Google yeni işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

Son bir aydır yoğun olarak yabancı blog ve forumlarda dolaşan google’ın üzerinde ses çıkarmadan çalıştığı Fuchsia hakkında yazayım biraz dedim.
Nerden ve hangi ihtiyaca yönelik çıktığı hakkında bilgi verilmeyen Fuchsia için Google github sayfasında sadece ‘Pink + Purple == Fuchsia (a new Operating System)’ şeklinde bir açıklama yapmış.
Tamam kurumsalınızın dışında bir rengi tercih ettiniz, tamam yenilikçi bi yaklaşım ama biraz daha açıklama yapabilirdiniz.

İsmini ve kısıtlı bilgi konusunu geçersek, elde ne var bir bakalım.
Google yeni işletim sisteminde; yıllardır bir çok ürününün altında koşan; linux kernel(işletim sistemi çekirdeği) yerine daha hafif bir kernel kullanıyor, github sayfasında da göreceğiniz gibi Magenta kernel üzerinde çalışacak yeni işletim sistemi, benimde dahil olduğum linux severleri gerçekten çok incitecek.
Github sayfasındaki açıklamaları benim aklıma CoreOs ve Threadx’i getirdi.

Magenta ile endüstri 4.0'ı hedeflendiğini düşündüren Google aynı zamanda akıllı telefonlar ve son kullanıcı bilgisayarları ile de yeni işletim sisteminin çalışabileceğini söylüyor.
Samsung’un Tizen ilişkisi gibi yeni nesil cihazlarında Fuchsia kullanmayı hedefliyor olabileceği gibi, aklıma yeni alanlara teknoloji uyarlarken android ve chrome os ile girdiği çıkmazlardan Fuchsia ile kurtulmayı planlıyor olabileceği geldi.
Tüm bunların dışında Apple, Intel, Microsoft ve Samsung’un hamlelerine cevap niteliğinde bende varım demiş oldu.
Kullanıcı hesapları ve entegre hizmetler konusunda Android ile bu kadar uzmanlaşmışken Fuchsia ile neler yapabileceği konusunda bekleyip görmekten başka bir fikrim yok.

Google dan Travis Geiselbrecht’in yaptığı bir açıklama ise Fuchsia’nın yakında Raspberry Pi 3(Tek parça mini bilgisayar) için çalışan bir versiyonunun çıkacağı yönde.
Kalan ağır teknik bilgilerle kimseyi sıkmadan, Fuchsia da kullanılan teknolojilerin bana material dizayn yapısını, Google’ın tekrar gündeme getireceğini işaret ediyor.

Bakalım yeni açık kaynak işletim sistemi Fuchsia bakalım hayatımızda neleri değiştirecek, heycanla bekliyorum. 
Bu arada sağlam bir linux sistem uzmanı konu hakkında yazar ve bunu okuyorsa, mutlaka yorum kısmını bir yeşillendirsin.

Meraklılar için linkler:
Flutter
Dart
LK embedded kernel
FreeRTOS
Threadx
Chrome OS
Fuchsia Github