Bizim Kuşak

Bizim kuşak geçiş kuşağı. Yerini bulamamış bir kuşak. Bir geri bir ileri, bir sağa bir sola. Biraz rölanti kuşağı. Yazının ilerleyen kısımlarında ezik, kibar ve başka sıfatlarla da adlandırılabilir.

Bu yerini bilememe, bulamama daha çocuklukta başlamıştı. Anne baba hep meşguldu, sıra bir türlü bizle ilgilenmelerine gelmiyordu. Daima bir ajanda vardı. “Yemek hazırlıyorum”, “şimdi yorgunum”, “dur bi iş yapıyorum”, “başım ağrıyor!!!” Mesela misafir gelecek zamanları düşünüyorum da. Yeni tabak bardakların çarşafların sadece misafirler gelince kullanıma sunulmasına, pastaların böreklerin misafirler için yapılmasına şaşırmazdık ve bir köşede oturur, bu hazırlıkları seyrederdik. Krallar gibi ağırlanan misafirler gittikten sonra, kapısı açık kalmış misafir odasına süzülüp geri kalanları götürür, kendi evimizde sığınmacı gibi yaşardık. Biz de misafirliğimize gittiğimizde o krallığı yaşayacağımızı sanır, fakat annemizin çatık kaşlarıyla karşılaşınca, “yok ben limonata ve poğaça istemiyorum tokum teyze” cümlesi kurup yutkunurduk. Spor gazeteliğimi mazur görün ama amk öküz gibi istiyorduk, öyle böyle değil, kafamızı limonata içine gömecek kadar istiyorduk hem de. Ama anne babaların bizim için biçtiği yol, çocukluğumuzun önüne geçiyordu işte. Gerçi orada dur demeliymişiz. Çünkü farkında olmadan bu yol, çoğu zaman fıtratımızın önüne de geçmiş, ondan da uzaklaştırmış. Konudan sapmayalım. Anne babamızın iyi tarafından kalkmış olduğu zamanlarda veya ev sahibi teyzenin bizi kolladığı, “A! yemesen üzülürüm bak” diyerek bize yürüme kanalı açtığı zamanlarda, tüm oyuncak ve pastalar emrimize amade oldu. Evimizde göremediğimiz rahatı orada bulduk. Orada çocuk olduk. Orada şımardık. Hatta misafirlik dönüşü bizi evde “çok yaramazlık yaptınız, hakkımızda ne düşündüler” konulu paparalar beklese bile yapacağımızdan geri kalmadık. Sonra kaldık… Misafirlikte çocuktuk, evde ise halden anlayan, yutkunup duran, anne babasını anlayışla karşılayan, büyümüş de küçülmüş insanlardık. Roller niye değişmişti bilmem ama öyleydi işte. Şefkatli ve anlayışlı cocuklardık. Evimizde vardı, ama bizim değildi. Büyükken anlaşılmayacak bu kavramı küçükken nasıl anladım bilmiyorum. “Yapacağımızdan geri kalmadık, sonra kaldık” demiştim. Çünkü, evdeki “höt! dokunma” baskısının doğurduğu misafirlik coşması ve misafirlik dönüşü misafirlik coşması hakkındaki papara süreci ve bunların döngüsü bir süre sonra yıldırdı. Susturulduk, misafirlikte istemekten vazgeçirildik. Evdekilerden zaten vazgeçmiştik. Salondaki fiyakalı bardaklar, tabaklar, kaşık çatal takımları ve sürüsüne bereket gıcır “şeyler”. Onlar misafirler içindi. Olur da gaflet ile “Bana ne!” dediğimizde, annelerimiz üzülüyor, babalarımız kafamızı kırma tehditi savuruyordu. Beynin içerisinde sözler eylemlerden çok daha gerçek halde varoluyordu. Poğça ve kodumunu mozaik pastası kafamdan daha değerli değildi, kafa lazımdı. Affedin! dedik, şirin çocuk olmaya uğraştık. İç tarafımızdaki istekler büyüdü ama doyrulmadı, çünkü o esnada anne babamızı mutlu etme ve onların dediklerini yapmakla, olduğumuz yaştan ve insandan farklı davranmakla meşguldük.

Hayatımızı başkaları için yaşama öğretisi daha küçüklükten empoze edilmeye başlanmıştı. Farkında olmadık. Nelere yol açacağını bilmedik. Bilsek dur der miydik? İki katımız boyundaki kadın ve erkeğe dur der miydik? Resti görür müydük? “Bak geliyor beş kardeş” veya “aa sen anneni çok üzüyorsun, kötüsün kötü” laflarını kaale almamazlık yapabilir miydik? Yapanlar vardır ama bu yazı diğerlerimiz için. Biz yapamadık işte. Küçüktük ve bu “hep başkaları için”i doğru sandık. Kendi evinde kendisi olamayan bireyler büyüdü, istemedikleri ama gidilmesi gerekli okullara gitti, gerekli görmediği şeyleri öğrendi, kurumlara, devletlere çark oldu.

Bir şeyler için hep küçüktük, “büyüyünce yaparsın”dık, birden “yaşından utan” “böyle şeyler için büyüksün” olduk.

Üniversiteden çıktık, işe başlamak, tecrübe istediler. Tecrübenin dibine vurduk, bu sefer de “ovırkualifayd” olduk. Bir şeyleri yine ıskalamıştık.

Hayatımızı “Başkası ne der” diye yaşadık ama, “ya kendimiz ne deriz” diye düşünmedik. Bu saptırılmış, ezik felsefeyi benimsedik. Doğru sandık, sınırlarımızı ihlal ettik, ettirdik.

Hep başkalarını kendi önümüze koyduğumuzdan, istediğimizi alamadık. ‘Uslu çocuk’ olduk. “Sorun sende değil, bende” diye terkedilen olduk, “ben seni arkadaşım olarak görüyorum” olduk, “bu sene de terfini veremiyoruz, affet ama bizim için çok değerlisin, demotive olma” denilen iyi çalışan olduk. Kendi hakkımızı savunamadık, o yeteneğimizi misafirler için yaşadığımız kendi evimizde kaybettik. Küçükten bu yana tekrarladığımız bu rutini kırmak için girişimlerde bulunduğumuzda, “alışmadık g.tte don durmaz” hesabı bu girişimler üzerimize oturmadı, bir iki denemeden sonra üzerimizden düştü.

Makus talihimizi bu haliyle kabul ettik. Bu düşünce, din anlayışımıza bile sirayet etti. Dinde hem şükür hem sabırdan da örnek varken, bizim dikkatimizi hep kötü örnekler çekti. Sabır ve şükür arasında denge kurmak varken, sabır öğütlendi. İyi şeylere maruz kalıp şükreden seçeneği de aktifken, hakkını aramayan, haksızlığa sabreden anlayışı benimsedik. Başımıza güzel bir şey gelince de, şükretmeyi akıl etmek yerine, “Yok yok kesin kötü bir şey olur şimdi” diye korkuyla beklemekle meşguldük. Çocuklukta “Mutluluk dolu misafirlik zamanları, evde öğüt veya papara anlamına gelir” i öğrendik; büyüyünce “ay çok güldük, başımıza kesin kötü bir şey gelecek” olduk.

Kendi evinde değil başka evde rahat eden kuşağın büyümüş hali de, kendi içinde rahat edemeyen bir hal oldu.

Yavaş akıyor diye şeridimizi değiştirdik, bıraktığımız şerit hızlı akmaya başladı. “Hızlılık” pastası, kendi şeridimizde başkalarına sunuluyordu, biz yine yutkunuyorduk.

Yazıyı burada sonlandırıyorum. Bizim kuşak hangisi mi? Bu okuduklarında biraz kendini bulan bireylerin oluşturduğu işte. Sonu biraz zengin kalkışı oldu, acele topladım ortalığı ama idare edin, misafir gelecek. Hadi gidin siz.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.