Apatosaurus, Stegosaurus, Triceratops ve Diğerleri

“Dinozor kelimesi -korkunç kertenkele- anlamına gelir. Dinozorlara bu ismi ünlü İngiliz dinozor araştırmacısı Richard Owen 19. yüzyılda vermiştir.” (Soru ve Cevaplarla Dinozorlar-Anne Sophie Baumann)

Oğlumda yaklaşık 6–7 ay önce bir dinozor aşkı başladı. Her geçen gün artarak devam eden bu aşk sayesinde paleontolog olma yolunda emin adımlar attığımı söyleyebilirim. Henüz bir fosil bulup incelemişliğim, dinozor kemiklerinin çevresindeki taşı toprağı temizlemişliğim olmasa da, teorim gayet iyi durumda. Kretase döneminde yaşayan, kafasında 3 boynuz olan Triceratopslar, dev etobur T-Rex’ler, kafasında bulunan ibik sayesinde tehlike anında sürünün diğer üyelerini uyarmak için ses çıkaran Parasaurolophus’lar, theropodlar, sauropodlar, vs.

Portakala “porkatal” diyen çocuğumun, okuduğum kitaplardan adlarını ezberlediği en az 30–35 tane dinozor ismini gayet güzel telaffuz edebiliyor olması ilginç. Gerçi son 6–7 aydır her akşam uyumadan önce okuduğum kitaplardan bir tanesinin dinozorlarla ilgili olması ve benim aynı kitapları istek üzerine defalarca okumuş ve de hala okuyor olmamın da bu isimleri düzgün söyleyebilmesinde etkili olması kuvvetli ve de muhtemel.

Minik adamın dinozorlara olan ilgisi sebebiyle Forum İstanbul'daki Jurassic Land gezilmiş ama yetinilmemiş, Ankara'daki MTA Müzesindeki iskeletler de itina ile incelenmiştir. Ben de böylelikle 33–34 yıl aradan sonra MTA’yı tekrar gezme fırsatı yakalamış oldum. İskeletleri görmesine ve kitaplarda dinozorların 65 yıl önce yok olduklarını defalarca okumuş olmama rağmen, oğlum dinozorların yok olduğu gerçeğini bir türlü kabul etmek istemiyor ve göz yaşlarına boğuluyor. “150 milyona gidip görücez onları” diyor. Dinozorların genel kanıya göre çok büyük bir göktaşının dünyaya çarpıp çok büyük bir toz bulutu oluşturması ve bu toz bulutunun güneş ışığının yeryüzüne ulaşmasını engellemesi sonucu açlık ve soğuktan; İspanyol biyolog Frederico Mayer’a göre ise büyük bir gövde ile küçücük beyin arasındaki orantısızlık yüzünden nesilleri tükenmiş.

Oğlumun merakı ve öğrenme isteğiyle dinozorlar ve yaşadıkları dönem hakkında bir sürü şey öğrendim. Çocuk sahibi olmanın benim için en iyi taraflarından biri, sorduğu soruları cevapsız bırakmamak için gördüğüm, bulduğum herşeyi okuyup öğrenmek oldu. Yeni şeyler öğrenip bilgi sahibi olmak bana kendimi çok iyi hissettiriyor. Farkettim ki oğlum da yeni şeyler öğrendiği zaman çok mutlu oluyor, kendine güveni daha da artıyor. Umarım hayatı boyunca da öğrenme merakı devam eder.

Çocuk sahibi olduktan sonra öğrendiğim şeylerden biri ise ıspanağın yoğurtla tüketilmemesi gerektiği. Yoğurt süt içerdiği için, ıspanaktaki demiri öldürüyormuş. Oğlum kreşe başlamadan önce ıspanağı evde yoğurtsuz yiyordu. Kreşte yoğurtlu yemeye alıştı ve maalesef bu alışkanlığı da devam etti. Okulda öğrenilenler her zaman en doğru oluyor çocuklar için ve de ne yaparsanız yapın, ne anlatırsanız anlatın okulda öğrendiği doğru, tek doğru. Ispanak yoğurtla yenir. Nokta.

🍼 Pekmezler içinde sadece üzüm pekmezinde demir vardır. Demir içeren bir gıdanın süt ve süt ürünleriyle birlikte tüketilmesi, vücudun demir emilimini engeller.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.