Alıkonulan asker ve polislerin ailelerinden çağrı: Çocuklarımızın serbest bırakılmasını istiyoruz

Farklı tarihlerde ve uzun zamandır PKK militanları tarafından alıkonulan asker ve polis aileleri, İHD Diyarbakır Şube binasında bir basın toplantısı düzenleyerek, alıkonulan çocuklarının bir an önce serbest bırakılması için çağrıda bulundu.
Alıkonulan asker ve polis aileleri, İHD Diyarbakır Şube binasında basın toplantısı düzenliyor. (22 Haziran 2017)
İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici

Basın toplantısına başlarken bir konuşmada bulunan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, insan hakları savunucularının her koşullarda insan hakları ihlallerine karşı mücadele etmesi gerektiğini belirtti. Birçok dönemde PKK’nin elinde bulunan kolluk görevlilerini alıp getirdiklerini kaydeden Bilici, yaptıkları bu çalışmalar nedeniyle haklarında soruşturmalar açıldığını belirtti. Bilici konuşmasına şöyle devam etti: “İnsan hakları savunucuları olarak çağrıda bulunuyoruz. Bizim üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Bu kişilerin ailelere kavuşması, mağduriyetlerin giderilmesi için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Diliyoruz ki PKK bizi dinler, devlet bizi dinler ve bu talebimizin yerine gelmesi için gerekli koşulları yaratır.”

Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey

Bilici’nin ardından, 17 Eylül 2015 tarihinde Pülümür Vadisi’nde yol kontrolü yapan PKK militanları tarafından alıkonulan Astsubay Semih Özbey’in babası ve Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey ise şunları söyledi. “Oğlumuz alıkonulduğu günden beri yaşayan ölü gibiyiz. Aylardır oğlumdan hiçbir bilgi alamıyoruz. En son 2016 yılının başında yayımlanan bir videoda oğlumu gördüm. Devlet bize hiçbir bilgi vermedi. Bu çocuklar sağ mı ölü mü? Yaşadığı şartlar nedir? Bunu bilmemiz bizim güvenliğimizdir. Anayasa devletin vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak ile mükellef olduğunu söylüyor. Bu çocuklar devletin karayolunda kaçırıldı. Devlet sahip çıkamadı. Buradan örgüte de seslenmek istiyorum. Artık bizleri cezalandırmayın. Artık yeter bu acıyı yaşamaya devam etmeyelim. Çocuklarımızı bize sağ salim verin.” 

Musa Gıcır

Hakkari’nin Çukurca karayolunda 21 Eylül 2016 tarihinde alıkonulan Uzman Çavuş Ümit Gıcır’ın babası Musa Gıcır ise, o tarihten bu yana oğlundan hiçbir alamadıklarını belirtti. Hükümete defalarca başvuruda bulunduklarını söyleyen Gıcır, “Yetkiler bizlere sadece ‘Sabredin’ diyor” diyerek, yaşananlara tepki gösterdi.

Ali Polat

Şırnak’ta alıkonulan Jandarma Uzman Çavuş Ferdi Polat’ın abisi Ali Polat ise, yaklaşık 18 aydır kardeşinden haber alamadığını söyledi. Polat, “Eğer kardeşim ölüyse cenazesini, sağ ise de bir görüntüsünü istiyorum. Buradaki ailelerin hepsi gariban aileler. Hangi zenginin çocuğu var orada. Artık yeter. Ne anneler ağlasın ne de gençlerimiz hayatını kaybetsin” dedi.

Şevket Altıntaş
Songül Altıntaş

Pülümür ilçesinde 2 Ekim 2015 tarihinde alıkonulan er Müslüm Altıntaş’ın babası Şevket Altıntaş ise “Ben oğlumu davul ve zurna ile gönderdim. Benim en büyük şikayetim devlete. Bizlere yeterli ilgiyi göstermediler, hiç bilgi vermiyorlar” dedi. Anne Songül Altıntaş da, güçlük çekerek yaptığı konuşmada oğluna bir an önce kavuşmak istediğini söyledi. Amine Kaya— Soldan 3.sırada

Diyarbakır-Bingöl karayolunun Abalı bölgesinde 24 Temmuz 2015’te alıkonulan polis Vedat Kaya’nın annesi Amine Kaya ise Kürtçe yaptığı konuşmasında, “Acımızın bir an önce dinmesini istiyoruz. Lütfen bu saatten sonra hiç kimse acı yaşamasın” dedi. Kaya, konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Er İbrahim Sungur’un annesi Şirin Sungur’da “Oğlum ölümü sağmı bilmiyorum. Lütfen çocuğumu bırakın artık.” diye konuştu.