Fotoğraf @edaucn

Tarih: Kasım 2017

Çıplak Deniz Çıplak Ada, Yaşar Kemal

Kitap: Çıplak Deniz Çıplak Ada, Yaşar Kemal

Tema: Savaşlardan, kırımlardan, sürgünlerden arta kalan insanların hayatları.

Konu: Mübadele, dostluk, yaşanılan yerlere bağlılık, savaş, savaşın ardında bıraktığı yarım kalan aileler, dayanışma, ortak yaşanmışlıklar ve değerler için mücadele; yaşanılan şartlar nedeni insanların karar verememesi.

Çağrışım: Kitap Yaşar Kemal tarafından “Bir Ada Hikayesi” serisinin 4. kitabı olarak yazılmış, öncelikle belirteyim önceki 3 kitabı okumadım, serinin önceki kitapları ile bir bağlantısının da olmadığını okudum bir platformda.

Kitap epik bir dil ile yazılmış, okuyucuyu alıp içine çekmiyor adeta sizi içerisine girip kendini keşfetmeye çağırıyor, burada biraz sabredip kitabın diline ve akışına karıştığınızda okumanın ve hikayenin keyfine varabiliyorsunuz. Yunanistana gönderilen Rumların boşalttığı bir adada yeni bir yaşam kurma çabalarını anlatıyor.

Kendime notlar : “Ne kadar okursanız okuyun, ne kadar dil bilirseniz bilin siz de her şeyi bilemezsiniz. Peygamber Sultan Süleyman yetmiş iki milletin dilini, varını yoğunu bilirdi,gene de her şeyi bilemezdi.”

“İnsan ne olursa olsun, başına ne gelirse gelsin, insan umudunu kesmemeli. Yalnız kalmış, umudunu yitirmiş insan yarı ölü bir insandır. Bana kalırsa insan yaratım gücünü hiçbir yerde yitirmemelidir.”

“Yüreğine korku saplanmış hiç kimse hiçbir yerde korkudan kurtulamaz. (…) Yüreğinde korkuyla yaşayanlar yaşamış sayılmazlar. (…) Onu korkuları öldürecektir.”

“Yaşanır mı bir ömür korkarak, rahat bir uyku uyumayarak? Unutabilir miyiz korkuları? Yoksa korkuyu unutmak ölüm mü demektir?”

İnsanoğlu için toprağından edilmek kadar büyük bir zulüm yoktur.

“Kutsal olan sevgidir, her iyilik, her güzellik bununla birlikte gelir. Çalışarak, yaratarak, mutluluk bunlardan sonra gelir.”