Eluasemelaenu sissemakse hoidmine — kus?
Andres Lasn
3

Jällegi nõustun, et 90K EUR 50-m2 korteri eest on tõesti palju. Mistõttu ei kiirustaks sellist kinnisvara ostma, isegi kui praegu selleks vahendid oleks.

Aga kui rääkida teemal miks võib-olla eelistaksin keskmiselt kallimat korterit, kui saaksin sama hinna eest kuskil mujal suurema korteri (näiteks 2-toaline Tallinna kesklinnas vs 3-toaline Mustamäel)/väiksema hinna eest kuskil mujal (jällegi, 2-toaline Tallinna kesklinnas vs 3-toaline näiteks Pärnus) sama suure korteri, siis võib põhjuseid päris mitu välja tuua:

  1. Töökoha lähedus (transport on aja- ja rahakulu iseenesest; sageli kaudne kulu, mis aja jooksul kasvab üsna suureks, aga sellest hoolimata nagu natukene varjatud oleks); lisaks lähedus võib-olla meelepärastele lasteaedadele/koolidele (järelkasvu silmas pidades)/vaba aja veetmiskohtadele
  2. Suurema tõenäosusega parem korteriplaneering/ruumikasutus (vähemalt, kui tõesti otsida ja valida) vs vanem kinnisvara (Tallinna “mägede” 2- ja 3-toalistes on näiteks WC 2x1m2 pindalaga ristkülik)
  3. Suurema tõenäosusega parem vastupidavus amortisatsioonile (kõrvale jättes 05–07 buumiaegu ehitatud karpmajad näiteks Viimsis; väiksem remondifond), kõrgem energiasäästlikkus (väikse kulu kütte vms arvetele), võimalus osta parkimiskoht (Tallinna “mägedel” on üpris suur probleem liigse asutustihedusega ja “sõdadega” parkimiskohtade pärast)
  4. Suurema tõenäosusega turvalisem asukoht(kas või tunnetuse poolest) st kallim kinnisvara koondub ikkagi kokku kuskile “prestiižemasse” rajooni, kus on vähem korrast ära haljastust, lagunevaid muid maju ja nurgaaluseid, kus potentsiaalselt eluheidikud (mitte, et nad a priori ohtlikud oleks, aga väiksele lapsele võivad nad näiteks hirmu tekitada küll) või narkomaanid. Lisaks on suurema tõenäosusega tänapäevasemate arenduste puhul rohkem läbi mõeldud ka muu ehitiste lähedale kuuluv, näiteks laste mänguplatsid, koerte jalutusalad jne.

Kõik need punktid tekitavadki selle kõrgema lisahinna (mis teatud piirini on loogiline ja ka aktsepteeritav; mitte küll praeguste Tallinna kinnisvarahindade juures). Kui teha hea ost õige hinna juures, siis aitavad need punktid kindlasti kaasa ka sellele, et soetatud kinnisvara väärtus pigem püsib ja tõuseb (ning buumi lõhkemise aegu ei lange nii palju + taastub kiiremini). Mitte, et täitsa oma kodust üldse peaks mõtlema kui investeeringust rahalises mõttes. Kodu on kodu.

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Andres Lasn’s story.