למה לא כל הרכבים נראים כמו פרארי?

צאו לטיול ברחוב. כמה יצרני רכב שונים אתם יכולים לזהות מבלי להציץ על סמל המכונית? יצאתי וניסיתי את אתגר זה ליד הבסיס הצבא שלי, ברמת השרון, אזור יוקרתי למדי במרכז הארץ. רמת השרון מכילה אחוז גבוה של משפחות עשירות ונחשבת אזור מפואר, בעקבות זאת מיד זיהיתי בקלות מספר מכוניות במוו וכמה מכוניות מרצדס. עם זאת, כאשר ניסיתי להבדיל בין שאר המכוניות על הכביש, לא יכולתי.

המראה החיצוני של רכב אשר נוצר למעמד ביניים חולק המון מאפיינים זהים בין יצרנים. למה בעצם? למה לא לייצר רכב שמבחוץ ניראה כמו למבורגיני אך מכיל מנוע של יונדאי i30?
אין תשובה אחת לשאלה המסקרנת הזאת. יש מספר רב של שיקולים בתחומי תאימות הרכב במצבים שונים, טרנדים בשוק הרכבים העולמי, השלכת עלויות והשפעות תרבותיות אשר משפיעים על התוצאה, ובדיוק אותם אני אפרט להלן בקצרה.


תאימות וגודל שוק

האם אי פעם הסתכלתם על ההבדל בין גלגל על ​​פרארי לעומת גלגל על ​​מאזדה?

גלגל של רכב מאזדה (מימין) וגלל של פרארי (משאל).ו

אתם יכולים לראות את ההבדל? שני הגלגלים נוצרו ונועדו לתפקד במצבים שונים לחלוטין. אחד נבדק בגשם ושלג כבד, סופות חול, ותנאי מזג אוויר קיצוניים רבים על מנת לתת ערך למספר הגדול ביותר של צרכנים בשוק העולמי. בעוד שהשני נועד להיראות יוקרתי, לתפקד במהירויות גבוהות, ולהיות איקוני בשוק.
מכונית אחת מכילה חמישה מקומות וידידותית למשפחה, והשנייה מכילה שני כיסאות מפוארים לזוג נוסעים. לאחת יש מנוע מפואר המוצג בראווה בחלק האחורי של הרכב ובעוד שהשנייה בעלת תא מטען ענק לטיולים ארוכי טווח.

רכבים המיוצרים למעמד הביניים ורכבי יוקרה מכוונים לשוקי צרכנות שונים לחלוטין והם מעוצבים ומתכננים בהתאם, החל בגוף המתכת ועד הגלגלים.
רכבים היוצרו למעמד הביניים תוכננו הן חיצונית והן ביצועית על מנת לפנות לציבור הרחב, בעוד אשר רכבי יוקרה מעוצבים באופן דומה הן חיצונית והן ביצועית על מנת לפנות לשוק קטן של העשירים והמפורסמים. עובדה זו מתורגמת באופן ישיר לאגף המכירות. רכבים המיוצרים למעמד הביניים נמכרים בסדרי גודל של מאות מיליונים ואילו רכבי יוקרה נמכרים לעתים נדירית בסדרי גדול של מיליונים. חברה המייצרת רכבים למעמד הביניים לעתים קרובות מאוד תכניס יותר כסף מאשר יצרני רכבי היוקרה.


צורה לעומת תג מחיר

המטרה של רכבים המיוצרים למעמד הביניים היא שהם יהיו מתויגים במחיר רכישה נמוך, ייצירו ערך לציבור הרחב, ויעשו רווח יפה עבור היצרנים.
שוחחנו עם עובד בחברת GM (ג׳נרל מוטורס) והוא גילה כי חברת GM ״אובססיבית עם האחידות בפנאלים שלה״. שמירה על אחידות בפאנלים תקטין את כמות כוח הגרר אשר הרכב יוצר ובכך תהפוך את הרכב לחסכוני בדלק. אחידות בפאנלים נוצרת כאשר הפער שבין מכסה המנוע ולוח הרבעון הקדמי זהה ליד השמשה הקדמית וליד הפנסים הקדמיים. כנ״ל לגבי שאר האזורים ברכב. זו משימה שפשוט קשה לבצע כמו שצריך. ברגע שיצרנית רכב מתחילה לעצב את הרכב בצורה מורכבת יותר עם פאנלים הנפגשים בזוויות משונות ועם כיפופים מרובים, זה נהיה אפילו קשה יותר ויקר יותר.

כפי שיצרנית מנסה להפחית את מחיר הרכישה, עליה להגדיל את נפח הייצור כדי להבטיח רווחים. באופן דומה, יש ליצרנית צורך למזער את עלות הייצור כדי למקסם את הרווח שלה. כפי שהיא מנסה להגדיל את נפח הייצור ולמזער את עלויות הייצור, במהירות רבה היא גם מפחיתה את היקף הטכניקות ייצור המאפשרות לקיים את האחידות בפאנלים ואת הצורה האקזוטית והספורטיבית של רכבי היוקרה.


השפעות תרבותיות

בסרט התיעודי Objectify, מעצב BMW מעלה נקודה כי עיצוב הרכב צריך להביע את מהות הרכב. אם יש חוסר התאמה בין המראה, והתפקוד בזמן נהיגה, הוא יידחה על ידי הצרכנים. זוהי בדיוק ההגדרה המעשית של ״tacky design״. זה כאשר משהו ויזואלית מבטיח משהו אך שבמציאות הוא לא מה שהוא הבטיח. הצורה והתפקוד כבולים זה לזה ורכב שנראה כמו פרארי, אך מרגיש כמו סיוויק יגרום לדיסוננס קוגניטיבי שלילי.


סיכום

מספר יצרני רכב ניסו לעצב מכוניות בצורה אקזוטית וספורטיבית בזמן שמירה על תג מחיר נמוך אך נכשלו (למשל טויוטה MR2 & פונטיאק Fiero). הסיבות שהם נכשלו הן עמוקות ומשתנות בין מקרה למקרה, עם זאת פרטתי לעיל חלק מן ההשפעות שקבעו את הסטטוס קוו של עיצוב וייצור המכוניות בעולם של 2017.

כפי שאתם יכולים לראות, זה לא כל כך פשוט להצביע בדיוק למה אני לא יכול להבדיל בין רכב סיוויק ורכב פולקסווגן הנוסעים ברחובות רמת השרון. בואו כולנו נקווה שזה ישתנה כאשר חדשנות ותג מחיר נמוך יפיעו יחד כדי לתת לנו עתיד מגוון יותר על הכבישים של העשור הבא.

עמית אסרף — 2017


מאמר זה מבוססת על מחקר אישי ודעות אישיות. בנוסף אין להתייחס ברצינות לדוגמאות בהן השתמשתי ביצרנים לייצג ״טוב לעומת רע״, זה היה בשביל הדוגמה בלבד ואתם לא צריכים לתת לזה להשפיע על החלטתכם בעת רכישת מכונית :)

(תודה מיוחדת לקהילת Hacker News)

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.