Müşteri

Tasarım yaparken bazı aşamalara uymak ve benimsemekte fayda var. Bu aşamalar genellikle tasarımcının alışkanlıklara göre değişiklik ve sıralama değiştirir. Kimi tasarımcı brief ile ilerlemeyi tercih eder kimi sözde brief alarak ilerler. Kimi herşeyi mail üzerinde halledeyim der kimi hele bi başlayalım da der…

Genellikle bir tarz belirlemek iyi olmayabilir. Monoton tek düze tasarımlar ortaya çıkartabilirsiniz. Bu durumda portfolionuzu olumsuz etkileyecektir. Daha verimli tasarımlar için benim nacizane önerim şunlar olacaktır diye listelemeyeceğim bunu bir iki üç diye yazmaktansa biraz da hikayeleştirmek amacım belki becerebilirim.

Ben kendi yaptığım mesleğin hem mutfağındayım hem sunumundayım hemde satışındayım. Kendi yaptığım şekilde anlatayım.

**Bazen müşterinin amacı sadece yemek yemek olabilir.**

Müşteri taleplerine göre genelde müşterilerim çevremden veya internet üzerinden veya ajanslar oluyorlar. Bu durumda ilk zamanlar bief almak onlar için işin acele olmasına göre hamallık gibi gelse de sonunda bief vermeyi öğrenen bir çok müşterim oluştu. Bu durum onlar için de avantajlı ve bu yönetemi genele yayarak kullanmaya başladıklarında müşteri isteklerini tek bir alan da yada parça parça düzenlemeye, oluşturmaya ve geliştirmeye başladılar. Başladık. Brief aldığın zaman sen bunu istiyorsun diyebiliyorsun yoksa ahmetin web sayfası gibi olsun denildiğin de ahmet mehmete mehmet de müşteri olan veli ye dönüşebiliyor. Bu da sürümcemeli işlerden biri olma yolunda kararsız tam içe sinmeyen işler oluşmasına ve kararsızlıklara yok açıyor diyebilirim.

**Hem Mutfakta hem de satışta olmak ne kadar iyi**

Bu konu hakkında şunları söyleyebilirim; mutfağıda bilmek gerek satışı da sunumuda fakat birinde ilerlemeniz gerekiyor ki meslek denilen şey edinilsin. Tasarımcıdan yola çıkarsak iş mutfakta ama satış ve sunum konusunda da bilgi sahibi olmalı diye düşünüyorum. Eğer bilmezseniz yeni mezunlar gibi ajansların kucaklarında kalırsınız. Verilen işi yapmaktan öteye geçemezsiniz diye düşünüyorum.Kaba konuşuyorum ama bunlar gerçekler. Bir de bilmediğiniz işlere kafanızı sokmayın yoksa burnunuzu tıkamak zorunda kalabilirsiniz.

**Müşteri mutfaktaki sorunları düşünmez**

Önüne ne gelir, uygun mu, evet mi diyeceğiz, revize verelim mi, kaç revize alıyorsunuz gibi durumlar müşterinin daha çok üzerinde olduğu durumlar oluyor. Bu nedenle sizin mutfakta ruh halinizin nasıl olduğu ne ile karşı karşıya olduğunuz müşteriyi maalesef enteres etmiyor.Ortaya çıkan iş ne kalitede bazen o bile düşünülmüyor bu da müşterinin vizyonu ile alakalı bunu da bir başka yazıda anlatacağım.

Konu çok farklı yerlere gitti farkındayım. Biraz dolmuşum yada yazacak çok şeyim var sanırım kusura bakmayın. Keyif alıyorsanız ne mutlu.

İşin özeti şu; ya işini yap (operatör) yada kendi kafandakileri dökebileceğin rahat işler yap ucuz fiyata fantezi yapabilirsin ben bazen öyle yapıyorum. Tamam bu işten pek kazanmayacağım ama benim istediğim gibi olsun demek lazım. Bu da gayet tatmin etmiyor değil.

**Ya kendi brief’ini yarat yada brief al.**