2.D daļa: ĶERMENIS — MIEGS, KUSTĪBA, VIDE. Kā man izdevās atkopties no laimas slimības [tsk. fibromialģija, hroniska noguruma sindroms, veģetatīvā distonija un citi pseidonosaukumi]

Farhad Niyoz
6 min readSep 24, 2019

--

Šī ir raksta 2.D. nodaļa. Sākums šeit . Ja neesi lasījis, ļoti vēlams sākt ar to. Izdomāju apkopot atlikušās 3 nodaļas par ķermeni vienā. Tās gan vēl nebūs stāsta beigas, jo pēc tam sekos vēl divas lielās daļas (dvēsele, gars).

Turpinām ceļu uz veselības atgūšanu!

Miegs

Sadaļā par miegu es izteikšos īsi un amatieriski, jo 1) latviešu valodā ir gana daudz labu resursu, 2) manas zināšanas šeit ir ierobežotas, padalīšos tikai ar pieredzi un viedokli īsumā.

Galvenais, ko vēlos pateikt — miegs ir ļoti (piecas izsaukuma zīmes) svarīgs un miegs nepieciešams pietiekamā apjomā un dziļš / kvalitatīvs:

  • Nepieciešamais apjoms. Veselam cilvēkam tās būtu 6–8 stundas. Tev — 8–10 stundas.
  • Dziļš / kvalitatīvs. Turpmākajā daļā nedaudz no pieredzes par to, kā to nodrošināt.

Ieteikumi labākam miegam

  • Vismaz pāris stundas pirms gulēt iešanas nelieto ekrānus. Ja no šī nekā nevari atturēties, izmanto zilās krāsas filtrus. Par tiem jau rakstīju iepriekš .
  • Tāpat, šajā laikā neskaties e-pastus un vispār nedomā par darbu. Es nezinu vai tā ir apgūstama māka vai lieta, kas ar laiku atnāk pati par sevi, bet man ir tā — pirms gadiem 5 es domāju par darba problēmām gandrīz visu nomoda laiku. Tagad izdodas vienkārši atslēgties un tiešām nedomāt par darbu tad, to nolemju.
  • Vismaz stundu pirms miega nelasi praktiski pielietojamo literatūru — tādu, kurā Tu meklē praktiskus risinājumus tagadnes darba vai citām problēmām un uzdevumiem. Jo tad Tavs prāts turpinās griezties ap darbu.
  • Pusstundu pirms miega zem mēles 1 mg melatonīna. Pērc tīro versiju, nevis to, kas sajaukts ar baldariāņiem vai citām vielām.
  • Izvēdini istabu pirms miega.
  • Lieto tumšus aizkarus vai acu apsēju.
  • Ja traucē trokšņi, lieto silikona ausu aizbāžņus.
  • Papildus labumu var dot stiepšanās vingrojumi pirms gulētiešanas. Piemēram, šie https://www.healthline.com/health/stretching-before-bed .

Diendusa

Diendusa ir vai nav labi? Te viedokļi ir dažādi. Mans — ja vari bez tās, tad iztiec bez tās. Ja nevari — tad atvēli diendusai 20 minūtes. To var izdarīt arī bez gultas. Mans piemērs kādā konferencē šeit. Esmu redzējis arī cilvēkus darbā guļam vienkārši uz grīdas. Kāpēc gan ne — pašsajūta svarīgāka par “ko padomās”.

Kustība

Kāpēc kustēties? Atbildēšu ar pretjautājumu — kurš ūdens Tev šķiet veselīgāks un tīrāks — upes vai dīķa? :) Kurš no tiem ir kustībā un kurš statisks?

Arī šo lasi kā amatiera pieredzi, nevis profesionālus ieteikumus. Rīcības, kas man palīdzēja un ko daru joprojām:

Rīta vingrošana

Katru dienu sāku ar 10–30 minūšu garu vingrošanu, atkarībā no pieejamā laika. Šajā kompleksā esmu sakombinējis:

  • Vingrojumi sprandai, kaklam
  • Stiepšanās mugurai, kājām, rokām
  • Dziļā muskulatūra — planki visās 4 plaknēs
  • Muguras dziļā muskulatūra — piem, supermens, apgrieztais tauriņš, uc
  • Vēderpreses
  • Atspiešanās
  • Daži jogas vingrojumi

Savu kombināciju izdomā pats, bet mērķis ir izstaipīties un, ja pietiek laika, arī uzdot tonusu dziļajiem un lielajiem muskuļiem. Stiepšanās un dziļās muskulatūras vingrojumus vēlams lūgt iemācīt fizioterapeitam, jo tur liela nozīmē niansēm, detaļām. Es mācījos pie Ingas Veinbergas, tel. +371 29 198 891.

Rīta kardio

Gandrīz katru rītu arī uztaisu kardio slodzi, piemēram, ar ātru pastaigu vai skrējienu 15–30 minūšu garumā. Esmu dzirdējis, ka ātra pastaiga ir ķermenim veselīgāka kā skriešana. Ja vide to ļauj izdarīt parkā vai mežā — ideāli! Esmu novērojis, ka atšķiras efekts uz dienu, ja izeju rīta gājienu pa parku vs kad vienkārši kājām aizeju uz darbu. Šī pastaiga parkā ir arī kā sava veida meditācija, kad fokusējos uz apkārt esošo dabu ar visām maņām. Ejot arī izkustas, pārkārtojas un sakārtojas dažādas domas.

Spēka vingrojumi

2–3 reizes nedēļā veicu spēka vingrojumus. Uz sporta zāli vairs neeju, trenējos mājās, pārsvarā izmantojot tikai savu svaru bez palīglīdzekļiem. Idejām izmantoju mobilo lietotni Home workout .

Te jāņem vērā, ka sākumā tas būs grūti psiholoģiski un fiziski. Īpaši veselības atgūšanas sākumposmā. Šķitīs — kā lai es trenējos spēka vingrojumus, ja man spēka nav vispār un es gribu gulēt. Patiesībā tas ir prāta stāvoklis, nevis fiziskais stāvoklis. Spēks ir. Pamēģināsi — pārliecināsies. Nepamēģināsi — neuzzināsi. Vienīgi es ieteiktu pirmajos mēnešos neveikt pilnu slodzi. Ko es ar to domāju — ja agrāk gāji uz trenažieriem, tad vai nu pats tā darīji, vai redzēji, ka citi dara tā, ka izspiež maksimumu un vēl mazliet. Nosauksim to par 105% pieeju. Šoreiz Tavs mērķis nav audzēt muskuļus, bet gan mainīt organisma bioķīmiju, tādēļ orientējies uz 70–80%. Tātad, nevis maksimums un mazliet, bet gan — kad jūti, ka tuvojies maksimumam, pārtrauc vingrojumu un pēc mikropauzes ķeries pie nākamā.

Joga

Īpaši sākumposmā, kad vēl bija biežas galvassāpes, dažreiz spēka vingrošanu aizstāju ar jogu. Iedarbojas. Piemēri programmām šeit .

Prieka kardio

Es sāku mācīties kubas salsu un pēc tam bačatu. Te ir vairāki pozitīvi faktori vienlaikus — kardio slodze, pilnīga atslēgšanās no ikdienas jautājumiem, socializācija ar citiem cilvēkiem pozitīvā vidē, jauni draugi.

Iknedēļas meža / jūras gaisa vannas

Katru nedēļu braucu uz mežu vai jūras krastu un staigāju vairākas stundas. Lasīju, ka ir pētījumi, kas apstiprina, ka skuju koku mežu gaiss un jūras gaiss veicina veselības atgūšanu. (Tāpēc jau sanatoriju atrašanās vietas nav nejaušas). Viena no mīļākajām pastaigu vietām — Ragakāpa. Ja dosies gājienos, paņem līdzi atkritumu maisu un savāc pa ceļam sastaptos atkritumus, tā iekrāsi arī papildus punktus savā dzīves bilancē.

Vide

Vai var nepievērst uzmanību videi, kurā Tu dzīvo, strādā, esi? Piemēram, vai Tu vēlētos dzīvot mājā, kuras pagrabā ir urāna krājumi, bet dzīvoklī zem grīdas padomju laikos izlijis litrs dzīvsudraba? Protams, ka ne. Tas tā, situācijas pārspīlēšanai. Videi ir nozīme.

Biežākās problēmas ar vidi:

Pelējums

Tu nevari cerēt atgūt veselību, ja Tavā vidē ir pelējums. Biežākās vietas, kur slēpjas pelējums:

  • Mājās — pie logiem, aiz mēbelēm pie ārsienām un vispār stūros pie ārsienām, vannas istabā, wc, dušā, zem/aiz vannas, ventilācijas šahtās
  • Auto — ventilācijas sistēmā

Ja pamani pelējuma pēdas, nopērc pelējuma noņemšanas līdzekli un tiec ar to galā pēc iespējas ātrāk. Tīrot pelējumu, lieto cimdus un respiratoru.

Papildus, vēlams nodot analīzes uz pelējuma antivielām organismā. Taču, pat, ja tās neatklās, tas nenozīmē, ka pelējums Tev nekaitīgs. Ja atklās, tad ārsts nozīmēs papildus līdzekļus.

Nekādā gadījumā neēd pārtiku, kurā ir pelējums.

Parūpējies, lai telpās, īpaši vannas istabā ir laba ventilācija.

Mājdzīvnieki

Mājdzīvniekiem regulāri jādod prettārpu līdzekļi UN tie jālieto arī pašam.

Elektromagnētiskais starojums

Uz nakti slēdz ārā wifi rūteri, telefonu uzliec uz avio režīmu vai vispār izslēdz.

Runājot pa telefonu, vēlams lietot parasto (ne bezvadu) austiņu, nevis telefonu likt pie galvas.

(Ja kāds Tevi par šo vēlēsies izsmiet un piedāvāt uzvilkt alumīnija cepurīti, Tu viņam savukārt piedāvā doties tur, kur iet arī karaļi).

Metāla plombes

Lai arī mana mamma ir zobārsts, neesmu iemācījies kā tās pareizi saucas. Bet galvenais — tās vajadzētu izņemt un nomainīt pret mūsdienīgākām.

Sadzīves ķīmija

Pērc sadzīves ķīmiju bez parabēniem un ar norādēm, ka tā ir ekoloģiski draudzīga. To visu, ko Tu lieto, Tu arī uzņem ar ādu / apēd.

Nelieto ķīmiskos gaisa atsvaidzinātājus. To vietā izvēlies aromātiskās eļļas.

Paklāji, mīkstās mēbeles

Vēlams izmest visus paklājus. Tie krāj veselu zvēru dārzu.

Regulāri tīri mīkstās mēbeles.

Gultas veļa

Regulāri maini gultas veļu.

Telpaugi

Ja nav, ievies telpaugus. Izvēlies pēc sajūtām. Nepērc depo pieejamos mēslus, kas ātri sapūst / nomirst — nepaskopojies un aizbrauc uz kādu no tuvākajām audzētavām.

Mantas

Pārdod, noziedo vai vienkārši izmet visas mantas, kuras neesi lietojis ilgāk par gadu. Piedevām, ja kāda manta asociējas ar negatīvām atmiņām vai tādām atmiņām, kuras laiks atlaist — met ārā arī negaidot gadu.

Tajā skaitā:

  • Drēbes
  • Traukus
  • Dažādus suvenīrus un nieciņus, ja vien tiem nav ārkārtīgi liela nemateriālā vērtība (piemēram, dzimtas mantojums vai otras puses dāvana. Lai arī šeit vēl varētu padiskutēt, jo es labāk izvēlētos veselību, nekā dzimtas mantojumu — ja tas man asociētos ar negatīvām emocijām)
  • Mēbeles
  • Transportlīdzekļus
  • Hobiju piederumus.

Cieņa

Cieni vidi sev apkārt. Nepiesārņo dabu, savāc aiz sevis un vēlams arī aiz citiem.

Ar šo noslēdzas nodaļa par ķermeni. Nākamajā nodaļā rakstīšu par dvēseli. Ti., mēģināšu rakstīt. Jo “ieklausies cilvēkā, kas meklē patiesību, bet uzmanies no tāda, kurš sakās to atradis”.

--

--

Farhad Niyoz

🌟 Succeed aligned with your authentic Self. Business growth & self-discovery guidance for founders and leaders.