افزایش بهره‌وری و کاهش خستگی هنگام کار با تکنیک پومودورو

یه جایی خوندم که می‌گفت اگر به شما روزانه ۱۴۴۰ دلار بدن و بگن تا آخر روز وقت داری که خرجش کنی، و اگر خرجش نکردی آخر شب ازت می‌گیریم‌ش چطور این پول رو خرج می‌کردید؟ خرج چیزهای بیهوده‌ش می‌کردید یا هر سنت‌ش رو با احتیاط خرج می‌کردید؟

شاید چون ما می‌دونیم هر روز این مقدار پول برای ما وجود داره خودمون رو برای صحیح خرج کردنش اذیت نمی‌کنیم؛ ولی در مورد زمان‌مون چی؟

به ما روزانه ۱۴۴۰ دقیقه زمان داده میشه و در آخر روز ازمون گرفته می‌شه. به قول تایلر دوردن تو فیلم فایت کلاب: This is your life, and it’s ending one minute at a time.

برای مدیریت کارآمد زمان تکنیک‌های زیادی وجود داره. من مدت زیادیِ از تکنیک پومودورو استفاده می‌کنم و خصوصاً تو زمان امتحانات به متمرکز شدنم خیلی کمک کرده.

این تکنیک خیلی ساده‌س. به ازای هر ۲۵ دقیقه فعالیت پیوسته، ۵ دقیقه استراحت کوتاه. به هرکدوم از این ۲۵ دقیقه‌ها یک «پومودورو» گفته میشه که تو زبان ایتالیایی به معنی گوجه فرنگیِ. این اسم رو مبدع این تکنیک، فرانچسکو سیرلو انتخاب کرد چون از تایمرهای گوجه فرنگی شکل آشپزخونه به عنوان تایمر استفاده می‌کرد.

بعد از گذشت ۴ پومودورو (یعنی ۱۰۰ دقیقه فعالیت پیوسته به همراه ۱۵ دقیقه استراحت) باید ۱۵ الی ۲۰ دقیقه استراحت بلند داشته باشید.

تو سایت رسمی، مقالات و اپلیکیشن‌های پومودورو گفته شده بعد از اتمام هر پومودورو یه علامت (مثلا تیک) کنار تسک بزنید تا مشخص بشه به چه میزان روی هر فعالیت زمان گذاشتید.

این تکنیک باعث افزایش چشمگیر تمرکز شما میشه و اگر درست ازش استفاده بشه خیلی سریع تاثیر خودش رو نشون میده.

در ادامه یه سری ابزار که بهتون تو اجرای پومودورو کمک می‌کنه رو معرفی کردم.


اپ پومودورو برای اندروید: ClearFocus: Pomodoro Timer

مدت زیادی بود که دنبال اپ مناسبی برای پومودورو بودم، اما همه اشکالاتی داشتند، بعضی‌ها با خاموش شدن صفحه نمایش از کار می‌افتادن، بعضی‌ها نسخه دمو بودند و بعضی‌ها خیلی سنگین بودند. امروز به اپ ClearFocus: Pomodoro Timer بر خوردم که بسیار کارآمد و عالی بود.

این اپ نزدیک به ۲ مگابایت حجم داره و بسیار سبکه، از امکانات خیلی خوبی از جمله امکان سایلنت کردن و خاموش کردن وای-فای در هنگام کار برخورداره که نمی‌زاره تمرکزتون با نوتفیکیشن‌ها یا غیره پرت بشه. تو زمان استراحت گوشی از حالت سایلنت خارج میشه و ارتباط وای-فای هم برقرار میشه 🙂 خیلی هم عالی.

نمایش گراف آمار کارکرد، امکان تغییر تایم تایمر، مشکی یا سفید کردن رابط کاربری و غیره از جمله قابلیت‌های دیگهٔ این اپ هستند.

دریافت ClearFocus از گوگل پلی

اپ کروم و دسکتاپ: TimeDoser

من برای مدت زیادی از نرم‌افزار توماتی روی دسکتاپ استفاده می‌کردم. اما سایت‌شون داونه و ظاهرا دیگه توسعه داده نمیشه. به همین دلیل در کنار کروم، برای دسکتاپ هم اپ TimeDoser رو معرفی می‌کنم که بسیار کامل و سبکه.

این اپ با طراحی مینیمال قابلیت‌های خوبی داره. بعد از اتمام تایمر به شما نوتیفیکیشن نشون میده. همچنین امکان پین کردن اپ وجود داره تا همیشه تایمر جلو چشم‌تون باشه.

دریافت TimeDoser از کروم اپ استور

تحت وب: tomato.es

برای زمان‌هایی که دسترسی به گوشی ندارید و یا امکان نصب افزونه‌ای رو ندارید، می‌تونید از سایت tomato.es استفاده کنید. این سایت قابلیت شخصی سازی زمان تایمرها رو داره و همچنین می‌تونید از طریق توییتر و یا گیت‌هاب داخلش لاگین کنید تا پیشرفتتون رو ثبت کنه.


Originally published at aminasoode.com.