Супер Марио го направи отново

Andrey Lyubenov
3 min readJan 22, 2016

--

http://www.chiccheinformatiche.com

С едно изречение ръководителят на ЕЦБ върна картоиграчите отново на масата

От вчера следобед пазарите са в еуфория. И бързо забравиха за страха и мрачните новини от последните две седмици. Петролът поскъпна с над 7%, прекъсвайки свободното си падане и връщайки се над 30 долара за барел, в Япония Nikkei 225 се изстреля с близо 6 на сто, а европейските индекси се движат с повишения от по над 2%.

Какво се промени?

След няколкомесечно отсъствие на сцената отново излезе Марио Драги — ръководителят на Европейската централна банка, наричан от пазарните участници Супер Марио заради способността си да обръща настроенията на инвеститорите и да връща оптимизма.

Всъщност, за обобщение, трите фактора, които стряскаха пазарите през последните седмици, бяха неяснотата около Китай, страховете от дефлация и високият курс на долара. Марио Драги по завоалиран начин адресира всеки от тях, обобщавайки, че нарастват геополитическите рискове и рисковете пред финансовите пазари и пазарите на суровини.

Едно изречение, вметнато в изказването на банкера, “поради това ще бъде необходимо да направим преглед и вероятно да преосмислим монетарната си политика на следващата среща в началото на март”, обърна изцяло настроенията на пазара. Защото в прав текст това означава, че само след седмици ЕЦБ е готова да направи експанзивната си политика още по-експанзивна.

“ЕЦБ разполага с достатъчно инструменти, за да създаде инфлация”, заяви още Драги.

Ангажиментът за новата дажба лесни пари отново върна играчите около масата.

И все пак, промени ли се нещо?

Реакцията на пазарите на думите на Драги изглежда преувеличена. Това, което е още по-плашещо е, че заявката на ЕЦБ бе прегърната изключително бързо. Всъщност това, което става, е опит да се съживи интереса към пазарите, за да не прерастне корекцията в мечи пазар. Водещите индекси в Европа са точно в тази позиция — на около 20% от последните си върхове.

При трите фактора, които обърнаха пазарите към спад, също няма промяна. Дори напротив, доларът прекъсна поевтиняването си, около икономическата активност и перспективите пред петрола не се случва нищо. А в Китай дори ангажиментът на ЕЦБ не успя да донесе кой знае какъв ръст.

Отново за котката

https://twitter.com/MyChartCoachcom/status/690243469730689024/photo/1?ref_src=twsrc^tfw

Както и при последните няколко случая, когато през последните седмици индексите тръгнаха нагоре, най-логично е да се очаква отстъпление.

В разгара на сезона на отчетите американските компании меко казано не впечатляват, което е сериозна заплаха за пазара. При това на фона на над 50% акции от състава на S&P 500, които са в мечи пазар.

Ключов момент ще е заседанието на Фед следващата седмица и ако и там бъдат обявени намерения за промяна на начертания план, партито на пазарите би продължило. До следващите сътресения.

Ако няма изненада, със сигурност сегашният оптимизъм ще се окаже поредният “отскок на умрялата котка”. Въпросът е дали централните банки няма да й вдъхнат нов живот.

Какво да следим

Освен изказванията, важно е да се следят следните показатели, които могат да покажат, че ужасът от последните седмици е свършил и апокалипсисът е отложен:

  • действията на Китай — ако последват нови агресивни мерки по вливане на ликвидност, макар и при отсъствие на добър фундамент, едва ли пазарните спадове ще продължат
  • обемът на търговия — в дни с понижения на индексите оборотите обикновено са големи. Ако видим дни с големи обороти и стабилен ръст на пазара, това определено е оптимистичен синал
  • цената на петрола — важно е котировките да се установят при някакво ниво и да видим успокояване на настроенията
  • отчетите на американските компании — важни са реакциите след отчетите — огромните колебания в цените (от спад към ръст и обратно) биха били сигнал за нервност и предпоставки за нови разпродажби

На този етап не изглежда, че апокалипсисът е отложен. По-скоро притеснителното е, че пазарите стават все по-малко свободни и все повече планови заради “идеалистичните” действия на централните банки.

--

--

Andrey Lyubenov
Andrey Lyubenov

Written by Andrey Lyubenov

Пазарите са кръвоносната система на света. Колкото и да следиш какво се случва, винаги можеш да останеш изненадан. Това е интересното.