İMECE MESELELERİ “ANLA”MA VE ÇÖZÜMLERİ “KEŞFET”ME GÜNÜNDEYDİK

25 Şubat Cumartesi günü pek çok yaştan, farklı alandan ve yetkinlikten gelen, yaşadığı çağa ve ülkeye karşı sorumluluk hisseden ve pek çok alanda yaşanan meselelere çözüm bulabilmek için elini taşın altına koyması gerektiğine inanan 100’ü aşkın gönüllü Atöle İstanbul çatısı altında bir araya geldi.

Anla ve Keşfet etkinliğiyle startı verilen , Zorlu Holding, Atölye İstanbul ve S360 desteğinde ilerleyen İMECE sosyal Girişimcilik Projesinin başlangıç günü aslında 25 Şubat değil. Bundan önce uzun aylar süren buluşma ve değerlendirmelerle projenin fizibilite çalışmalarına başlandı. Bu çalışmalar, hala tüm hızıyla devam ederken projeye dahil olmak isteyen takımlarla projenin ilk ayağındaki meseleleri anlamak ve çözüm yollarını keşfetmek için 25 şubatta bir araya gelindi.

Peki Neydi bu İMECE ve bu kadar insanı bir cumartesi sabahı nasıl bir araya getirmişti? Eylül ayında projeye ilk dahil olduğumda benim aklımda bu soru canlanmıştı. Benim çözüm bulma yolunda ilerlediğim ve katkıda bulunmaya çalıştığım gibi, Cumartesi günü gelen ve bu yolculuğa dahil olmak isteyen pek çok insan da sürece dahil olduklarında bu sorunun cevabını deneyimleyerek öğrenecekler ve inanın bu deneyim her şeyden değerli.

İMECE kelime olarak hem projenin özgünlüğünü hem de yöntemini özetliyor aslında. İçinde yaşadığımız sorunlara bizden çözümler bulabilmenin adı İMECE. Tıpkı sözcüğün anlamındaki gibi hep beraber sürdürülecek bir yolculuk bu. Yolculuğun ilk adımını teknoloji aracılığıyla eğitimdeki meselelere çözüm bulmak oluşturuyor. 15 Mart’a kadar fikri olan bütün kişi veya takımlar sürece katkıda bulunmak için yazının sonunda yer alan bağlantıdan başvurularını yapabilir ve çok sıkı bir programda uzun aylar sürecek, keyifli bir yolculuğun parçası olabilirler. Ağustos’a kadar “eğitim” başlığında devam edecek olan fikir üretme ve prototipleme çalışmaları sonunda 3 takım toplam 90.000 Euro tutarında hibeye sahip olacak ve fikrini hayata geçirme imkanına erişecek.

Peki kalan diğer takımlar ne olacak? Bu noktada seçilemeyen takımlar kaybetti ve fikirleri değersiz diye düşünmek büyük hata. Atölye İstanbul bundan önceki çalışmalarında olduğu gibi İMECE de de her fikri önemsiyor ve fikir üretmenin bitmeyen bir süreç olduğunu kominitenin tüm üyelerinin bunu önemsemesini arzu ediyor..

Çalışmalara dahil olan ama seçilemeyen ekipler ve üyeleri her şeyden önce meseleler üzerine çalışma sürecine girerek pek çok kazanıma sahip olma imkanı yakalayacaklar. Bunun yanında çalışmalar, etkinlikler ve atölyeler süresince network anlamında da pek çok alandan önemli isime ulaşacaklar. Her şeyden önce sosyal meselelerin çözümü için emek vermiş olacaklar ki en değerlisi de bu.

Eylül ayından beri çalışmaları içinde yer aldığım İMECE projesi bana hayatta kazanma ve kaybetme deneyiminin ötesinde, ancak birlikte bir şeyler yapılabileceğini ve aslında o kadar da az olmadığımızı gösterdi ve göstermeye de devam ediyor..

Aşağıdaki linkten başvuru ve meselelerle ilgili tüm bilgileri edinmeniz mümkün. Eğitim bir ülkenin geleceğidir diyen ve elini taşın altına koymak isteyen herkesi 15 Mart’a kadar başvuru yapmaya çağırıyoruz. Haydi gel bizimle ol:)