Pikaajaline investeerimisportfell — 1 ost — $RL

[/Sidenote] Mõtlesin, et ei hakka hetkel asja keeruliseks ajama ning valin konkreetse arvu firmasid, millele pikaajalises aktsiaportfellis annan võrdse kaalu. Üritan väljavalitute hulka kaasata mõistlikkuse piires erinevate tööstusharude ettevõtteid. [/Sidenote]

[Sidenote] Põhimõtteliselt üritan leida hetkel turu poolt alahinnatuid suure turukapitalisatsiooniga firmasid, kes on end pikema aja jooksul tõestanud. Tõsi, see on igav, aga mis teha. Otsin potentsiaalseid või juba olemasolevaid turuliidreid, kes on stabiilse kasumi ja väheste võlgadega ning kes on järjepidevalt dividende maksnud (ja ka maksete suurust ajas tõstnud). Lisaks on vajalik hea organisatsiooni sisekliima ja juhtimiskultuur (googlega ei saa küll päris kontorisse või siseinfole ligi, niiet siinkohal jääb selle üle otsustamine ka natukene hookus-pookuseks, mis on segatud ka taustatööga.[/Sidenote]

Esimene valik: Ralph Lauren Corporation $RL @ 97.00USD

$RL on 1967.a. Ameerikas disainer Ralph Laureni asutatud riietele, lõhnaõlidele, jalanõudele ja muudele sarnastele toodetele keskenduv ettevõtte. Märksõnaks on luksustooted ja premium-kvaliteet, ehk midagi, mida isegi ostaks, kui ma oleks edev ja paksu rahakotiga.

Turukapitalisatsioon: hetkel umbes 8.2B USD.

Ettevõtte finantsseisund: konservatiivne ja tervislik. Viimased 10a on aktiva/passiva suhe püsinud suhteliselt stabiilne (isegi ‘07-’08 buumi lõhkemise ja ülemaailmse masu järel), umbes 3–1.5 vahel. Pikaajaline võlg on 10a jooksul kahel korral olnud suur rasvane null, tavaliselt aga kuskil 300–500M USD. Aktiva/pikajalise võla suhe on samuti aastate lõikes olnud väga madal, 0–0.5 vahel. Aasta püsitulu ja EPS on samuti viimase 10a lõikes stabiilselt tõusnud. Dividendide koha pealt meeldib, et neid on makstud katkematult ning viimase 5 aasta jooksul on tekkinud hüppeline tõus 0.2USD/share pealt 2.00USD/share peale.

Miinuse koha pealt on aastaaruandes välja toodud, et hinnasurve teiste konkurentide poolt võib tulevikus kasumlikkust vähendada, kui $RL ei suuda muid kulutusi vähendada ja majandamist optimeerida. Samas usun, et nii kalliste toodete puhul ei müügi kuivõrd “odav” hind, vaid pigem brändinimi ning kuna “rikkad saavad veelgi rikkamaks” (olen vist suhteliselt küüniline trickle-down-economics suhtes), ei tohiks probleemid lähitulevikus väga tõsised olla. Uuesti öelduna, $RL elas ka 00ndate kriisid üle ning enamgi veel — suurendas kasumlikkust.

Hetkel tradib $RL price-to-book 2.19 ja P/E 16.47 juures, mis on hästi natukene ülehinnatud (parem aeg osta oleks olnud isegi mai või juuni, eelmise aasta veebruar; ideaalis ostaks PB <1.5 ja P/E <15), aga kuna ma selle projektiga siis veel ei tegelenud, ei jäänud muud üle. Et väga igav ei hakkaks, siis hetkel ostmisega ei oota ka, sest panustan pigem positiivsesse turukorrektsiooni kui sellesse, et saaksin veel suurema allahindluse.

Juhtimise koha pealt: google sõnul vahetati Ralph Lauren CEO koha pealt eelmine aasta välja, ent ta jätkab 76-aastaselt siiski edasi, nõukogus ja CCO-na. Ralph Laureni asemel on CEO tagasihoidlik Stefan Larsson, kes eelnevalt on 15 aastat H&M-s töötanud, kusjuures lõpuks globaalse müügijuhi positsioonil.

[Sidenote]Kui sobiliku arvu ettevõtteid kokku saan ja portfelliga ka ühele poole, siis postitan ülevaate asjast ka absoluutarvudega[/Sidenote]