0 Yazısı (Şu An Buradasınız)

Puhu, baykuş ailesinin iri üyelerinden bir tanesidir. Hayatını, Asya’dan Afrika’ya her türlü dağ, orman ve taş yamaçta sürdürmektedir. En belirgin iki özelliği, avlanırken süper sessiz uçması ve gece olduğunda görüş yeteneklerinin artmasıdır. İsmi nereden geliyor diye merak eden herkes için; puhutv, ismini bu güzel kuştan alır.

puhutv çalışanları olarak biz, hayatımızın en büyük maceralarından birini yaşıyoruz. Yaklaşık bir buçuk yıl önce, dışarıdaki birçok insanın umutsuz bir yolculuk olarak isimlendirdiği bu projeye, elimizde avucumuzda olan her şeyi koyacağımızdan habersiz bir ekiptik. Çok çalıştık. Usanmak ve tükenmek için birçok sebep varken, bombalara, politik krizlere, bizi yansıtmayan her türlü kötü gündeme kendimizi kapatıp üretmeye çalıştık. Ruh halimiz genellikle altların altında ve üstlerin üstünde seyir etti.

Önceleri girişimciliği, belirsizlik ortamında iş yapmaya çalışmak diye tanımlardım. Meğer çok yanılıyormuşum. Belirsizliği yönetmek kadar, her gün, her dakika, bu-da-nasıl-olur-yahu dediğiniz sürprizleri yönetmekmiş bir girişimde çalışmak.

Paylaşarak bizi büyüten herkesin yüzünde küçük bir gülümseme uyandırmak adına; okuyanların iyi ya da kötü, doğru ya da yanlış diye değerlendirme yapabilecekleri bir zemin oluşturmak için yazıyorum. Bu yazıyı bir PR çalışması ya da okuyanın çıkarından çok anlatanın şanı için paylaşılan bir makale olarak değerlendirmemenizi rica ederim. Mümkün olduğunca detay ve yöntem konuşmaya, imkanlar dahilinde veri paylaşmaya çalışacağım.

Yazının içeriği nedir?

Okumak isteyenler için birkaç yazıdan oluşan bir seri planladım. Projenin, fikir aşamasından yüksek trafik aldığı dönemlere kadar alınan kararlarını, özellikle ürün ve strateji ile ilgili olanlarını, sebep ve sonuçlarıyla açıklamaya çalışacağım.

Beklenen yazılar;

 • 0 Yazısı (Şu An Buradasınız)
 • Scope ve Strateji
 • Bilgi Mimarisi ve Navigasyon
 • Arayüz Detayları ve Benchmark
 • Ekip ve İş Akışı
 • Bonus: Bize Öğrettikleri

puhutv nedir?

Türk televizyonlarında yayınlanan birçok diziyi ve kendi original içeriklerini ücretsiz olarak kullanıcıya sunan bir video on demand platformudur. Kullanıcının, bilmediği rotalara yelken açmak yerine; hali hazırda bildiği, izlemek istediği içeriklere, televizyondaki yayını bittiği anda erişebileceği bir catch-up servisi olarak konumlandırılmıştır. Bu açıdan puhutv, Türk televizyonunun evrim geçirmiş bir versiyonudur.

Rakamlar puhutv için neler söyler?

Puhutv, yayın hayatına başladıktan kısa süre sonra Türkiye’de en çok video izlenen platformlardan bir tanesi oldu. Birçok kişinin evine, cebine ve kalbine girdi. Servisin geldiği durumla ilgili birkaç önemli not aktarayım.

 • 1 milyon kayıtlı kullanıcı* (1)
 • Aylık 13+ milyon tekil kullanıcı
 • Aylık 50+ milyon session* (2)
 • 2,5 milyon uygulama indirme sayısı
 • 70 binden fazla uygulama yorumu ve 4.7 / 5 ortalama* (3)
 • Kullanıcıların %92’sinden, puhutv’nin servis kalitesine 9 ya da 10 not* (4)
 • Fi isimli internet dizisine 80+ milyon izlenme* (5)

Bu rakamlar epey makul bir pazarlama bütçesinin sonuçlarıdır. Marketing planlamamızı yapan ekip arkadaşlarımı buradan bir kez daha kutluyorum.

Startup, Enterprise, Corporate?

puhutv bir internet girişimidir, corporate startup kavramının tam karşılığıdır. Bu konunun, üzerine konuşulması gereken altbaşlıklar içerdiğini düşünüyorum. Çünkü bir-startup-ne-demektir? sorusuna net bir cevap verilemiyor. Literatürde çalışan sayısı, bütçe, şirketin kaç yaşında olduğu ile ilgili hiçbir formül bulamadım. En makul açıklamalardan biri;

Startup: Bir grup insanın, belirsizlik ortamında yeni bir ürün ya da servis üretmesidir.

Projenin bütçesi düşünüldüğünde sizi iki kişilik hukuk şirketi ile aynı yere koyamayız, demişti startup olmadığımızı savunan bir arkadaşım. Bu durum, iki kişilik hukuk şirketini tanımlamak isteyen insanların çözmesi gereken bir sorun kanımca. Biz kullanıcının zihninde, yıllık 1 milyar USD teknoloji, 1 milyar USD marketing, 6 milyar USD içerik yatırımı yapan global bir şirketle* (6) karşılaştırılıyoruz. Düşündüğünüzde o kadar da büyük bir bütçemiz yokmuş.

Çok benimsediğim bir tanıma daha denk geldim. Birçok önemli girişimci startup-nedir? sorusuna şöyle cevap vermiş. * (7)

Startup: Limitleri zorlayan bir düşünce yapısıdır.

puhutv, limitleri zorlayan düşünce yapısı tanımı ile birçok noktada kesişir. Bunlardan en önemlileri;

 • Kullanıcının daha çok reklam ve daha çok para demek olduğu bir sektörde* (8), ilk kez ürüne ve deneyime yatırım yapmayı seçmiştir.
 • İçerik ve servis kalitesi yüksek diğer platformlardan* (9) farklı olarak, tüm içeriklerini ücretsiz olarak kullanıma açmıştır.
 • Bu yatırımları ROI ile ilgili ciddi belirsizliklerin olduğu bir ortamda yapmıştır.

Yukarıda saydıklarım, kulağa limit zorlayan, disrupt eden bir girişim gibi geliyor.

Bu arada girişim demişken; bizler, işin sahipleri değiliz, birer çalışanız. Bu sebeple birçok insan tarafından girişimci de sayılmıyoruz. Kendimizi bir sınıfa koymak istediğimizden değil ama hem birçok girişimcinin, hem de birçok kurumsal çalışanının yaşadığı zorlukları aynı anda yaşayıp ikisi de sayılmıyoruz.

Kuzey Yıldızı’mız nedir?

Büyük belirsizlikler altında karar almaya çalışan birçok insan, kendine bir Kuzey Yıldızı belirlemeye çalışır. Kararlarınızı temel bir prensip ilkesine dayandırmak, farklı zamanlarda aldığınız kararların tutarlı olmasına yardımcı olur. Böylece eğer yıldızınızı doğru seçtiyseniz başarılı olma ihtimaliniz artar. Çölde kaybolan insanın yıldızlara bakarak medeniyeti bulmasına benzetiyorum bunu. Çünkü bir karar almak, nereye-giderseniz-aynıymış-gibi-görünen-ihtimaller arasında kaybolmaya çok elverişli bir ortamdır.

puhutv’nin temel prensip ilkesi user first demesidir. Çalışmaya başladığımız ilk gün, Internet’te içerik tüketen Türk izleyicisinin, karşılıksız-para-basan-bir-makine gibi kullanılmaktan hoşlanmadığını düşündük. Kullanıcıları birinci önceliğimiz yaptık ve onların adına birçok şeyden rahatsız olduk. Servisin şimdiye kadar geldiği yolda, bu hassasiyetin önemli yer tuttuğuna inanıyorum.

Kuzey Yıldızı’mıza bakarak aldığımız kararların birkaçını aktarayım. Ücretsiz içerik yayını yapan puhutv;

 • Popup ve masthead gibi sektörde para eden reklamları göstermez.
 • Video başlangıcında (preroll) reklam oynatmaz. * (10)
 • Video bitişinde (postroll) reklam oynatmaz. * (11)
 • Daha çok preroll izletmek için partlı yayın yapan sektörde, tek parça içerik yayını yapar.
 • Display reklam göstermez. * (12)
 • 4K içerik yayını yapar. * (13)
 • Original içerikler dahil, hiçbir videoyu izlemek için kayıt ya da iletişim adresi bırakma zorunluluğu istemez. * (14)
 • Kullanıcı deneyimi adına, ürün ve teknoloji ekiplerine ciddi yatırımlar yapar.

Bu radikal değişiklikleri, sahibi değil de çalışanı olduğunuz bir projede, proje henüz masada iken almak ciddi cesaret gerektirir. Bu kararları alan, alınmasına yardımcı olan, alınan kararların arkasında duran herkese çok teşekkür ederim.

Nasıl para kazanır?

Az önce bahsi geçen konulardan da anlaşılabileceği gibi puhutv reklam ile hayatını kazanır. Ancak biz reklam göstermek yerine, kullanıcı-adına-hassasiyet-taşıyarak-reklam-göstermeyi tercih ediyoruz.

Az önce ne göstermediğimiz ile ilgili şeyler yazdım. Ne gösterdiğimiz ile ilgili de birkaç şey aktarmak isterim;

 • Fi ile birlikte, kullanıcıları standart video reklamlara göre daha mutlu eden kuşak reklamları* (15) Türkiye’de sanıyorum ilk kez yayınladık. Ters tepki gören, sektörde yeri olmayan, halı hazırda satılmayan, reklam veren tarafından istenmediği iddia edilen bu reklamları yayına almayı başardık çünkü kullanıcılar hem bizi, hem içeriğimizi sevdi.
 • Bölümü ortalama 65 dakika olan, yüksek bütçeli bir içeriği, ortalama 3 dakika* (16) reklam göstererek izletmeyi başardık. Aynı içeriği televizyonda izlemenin yaklaşık 12–15 dakika reklam izlemek olduğunu hatırlatmak isterim.
 • Yayına alınan reklamların, servis üzerinde hataya sebebiyet vermediğinden emin olmak için çok ciddi bir test eforu harcadık. Basit hatalar olsa da, sebebiyet veren reklamları yayından kaldırdık. Mümkünse müdahale edip hatanın düzeltilmesi için geliştirme yaptık.

En çok sorulan sorulardan bir tanesi, limitli reklam pazarı da düşünüldüğünde puhutv yatırımının karşılığını alabiliyor mu oluyor. Detay vermem mümkün değil ama çok iyi bir kazancımız var. Bundan sonraki hedefimiz ise daha akıllı gösterimler yapabilmek.

Ne zaman ücretli olacak?

Hiçbir zaman. puhutv ücretsizdir ve hep ücretsiz olacaktır. Reklamsız izlemek isteyen kullanıcılar için bir üyelik modeli tartışılıyor fakat ücretsiz modeli her durumda koruyacağız.

Yaptığımız araştırmanın sonucunda, birçok kullanıcının servisi ücretli sandığını gördük. Sektör içinden de ne zaman ücretli olacak diye birçok soru geldi. Sanırım iyi tasarım premium bir algı yaratıyor. İnsanlar ücretsiz olduğuna inanmak istemiyor.

Bugünlerde ne ile uğraşıyoruz?

Bir ürün ile uğraşmanın belki de tek kötü yanı, iyileştirmek için ürettiğiniz şeyi her gün eleştirmektir. Teknoloji sektöründe çalışan insanların ortak bir problemi olsa gerek, bu eleştiri hali ile mutluluğun tadını yeteri kadar çıkaramadığımızı düşünüyorum. Bizim aklımızda servisin çok daha iyi, çok daha başarılı bir versiyonu var. Aklımızdaki hali ile yayında olan arasındaki fark ise bu mutsuzluğun temel sebebini oluşturuyor.

Ama arayı kapatmak için çok çalışıyoruz. Çok güzel planlarımız var. Bu sebeple içinde bulunduğumuz ruh hali, bir mutsuzluktan çok bir heyecan ile açıklanabilir.

Yazabildiğim en açık, en ikinci ajandasız hali ile yazmaya çalışıyorum. Bir sonraki yazılarda detay içinde boğulmak, yöntem konuşmak, olay yeri inceleme raporlarını incelemek üzere.

Bir sonraki yazı: Scope ve Strateji

*Notlar:

 1. 1 milyon, yayın hayatına başladıktan 4 ay 25 gün sonra ulaşılan kayıtlı kullanıcı sayısı.
 2. Yayın döneminde ulaşılan aylık trafik rekoru. İçindeki paid trafik oranı %2’dir. Trafiğin en büyük kısmı direkt, ikinci büyük kısmı da organikten gelmektedir.
 3. Android ve iOS uygulama marketlerinden incelenebilecek oy sayısı ve oranıdır.
 4. Kendi topladığımız verilerin ortalamasıdır.
 5. Fi bölümlerinin izlenme sayısıdır. Fragman ve klip izlenme sayıları bu rakama dahil değildir.
 6. Kullanıcılar, iyi nedir çok iyi biliyor ve alışıyorlar. Bir ürünün iyi ya da kötü algısını, hali hazırda bildikleri alfa-ürüne göre belirliyorlar. Bahsi geçen şirket ismi Netflix. Rakamların kaynağı: https://ir.netflix.com/long-term-view.cfm
 7. Startup nedir ile ilgili görüşlerimi özetleyen yazılardan bir tanesi: http://www.businessinsider.com/what-is-a-startup-definition-2014-12
 8. Türk medyasının Internet uzantılarını incelediğinizde, bahsi geçen reklamlar konusunda bana hak vereceğinize inanıyorum.
 9. Netflix, Hulu, yerli örneklerden BluTV gibi ücretli servisler.
 10. puhutv’de, içerik özelinde yapılan büyük sponsorluk anlaşmaları haricinde hiçbir içerikte preroll reklam gösterilmez.
 11. puhutv’de, hiçbir şekilde video bitişinde postroll reklam gösterilmez. Zaten bunu yapmak nasıl bir mantıktır anlamıyorum. Yeni bir video izletme ihtimalini artırmak, o içerikde daha fazla reklam izletmek varken nasıl postroll reklam koyulur anlayamıyorum.
 12. puhutv’de display reklam gösterilmez. Video player sayfasına koyulan tek display reklam da yeni tasarım ile kaldırılacaktır.
 13. Dosya yapısı itibari ile 4K yayınlanabilen tek içerik Fi’dir. Fakat uygun başka içerikler olması durumunda da 4K yayın yapmak konusunda kararlıyız. Bu durum, standart HD gösterimden ortalama beş kat daha masraflıdır fakat user first.
 14. puhutv’de hiçbir içerik üyelik arkasına saklanmaz. Şirket, bu sebeple birçok büyük sponsorluk anlaşmasına hayır dedi. Mesela, sadece belirli bir marka kullanıcılarının izleyebileceği içerikler gibi fikirler, ciddi getirisi olmasına rağmen kabul görmemiştir.
 15. Kuşak reklam, ardı ardına oynatılan midroll reklamlardır. 10 ila 40 saniye arasındaki reklamlar, reklamı atla butonu olmadan gösterilmektedir. Globalde örneği olmasına rağmen Türkiye’de rastlamamıştık.
 16. Fi’de, bir dakikalık üç tane kuşak gösterilmektedir.