راهنمای خرید سنگ پله

amirreza soizi
2 min readJan 17

--

در انتخاب سنگ پله باید به چند نکته اساسی توجه کرد که
❓ اول اینکه ساختمان چه کاربردی دارد؟
❓دوم اینکه آیا سنگ پله در داخل ساختمان نصب می‌شود یا نمای بیرونی ساختمان؟
💡 پاسخ به هر یک از این سوالات به ما در انتخاب سنگ پله با توجه به ویژگی‌های سنگ‌ها کمک می‌کند.
اساساً سنگ پله به دلیل تردد زیاد در معرض فرسودگی و پارگی زیاد بوده و در معرض ضربه و آلودگی نیز قرار دارد. بنابراین در انتخاب سنگ‌های پله‌ای که علاوه بر حفظ زیبایی، مقاومت بالایی نیز دارند باید دقت کرد.

سنگ زیر پا

در صورت استفاده از سنگ پله در فضای بیرونی و فضایی که در معرض سرما، گرما و نور خورشید است، باید در انتخاب سنگ مقاوم در برابر ناملایمات جوی و محیطی دقت شود. سنگ‌های گرانیت و تراورتن بهترین گزینه برای سنگ پله برای فضاهای بیرونی هستند و در صورت استفاده از سنگ پله در فضای داخلی ساختمان، به دلیل اینکه در معرض نور مستقیم خورشید، سرما و گرما قرار نمی‌گیرند، علاوه بر سنگ گرانیت و تراورتن، از سنگ‌های مرمر استفاده می‌شود. می‌تواند به کار رود. و از کریستال و مرمر استفاده کرد.

گرانیت بهترین انتخاب برای سنگ پله است. زیرا این سنگ مقاومت زیادی دارد و در معرض ساییدگی نیست و در مکان‌های پر رفت و آمد مانند مدارس، ادارات دولتی، بیمارستان‌ها و… سنگ گرانیت بهترین گزینه است.

سنگ‌های پله‌ای که در فضای باز استفاده می‌شوند، برای جلوگیری از لغزش به‌ویژه هنگام شستشو و بارندگی، باید با استفاده از نوارهای ترمز پله، بریدن سطح پله‌ها یا فیلم‌برداری از سنگ‌های گرانیتی از سر خوردن روی سنگ‌های پله جلوگیری کرد.
سنگ‌هایی با مقاومت سایش کمتر یا جذب بالا نباید در سنگ‌های پله‌ای استفاده شوند. زیرا به مرور زمان می‌پوشند و رنگ تیره و درخشش خود را از دست می‌دهند.

سنگ زیر پا

در ادامه به دلایل استفاده از سنگ برای پله می‌پردازیم:

📌مقاومت بالا
سنگ‌ها در مقایسه با سایر مصالح عمر طولانی‌تری دارند و استحکام بیشتری دارند و در برابر ضربه و فشار مقاومت بهتری دارند.

📌 مشاهده
سنگ‌ها از دل طبیعت می‌آیند و هر سنگی سبک و پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. از طرح‌های جسورانه، دراماتیک و گرم گرفته تا طرح‌های سرد، مجموعه‌ای برای پوشش طیف وسیعی از سلیقه‌ها ایجاد می‌کنند.

📌 ارزش
سنگ محصولی با ارزش و لوکس است که علاوه بر زیبایی و استحکام بر ارزش ساختمان نیز خواهد افزود.

احساس خوب
سنگ طبیعی رابطه خوبی با انسان برقرار می‌کند. زیرا از آغاز زندگی با انسان بوده و آرامش خوبی می‌دهد.
پله‌ها همیشه در معرض ضربه و کثیفی هستند که لازم است نکاتی را در این زمینه ذکر کنیم.
از آنجایی که سنگ‌های راه پله در مرحله کثیف شدن هستند، اولاً نوع سنگ انتخابی برای پله باید به گونه‌ای باشد که سنگ مورد نظر جذب آب بالایی نداشته باشد و ثانیاً مقاومت سایشی بالایی داشته باشد. اگر سنگ پا کثیف شد، هرگز نباید سنگ را با اسید تمیز کنید. چون سنگ‌ها در برابر اسیدها مقاوم نیستند و اگر جرم روی سنگ با آب و مواد شوینده ملایم مانند پودر صابون تمیز نمی‌شود باید از سنگ پاک کن‌های مخصوص استفاده شود.

--

--