Eğer bu yazıyı okuyorsanız, büyük ihtimalle, ya bir kamu internet sitesinden sorumlusunuz ya da konuya dair araştırma yapıyorsunuz. İki durumda da bilmeniz gerekenleri özetlemek ve takip eden yazılarda, gitgide derine inmeye çalışacağım.

Öncelikle Kamu İnternet Siteleri için KAMİS Rehberi Projesi‘ni incelemelisiniz. KAMİS (Kamu İnternet Siteleri Rehberi Projesi) bir tavsiyeler bütünü olarak görülebilir. Bu yazımda en önemli görünen bazı kısımlarını özetleyeceğim. KAMİS sitesinde de göreceğiniz gibi kontrol ve tavsiye listeleri 2 ana başlığa ayrılmıştır. İçerik ve Erişilebilirlik.

Image for post
Image for post
Photo by Will Francis on Unsplash

İÇERİK

Bir kamu internet sitesinin olmazsa olmazları elbette ilk aklınıza geleceği gibi; logo, idareciler, teşkilat şeması, iletişim, mevzuatlar, formlar, duyurular olacaktır. Bu konuların (ve daha fazlasının) belli standartlarda verilmesi, yapılacak işin kalitesini ve kabul edilebilirliğini artırır. …


Image for post
Image for post
Photo by Bench Accounting on Unsplash

Malum, günümüz dünyasında; doğru bilgiyi, doğru alıcıya, en hızlı biçimde sunmanın en etkin yolu, internet teknolojilerinin doğru ve etkin biçimde kullanılmaktır.

Kamu internet sitesi, bir kamu kurumunun, kamu (halk) ile etkileşimde bulunduğu web tabanlı bilgi ve hizmet kanalıdır. Basit olarak “web sitesi” ya da “internet sitesi” olarak adlandırılabilecek bu yapılar, alt sistemler, portallar ve etkileşimli sayfalardan oluşabilir.


Image for post
Image for post

Bu yazı ilk olarak Altug.Design’da yayınlanmıştır.

Mobil cihaz veya masa üstünden gezdiğimiz bir internet sitesi üzerinden, Whatsapp’a nasıl mesaj atılıyor? Bu mesajı özelleştirmek mümkün mü? Evet!

Mobil Sitelerde Telefon Numarası Kullanımı yazımın ardından pek çok arkadaştan “Pekii whatsapp’a da mesaj göndertebilir miyiz?” şeklinde sorular geldi. Elbette. Aşağıda önce kullanımı, ardından ileri seviyesinde neleri — nasıl yapabileceğimizi inceleyelim.

Whatsapp abonesine mesaj gönderebilmeniz için ihtiyacınız olan kod aşağıdaki şekilde olmalıdır.

Kullanımı

https://api.whatsapp.com/send?phone=telno
Yani:
<a href="https://api.whatsapp.com/send?phone=905371111111" target="_blank">Denemek için tıklayın</a>

Denemek için tıklayın

  • Bu numara için “URL yoluyla paylaşılan telefon numarası geçersizdir.” mesajı alacaksınız. Kodu kendi numaranız için denerseniz çalıştığını görebilirsiniz.

Eğer mobil cihazdan açıldıysa, whatsapp uygulaması devreye girecek, webden tıklandıysa da whatsappweb açılmaya çalışılacaktır.

İleri Seviye

Tek tuşla, seçilen numaraya hazır mesaj yollama:
https://api.whatsapp.com/send?phone=905371111111&text=Merhaba,%20nasılsınız?

boşluk karakteri yerine %20 kullanılmalıdır.

Birden fazla satır kullanımı
https://api.whatsapp.com/send?phone=905371111111&text=Merhaba.%0ANasılsınız?

Alt satıra geçmek için %0A kullanılmalıdır.


Image for post
Image for post

On the preveous week, I was at the Design Week Turkey in Istanbul. As I was invited by the organization and representative of Interior Affairs, I had to attend as many conferences as possible while keeping an eye on the workshops and the fair. the subject of this year was “The Potential of Design” and we really did see the potential. Design week also had a guest country: Finland.

It was a 5 days of design bombardment on product, packaging, web designs, user interfaces, user experiences, experiments, fashion and kitchen equipment designs to car and even shoe design.

Finland

This years guest country was Finland (Suomi) and great designers from both known and now well known to Turkey were here in Istanbul. …


Image for post
Image for post

I love usability, don’t you? Even the smallest touch to the user experience will worth more than the effort to users.

On the web pages, when I have to use phone numbers, I always add the dial code to my HTML. With that, you can allow your visitors to one-click on the phone numbers to dial or skype call easily.

The usage of this is a very simple code. After that, we will discuss some alternatives and the SEO posibilities of phone number usage on mobile web sites.

Usage

The protocol we are going to use is: tel

<a href=”tel:90–537–111–22–33">(0537) 111 22…


Image for post
Image for post

In coding, Separation of Concerns refers to the delineation and correlation of software elements to achieve order within a system.

Separation of concerns is a design principle stating that code should be separated based on its purpose in a program. In web development, that generally means the structure of a page is defined in an HTML document, styles are stored in a CSS file, and code that defines dynamic behavior is stored in a JavaScript file.

Through proper separation of concerns, complexity becomes manageable.

For example, a JavaScript file can quickly get overloaded with styles if you regularly use the css method to modify element styles. It’s a best practice to group all of the style code in a CSS file and use jQuery to add and remove the classes from elements. …


Image for post
Image for post
E-Sertifikalar Çok Şeyi Değiştirebiliyor!

Günümüzde oldukça popüler hale gelmiş olan e-sertifikalar artık hemen hemen her alanda bilgi ve becerilerinizi belgeleyebileceğiniz evraklar olarak kabul görüyor. E-sertifika terimi halen bilinirliğini ve geçerliliğini ispat etmekle uğraşıyor olsa da, o kadar da yeni bir uygulama değil. İnternet üzerinden farklı güvenlik seviyelerinde yapılabilen sınavlar sonunda alacağınız nota göre hakkedilen bu sertifikalar kariyerinizi ciddi anlamda etkileyen kilometre taşlarına dönüşebilir.


Hazır programlar olmadan çalışan, koda hakim, gerçek web tasarımcıların HTML5'e geçişleri görmek beni mutlu ediyor. Eski tarayıcılara da yavaş yavaş kullanıcılarımızın veda etmeleri ve bilinçlenmeye başlamalarıyla artık biraz daha rahat hareket edebilmeye başladık. Bu rahatlıktan kastım yeni teknolojileri kullanabilmek tarafında tabii ki. Bilgi ve pratik anlamda geri olmasak da, daha önce de bir yazıda belirttiğim gibi ülkece teknolojinin kullanımı konusunda geriden geliyorduk. Neyse ki artık bu değişiyor.

Önce biraz genel bilgi

Bildiğiniz (ya da bilmediğiniz) gibi 1997'de HTML 3.2, 2000'lerin başında HTML 4.01 ile çalışıyor ve pek fazla standarda bakmadan — sayfadaki görünüme bakarak sayfalar üretiyorduk. Çünkü ne sayfaların hızlı açılması, ne de Google’ın puanlamaları vardı o zamanlar. Daha sonra XHTML 1.0 girdi hayatımıza. “O öyle yazılmaz, bunun bir standardı var!” diyordu bize. Aynı dönemlerde de Google’daki sıralamalar, puanlamalar ve diğer detaylar girdi hayatımıza. Tasarımcıların artık dikkat etmeleri gereken daha çok detay ve ufak nüans farklılıkları vardı. Son olarak da birkaç yıl önce modern tarayıcıların da hızla gelişmeleri sayesinde 2012'de HTML5 ile (tam adıyla xhtml version 5.0) …


Image for post
Image for post

Mobil sitelerimizde telefon numaralarını çok ufak bir eklemeyle, kullanıcılarımız için daha kullanışlı hale getirebiliriz. Ufak bir dokunuşla ekranda görüntüleyeceğimiz telefon numarasının çevrilmesini sağlayabiliriz.

HTML ile ekranda göstereceğimiz telefon numarasını tıklanabilir (aranabilir) yapabiliriz. Öyleyse artık sitemize bir telefon numarası eklerken, öylesine bir element içinde değil, tel protokolünü kullanarak ekliyoruz. Şöyle ki:

<a href="tel:+905371112233">(0537) 111 22 33</a>

Tıpkı normal linklerde olduğu gibi, burada da bağlantı için istediğimizi yazabiliriz;

<a href="tel:+905371112233">Beni aramak için tıklayın</a>

Image for post
Image for post

Daha önce de bazı Wordpress kurulumlarımda yaşadığım bir sorunu bugün de yaşayınca, kolay çözümünü paylaşıp, aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara bir ipucu vereyim dedim.

Belki karşılaşmışsınızdır, belki de az önce karşılaştınız ve google’da ararken buraya geldiniz. Wordpress bazen (sunucu veya kurulumdan kaynaklı problemlerden ötürü) eklentilerinizi kurar veya güncellerken sizden sunucu FTP bilgilerini ister. İlerleyen güncellemelerde sürekli bunları baştan girmek can sıkıcı olabilir.

About

Altuğ Gürkaynak

Arayüz, Kullanıcı Deneyimi, Tasarım Konseptleri, Kamu İnternet Siteleri, WCAG, KAMİS, W3C Standartları…

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store