Purple Cow

Уявіть, що ви мандруєте автомобілем. За вікном ідилічний заміський пейзаж. На мальовничих пасовищах скубають траву сотні корів. Вам цікаво, але вже за 20 хвилин ви перестаєте звертати на них увагу. Хай би якими були корови – симпатичними, ідеальними, із чудовим норовом – вам стає нудно. Ось на що ви звернете увагу – так це на пурпурову корову серед них, і точно її не забудете. Те саме із продуктами
Сет Годін

Замість намагатися застосувати свої технології і досвід, щоб створити кращий продукт для стандартної поведінки ваших клієнтів, поекспериментуйте, заохотивши клієнтів змінити свою поведінку, щоб продукт запрацював краще.


Невипадково одні продукти одразу приживаються, а інші – ні. Часто поява ідеєвірусу – результат синергії всіх чинників. Як легко поширюється ваша ідея? Наскільки дружна ваша цільова аудиторія? Чи багато вони спілкуються? Чи довіряють одне одному? Наскільки авторитетні люди, які найімовірніше зможуть просувати вашу ідею? Вона живуча? Це останній крик моди, який потрібно поширити якнайшвидше, доки він не згас? Чи ця ідея приживеться (а відтак, ви зможете інвестувати в її поширення протягом тривалого часу)?

Проаналізуйте всі свої нові розробки в такому розрізі і визначте, які з них мають найбільшу імовірність прижитися. Це – продукти та ідеї, які варто запускати.


Дифереціюйте своїх клієнтів. Знайдіть найприбутковішу групу. Знайдіть групу, яка з найбільшою імовірністю стане поширювати вірусні ідеї. Вигадайте спосіб розвивати рекламувати заохочувати обидві групи. Забудьте про інших. Ваша реклама (і ваші продукти!) не має бути для масового споживача. Ваша реклама (і ваші продукти!) повинна орієнтуватися на тих споживачів, яких би ви самі обрали, якби була така можливість.


Складіть список конкурентів, які не намагаються осягнути неосяжне. Вони вас обганяють? Якби ви могли націлитися на одну неохоплену сервісом нішу (і стати в ній головним гравцем), яку ви обрали б? Чому б не запустити продукт, який би конкурував із вашим власним, – продукт, що потрібен одному цьому ринкові.


А що ви могли б вимірювати? Скільки б це не коштувало? Як швидко можна отримати результат? Спробуйте, якщо можете це собі дозволити. «Усе, що можна виміряти, можна вдосконалити»


Чи є у вас електронні адреси 20% ваших клієнтів, яким подобається ваша робота? Якщо ні, починайте їх збирати. Якщо так, що таке «суперособливе» ви запропонували б цим клієнтам?


А ви могли б створити варіант свого продукту для колекціонування?


А у вас є слоган, опис або ще якийсь спосіб похвалитися своїм продуктом? Він правдивий і несуперечливий?


Запишіться на курси для дизайнерів. Відправте своїх дизайнерів на курси з маркетингу. І обов’язково попрацюйте тиждень на виробництві.


Складіть список усіх незабутніх продуктів у вашій галузі діяльності. Хто і як їх створив? Повторіть цю модель поведінки (але не імітуйте продукт) – і ви вже на півдорозі до створення власного успішного продукту.


Щоб бути незвичайним, не обов’язково замінити найбільший агрегат на вашій фабриці. Можна по-іншому відповідати на дзвінки, запускати нові бренди або визначати ціну для нової версії вашого програмного забезпечення. Виробивши звичку робити щось «небезпечне» щоразу, коли випадає нагода, ви навчитеся прогнозувати, адже на практиці побачите, що дає результат, а що – ні.


А ваш продукт ще нецікавіший за сіль? Навряд. Отже, вигадайте десять способів змінити продукт (не рекламу), щоб він зацікавив хоча б дрібку вашої клієнтури?


Не замахуйтесь на щось велике. Телевізійно-промисловий комплекс залишив нам у спадок переконання, що необхідно мислити масштабно: якщо продукт подобається не всім, отже не варто ним займатися. Такий підхід уже не діє. Знайдіть найкрихітніший ринок і вигадайте продукт, який своєю незвичаністю викличе на ньому фурор. Це буде перший крок.


Яка ваша думка щодо аутосорсингу? Якщо вам складно зробити привабливішим якийсь продукт, не обмежуйтеся своєю компанією, зверніться до інших. Більшість фахівців із задоволенням попрацюють над вашим продуктом. Потім, коли ви досягнете успіху, ваша компанія, можливо, захоче повернути і вас, і ваш продукт.


Напрацюйте такий цінний капітал, як довіра споживача. Тільки-но ви зможете безпосередньо спілкуватися із найлояльнішими клієнтами, значно легше стане розробляти і продавати щось справді незвичайне. Без фільтрів у вигляді реклами, оптовиків і роздрібних мереж можна створювати ще унікальніші продукти.


Імітуйте інших, але шукайте зразки для наслідування не у власній галузі, а в інших. Знайдіть сферу діяльності, ще нецікавішу за вашу, пошукайте там видатних людей, і зробіть те, що робили вони.


Будьте на крок попереду. А краще на два. Визначте, хто з ваших конкурентів випереджає всіх – і перевершіть його. Хоб б чим він займався, зробіть це ще краще. А найкраще зробити щось геть протилежне.

Визначте, що у вашій галузі робити не заведено, і зробіть це.


Час від часу питайте себе: «А чому б і ні?». Чи маєте поважні причини, чому ви чогось не робите, що могли б зробити? Можливо, через страх або інертність? А може, поряд просто не було людини, яка б запитала: «А чому б і ні?»