Down Under — Mai III

16.mai (esmaspäev) Kirjutab Annika
Äratus on täna pisut hilisem, kuna leppisime eile Jasoniga kokku, et pakendamine algab kella kaheksa paiku.

Ärkame siis, kui päike pisut maad on valgustamas. Uued sellid on juba ringi sahkerdamas, täis indu uueks tööks. Ants sai neilt mingi aeg teada, et eelmine töö oli neil Austraalias päris vilets ja praegu tundub neile siin kõik parem. Eks näeme, kas nad paari päeva möödudes ka nii rõõmsad on.

Meie aga, vanade kaladena, hakkame omakeskis pakendama, isegi perenaine
ei pidavat tulema. Siis jäävad homseks ka veel pooled kastid sorteerida ja valmis me olemegi. Kuna vana peremees ajab omi asju, on pukis Jason.

Täna on plaan ette võtta 5–6 bin’i. See peaks meile kahele jõukohane kogus olema. Pakime ilma pausita lõunani, olles juba täitsa väsinud. Vähemalt mina olen, Antsul on selle eest jõudu ja jaksu viie härja jagu.

Mitte millegi tegemisest väsinud abimehed — Smoky ja Sam.

Lõunaks soendame kalasupi üles. Siis kärmelt tööle tagasi. Peale pausi, kui oleme pakkimisega täies hoos, liitub meiega ka perenaine. Eriti rõõmsaks see meid ei tee, kuna siis ei saa me jälle suuri laime pakkida ja seega jääb rohkem raha teenimata. Hea on vähemalt see, et siis saame varem valmis.

Pisut peale nelja kraabime viimased laimid aluste pealt kokku ja paneme tulemuse vihikusse kirja: mina pakkisin 88 kasti ning Ants 100. Pole just parim tulemus, kuid parem siiski, kui palava ilmaga põllul rügada.

Ahjaa, rääkides uutest töölistest, siis oma esimese kastiga saabuvad nad halli juurde kell pool kaksteist. Oleme väga uudishimulikud, kuidas nad hakkama said. Märkan järsku, et poisid teevad uuesti põllule minekut ja imestan, et kas neil on tõesti nii suur hoog sees, et isegi lõunat ei peeta. Tegelikult tuli välja, et nad korjasid esialgu liiga vähe laime ja Jason käskis neil tagasi vagude vahele sõita.

Kui meie peale tööd võrkkiiges puhkame, saabuvad nemad teise kastiga põllult ja hiljem saab Ants teada, et ka neil olid samad mured mis meilgi — ei tea kas on piisavalt rohelised laimid või mitte. Pisut on märgata, et see hommikune ind on kahanenud, kuid Ants annab neile nõu mitte nii palju põdeda ja teha nii nagu endale õige tundub.

Ühe poiste poolt korjatud laimikasti jõuame meie juba ära pakendada ja kahjuks on mõned viljad liiga väikesed, mille eest perenaine meid noomib. Alles hiljem saame teada, et tegelikult polnud tegu meie korjatud laimidega.

Aga ausalt öeldes ega nüüd enam väga vahet polegi, sest homme on viimane
päev ja siis pole meie mure, kes liiga väikseid või liiga kollaseid laime korjab.

Õhtusöögiks teeb Ants keedetud ube koos peekoniga. Lisaks saab Annu ühendust oma isaga ja hiljem ajame Tomma ja Triinaga ka juttu.

Kell kaheksa paar osa multikat ja siis näeme äkki ilusaid ja värvilisi unenägusid.

17.mai (teisipäev) Kirjutab Annika
Täna ongi käes meie täiesti viimane tööpäev siin farmis. See on hea teadmine, millega hommikul voodist üles tõusta. Hakkame pihta tunnikene varem, kui eile ehk kell seitse. Õigemini oleme meie juba nii vara saalis ja vorbime kaste ette valmistada, et hiljem lihtsam pakkida oleks.

Kuigi arvasime, et pakendame tänagi omaette olles, näeme peagi, et tulemas on tavaline taks — peremees ja perenaine saabuvad platsi. Mis seal ikka, võtame positsioonid sisse ja laseme kätel käia.

Kella üheksa paiku lükkab peremees traditsiooniliselt lindi seisma ja tuled kustu, mis tähendab, et käes on teepaus. Sätime end minekule, kui perenaine
meid enda juurde kutsub. Tervet seda laimimajandust juhib arvuti, mis on programmeeritud erineva kaaluga vilju eraldi alustele lükkama, kuid millegipärast teeb kompuuter juba mitu nädalat trikke ja suunab kõige pisemad laimid täiesti valesse kogumiskettasse. See on neile algusest peale peavalu teinud ja keegi ei mõista, milles asi on. Perenaine arvab, et meie ehk tunneme seda arvutivärki paremini ja palub pisut abi. Andres, vana IT-mehena, hablab kiiresti ära, kuidas süsteemis andmeid vahetada ja see avaldab Marilynile päris palju muljet.

Mina jalutan bussi juurde, sest pole minagi just arvuti vallas väga terav pliiats. Ants saabub ka peagi ja siis teeme pisikese eine, enne, kui halli tagasi suundume. Antsule aga ei anna ikka rahu, miks need väikesed laimid valesse kasti kukuvad ja ta püüab asja ära lahendada. Tuleb välja, et lisaks paarile veale arvutisüsteemis, on katki ka üks lükkur, mis lindi pealt laime maha kukutab. Nüüd oleks vaja see osa lihtsalt ära vahetada ja siis peaks asi toimima.

Varsti saabub halli Jasoni abikaasa Adonna, kellele Ants asja ära seletab. Adonna on siin peres vist ainus, kes pisut seda masinavärki hallata oskab. Kui lõpuks vana peremees pausilt tagasi saabub, räägime ka talle mure ära ja koheselt vahetabki Brian katkise lüli ära. Väike test, laim potsatab täpselt õigesse mulku ja oh siis seda prallet, mis lahti läheb. Naised nutavad ja lapsed viskavad roosilehti. Ants on tänase päeva kangelane.

Perenaine on nii rõõmus ja kui ma talle ütlen, et Ants töötas mitu aastat Eesti Justiitsministeeriumis IT-mehena, ei ole ta imestusel otsa ega äärt. Võiks öelda, et täna sulatasime tema südame lõplikult üles. Peale seda on perenaine nii jutukas ja räägib, et tegelikult oli tema unistus politseinikuks või siis uurijaks saada, kuid elu viis ta Brianiga kokku ja nüüd majandab ta farmi.

Minuga räägib ta pikalt oma koertest, kes talle laste eest on. Nagu ühel õigel loomapidajal ikka. Lisaks lubab ka tema meil lahkesti bussi siia hoiule jätta ning ühesõnaga on nüüd ka meil tuju väga hea. Kell kaksteist lõpetame pakkimise ja lähme lõunale.

JEHAAA! Viimane päev!

Peale pausi hakkame pakendama teise järgu laime, mis väga palju aega ei võta, kuna enam-vähem kõik viljad tuleb suurtesse kastidesse lihtsalt loopides ära mahutada.

Poole kolme ajal oleme asjaga valmis ja otsustame poodi koogi järele sõita, sest viimast tööpäeva tuleb ikka tõsiselt võtta. Kuna kell on veel vähe, ei ole linna minek mingi probleem. Esimese asjana ikka McDonalds ja internet.

Sööme sekka uudiste lugemisele kanaburgereid. Saan teada, et Ukraina pani Eurovisiooni kinni. Ei tea, mis lauluga tegu oli, kuid Eurovisioon pole niikuinii juba aastaid laulu, vaid poliitvõistlus.

Kell viis poering, mille käigus laome kärusse hunniku maiustusi. Koju jõudes on väljas küllaltki pime, kuid teeme siiski teed ja testime ära poesooja koogi.

Seitsmest bussi lebosse.

18.mai (kolmapäev)
Laseme ilma süümepiinadeta kella 8ni õnnist. Kui lõpuks jalad alla ajame, on päike kõrgel taevas ja poisid juba tööle vuranud.

Hommikuks võikud, munavõiga. Peale seda viskame võrkkiike siruli, et leiba luusse lasta ja pikast magamisest natukene puhata. Saame vaevalt 15 minutit vedeleda, kui laagrisse jalutab sisse vana peremees, murelik ilme näol, ning palub mul korra kaasa tulla ühte asja tšekkama. Nimelt ostis ta pool aastat tagasi kellegilt 31 000$ eest mürgipritsi, mille arvuti aga normaalselt töötamiseks kalibreerimist vajab. Seda ma kartsingi, et peale eilset, veetakse kõik katkised asjad meile enne ära minekut parandada. Üritan natukene aega nukitseda ja saan isegi kõigi 4ja pritsi surve ja kauguse enam vähem paika, kuid kuna kogu masinavärk on eelnevalt kasutatud, siis paljud nupud on kulunud ja täpset tulemust ei õnnestu saada. Soovitan papile netist manuaal tõmmata ja siis ise uuesti proovida.

Tagasi laagrisse jõudes hakkame usinasti koristama. Tuulutame ära söögihalli, peseme pesu, lööme duššid ja pellarid läikima ning asume bussi korrastamisega tegelema.

Ootame päkapikke! Miljon paari pestud sokke.

Enne lõunat sõidavad aga vana- ja noorperenaine laagrisse, rikkis sülearvuti kaenla all. Njah, peaks hoopis IT-nurga püsti ajama ja väikese tasu eest untsus tehnikat putitama siin. Löön läpakale hääled sisse ning lõpuks saame lõunasöögi kallale asuda. Menüüs kana-paprika-karri-sibula-porru-jahukaste ja keedukartul, leemeliigutajaks loomulikult Annika. Ei väsi kordamast, kui osav kokk Annika on — soust on lihtsalt fantastiline!

Peale sööki vaarume jällegi tagasi võrkiike ning lööme ajaviiteks numbreid kokku. Tuleb välja, et 5 nädalaga korjasime 43,629 bin’i, e. 21,8145 tonni laime ning selleks kulus meil tagasihoidlikud 196,3305 tundi. Pakkida jõudsime kokku 1343 karpi, Annika 638, mina 705. Farmipäevi saime mõlemad 30. Teenistust siia kirja ei pane, kuna rahajutt läheb haisema 
(öeldakse vist nii?).

Jõuame ka paar osa American Dad’i ära vaadata, kui ootamatult vanaperenaine uuesti laagrisse vurab ja meile viimased palgalehed kätte annab. Jääme pikalt vestlema tühjast-tähjast ning erinevast personalist, kes aja jooksul siit läbi on käinud. Käsi südamel vannub tädi, et meie olevat tal siiani kõige paremad ja tublimad töölised ning Annika saab ekstra kiita oma laimipakkimishoolikuse üle pakendamispäevadel. Usume, et tegu on pisukese liialdusega kuid samas peame tõdema, et üritasime ju kõike, peale teise nädala korjamiskrahhi, erilise hoolega teha, andmata põhjust millegi üle nuriseda. Perenaisel lähevad isegi silmad natukene niiskeks, kui ta peale põsemusisid koertekarja saatel minema sõidab. Väga üllatav ja äge külaskäik!

Sätime veel oma tööasjade bussi korda, peseme veel satsi pesu ning poole kuue paiku teeme teed ja naudime viimast õhtut siin, Blue Peter Farm’is. Noh, kui nüüd täpne olla, siis tegelikult tuleme enne kotto minekut veel tagasi ja võibolla kunagi hiljem, oktoobris, isegi uuesti tööle.

Laagrist hüppab läbi ka Jason, oma tütre Charlie’ga ning jätab samuti mõneks ajaks hüvasti, lootes meid siiski sügisel uuesti kohata.

7st saame pessu, poole kaheksast bussi pikali. Mõnus on värskelt pestud linade vahele pugeda teadmisega, et homme ei pea tööle minema ja ainsaks kohustuseks järgnevatel nädalatel, saab vaid usin päevitamine olema.

Magama poole kümnest.

19.mai (neljapäev)
Ärkan pisut peale 6te. Annika magab kuni seitsmeni. Hommik on jällegi mõnusalt karge ning päikesetõusu eest taanduv uduloor jätab endast kõik korralikult kasteseks.

Peale tummist omletti hakkame jällegi asjatama, pakkides oma katusealuse kokku ning vedades laenatud mööbli tagasi söögihalli. Meie toimetamist
jälgib Smoky, kes ilmselgelt tajub äraminekut ning tavapärase rõõmsmeelse kalpsamise asemel norutatakse nüüd puude all varjus, aegajalt vaid solvunud pilke meie suunas saates. Üritame küll pisikese muko tuju pisut paremaks teha ning käime kordamööda teda nussutamas ja patsutamas, kuid tulutult - näha on, et vaesekese süda on murtud. Perenaine mainis juba varem, et Smoky’l on komme päkkpäkkeritesse kohutavalt ära kiinduda ning alati peale nende lahkumist seda raskelt üle elada. Õnneks tuleme me veel tagasi ja loodame, et taasnägemisrõõm saab ikka mõlemapoolne olema.

Lõunaks oleme enamvähem kõik kola autosse saanud. Soojendame kiirelt eilse kanakaste ülesse ning peale söömist, seame sammud põllule, laime raksutama.

Annika, kast laime ja üdini solvunud Smoky.

Valime loomulikult kõige ilusamad viljad ning korjame nendest pisikese kasti täis, lootes, et ehk veab 3 nädalat välja. Teadupärast on laimid ja sidrunid siinsetes poodides maru kallid (tavaliselt 8–9$ kilo) ja ostma eriti ei kutsu.

Kõige lõpuks küürime puhtaks külmkapi, mis meie kasutuses oli, käime ka ise pesus ära ning täpselt 13:00 asume teele.

Esimese asjana veel kiire netiring Charters’i McDonaldsis, peale mida poering WoolsWorthis ning teekond Townsville’sse võib alata.

Jõuame vaevalt 20km sõita, kui märkame tee ääres arbuusimüügiputkat, kus
keegi farmer eriti odava hinnaga megasuuri arbuuse müüb. Tegelikult mainis ka Jason eile, et siinkandis kuskil on 1 vennike, kellel on tohutu arbuusipõld ning kes päris mõnusat nutsu nende müügiga kokku ajab. Valime 2 jurakamat, u 7–8 kilost poissi välja ja viskame 5$ kogumiskassasse.

Tuju korralikust noosist hea, mööduvad kilomeetrid märkamatult. Valime esimeseks ööbimiskohaks väikese teeäärse parkla, u kolmveerand tunni kaugusel Townsville’st ning poole viieks jõuame kohale.

Vahime natukene aega niisama, oskamata midagi eriti peale hakata — oleme vist oma rännurešiimist pisut välja loksunud.

Enne kuute teeme viimase kanakastmelõpu soojaks, peale mida joome teed ja nosime küpsiseid. Enne seitset teeme üles voodi, vahime seriaali ning 9st magama.

20.mai (reede) Kirjutab Annika
Ärkame pisut enne seitset, kuid jõle mõnus on niisama vedeleda ja ukse vahelt sisse immitsevat värsket õhku hingata. Tõuseme siiski mõne aja pärast üles, sest ei taha päeva niisama ära raisata. Kõrvaloleval põllul askeldavad kõrge muru sees kaks kängurut, keda alles siis on märgata, kui nad toitu otsides eemale kalpsavad.

Peale sööki ajame bussile hääled sisse ja ühe teise reisisellide bussiga võisteldes, saame siiski esimesena minema. Townsville’ini on umbes 50km ja kella üheksa ajal jõuame äärelinna.

Tundub, et tegemist on küllaltki suure metropoliga, kus väga palju ägedaid poode peaks olema. Kuigi plaan on ainult randades lesida, otsustame esialgu niisama linna läbi kammida, et näha, mis siin kus üldse asub. Märkamegi peagi oma lemmikpoodi Woolworthsi, kus me hiljem ka sisseoste teeme. Kuid veel enne plaanime siinsed rannad läbi käia, et leida see kõige parem.

Googeldasin juba eelnevalt, et Townsville’is asub auhinnatud Strandi nimeline beach. Rand ise on umbes nagu Pärnus või siis Pirital, kenasti korda tehtud kõigi mugavustega. Ja vesi on siin ka nagu Eestis — sogane ja läbipaistmatu. Lisaks pesitsevad siin stingerid ehk meduusid, kes valusasti kõrvetavad. Neid on siin nii massiliselt, et vette on üles seatud 1200 ruudune võrguga eraldatud ala, et inimesed turvaliselt ujumas saaks käia. Vesi on õnneks soe ja jätame selle koha meelde.

Strand Beach.

Kammime veel paar linna sees asuvat plaaši läbi, kuid mõtleme veel linnast välja sõita, sest äkki on seal veel ilusamaid rannakesi. Sõidamegi pisut linnast välja, kuid avastame, et rand, kuhu minna plaanisime, on vaid jalgsimatkajatele mõeldud. Preagu ei kavatse me paaritunnist matka ette võtta, vaid otsustame linna tagasi sõita ja päevitama asuda.

Kuna tuul on kõva, ei roni me rannaliivale, vaid võtame koha ranna-pargi murul. Päevitamise oskus on meil kõvasti rooste läinud — oleme tunni aja pärast valmis, et bussi varjule minna ja arbuusi süüa. Kuna kell on veel vähe,
lähme tagasi päikse kätte ja võtame igaks juhuks rätikud ka kaasa, juhul, kui ujuma tahame minna. Istume mõnda aega liiva peal ja vaatame rannale loksuvaid laineid. Lõpuks heidame end ikkagi vetevoogu ja tuleb tunnistada, et vesi on väga mõnusalt soe. Laseme tükk aega laintel end kanda, peale mida avaliku dušši all soolase vee maha loputame.

Kell hakkab õhtusse veerema ja meil ei ole aimugi, kuhu ööseks saaks minna. Valime wikicampsist suvalise puhkeala ja asume teele.

Teepeal helistab mulle isa, kes räägib, et asutab end parasjagu Soome poole teele. Sõidame umbes 30km ja jõuame pärale.

Kahjuks on see koht päkkeritest ja karavanitajatest pungil ja ka kõige parema tahmise korral ei mahuta me oma bussi kusagile. Mis siis ikka, sõidame veel 15km edasi, kus järgmine peatuskoht asub. Õnneks on siin ruumi rohkem ja leiame oma autole kena privaatse nurgakese. Ainus suur miinus on see, et siin on miljoneid sääski ja kihulasi, kuid meil pole väga palju valikut. Õhtuks keedame ube, millele ohtralt võid peale sulatame. Täpselt nii nagu Ants on harjunud kodus sööma.

Kell seitse teeme voodi üles ja vahime filmi.

21.mai (laupäev) Kirjutab Annika
Ärkame kell seitse, peale väga rahutut ja palavat ööd. Bussiust ei saanud lahti hoida, sest siis olid sääsed ja kihulased kohe platsis. Akendest küll tuli pisut jahedamat õhku, kuid auto oli päevasest soojusest nii palav, et sellest polnud erilist abi. Lisaks märkame hommikul, et taevas on täiesti pilves, mis meie rannapäevale kriipsu peale tõmbab. Minul on tuju kohe rikutud, sest nagu nimme, kui meil puhkus algab, hakkab ka sadu pihta.

Jõesuudmes lilli nuusutamas.

Peale hommikusööki teeme väikese jalutuskäigu lähedalasuvas jõuesuudmes, kus väidetavalt krokodillid elavad. Krokse me ei näinud, kuid vees sahmerdasid ringi mingid pisikesed elukad, kelle Ants arvab krokodilli beebid olevat. Jõusuue peaks rannani viima, kuid kuna teepeal on mahalangenud puid ja muud soga täis, ei viitsi me kaugemale minna. Jalutame tagasi laagrisse, pakime auto kokku ja sõidame linna poole.

Tee peal tuleb meile idee, teha kehvast rannapäevast hoopis shopingupäev, sest nägime juba eile, et äärelinnas asub suur Salvation Army kauplus (Austraalia Humana). Sinna me suuna võtamegi.

Riideid meil vaja ei ole, küll aga otsime niisama nodi, mis bussi sobiks või kuidagi muud moodi kasulik oleks. Ants leiab Euroopa otsaga pistikupesa, mille teine külg on Austraalia vooluvõrku sobiv. Lisaks kammib ta läbi vanu vinüülplaate, et ehk midagi ägedat leida. Kahjuks pole sealt midagi võtta. Suundume veel paari poodi, mis Salvation Army kõrval asuvad, kuid ei leia me sealtki midagi eriti huvitavat.

Siis võtame ette suure kaubanduskeskuse, kus ka Woolworths asub. Pood on suur nagu üks õige keskus olema peab, sisaldades sadu suuremaid ja pisemaid poekesi. Ajaviiteks kammime kõik ägedamad riidepoed läbi ning Ants varustab end uue pluusiga, mille sarnast ta juba ammu tahtis. Mina lahkun poest tühjade kätega.

Teeme ka toidupoes sisseoste ning siis otsustame ikkagi randa sõita, et seal pisut aega veeta. Täna on rannas eriti suur tuul ning päikest ei saa ammugi võtta. Istume siis oma bussis ja tarbime tasuta linnanetti.

Mingi hetk muutun ma rahutuks ja teen ettepaneku jalutama minna. Õnneks on Ants nõus. Tugeva tuule tõttu kaugele ei jõuagi, kuid näeme jälle ühte pulmapidu, mis rannamajakeses aset võtab. Vaene pruut sai ilmaga vastu pükse, sest eile oli kordades ilusam ilm. Istume paar minutit pingil ja vaatame vees ringi tuhisevat jetit. Siis võtame nõuks pesus ära käia ning ööbimiskoha poole teele asuda.

Valime taas Toomulla karavanipargi, kus ka eile olime. Seekord on rahvast vähem, kuid peatume siiski eilses mõnusa nurgakeses, mis teistest pisut eemal asub.

Kuna kell on palju ja õues pimenemas, ei viitsi me süüa teha, vaid lõikame viimased arbuusi riismed kaussi ning suundume bussi filmile.

Loodame, et tuleb jahedam ja rahulikum öö.

22.mai (pühapäev)
Äratus jällegi kella 7st. Sarnaselt eilse ööga, möödus tänanegi, nagu oleks peale saunapidu leiliruumi magama jäänud. Üritasime küll ukse õhtul praokile jätta, kuid sagedased vihmahood sundisid lõpuks kõik aknad ja luugid sulgema. Selle tõttu oleme pisut zombised, aga heatujuliselt zombised.

Söögiks munapeekontomat, peale mida kodinad kokku ja minekut. Ilm ei ole siiani ära klaarinud ning rand on selle tõttu välistatud. Pigem võiks järjekordse šhopingupäeva teha, seda aga seekord kesklinnas, kus teadupärast kõige ägedamad poed on ja kus rohkem elu näha võib.

Õnnetuseks on täna aga turistitänaval enamus putkasid suletud, ainult farmerid on oma kauba välilettidele laiali laotanud. Ostame nipet-näpet, maitseme tasuta asju ja suundume McDonalds’isse, internetti. Kahjuks on kesklinna mäkis ühendus väga kehva ja rahvast palju ning selle tõttu otsustame linnast väljas asuvasse purgeripessa vurada.

Seal on aga ühendus veel kehvem, kuid tagasi sõita enam ei viitsi. Istume seal paar tunnikest — laeme mõned osad seriaali alla, ajame lennupiletit korda ja loeme uudiseid. Enne kahte teeme sealt sääred ning poole kolmeks oleme juba oma ööbimiskohas.

Vahime läpakast ühe filmi, peale mida asub Annika õhtusöögi kallale, menüüs kana-kookose-ananassi-juurvilja-riisi pada. Diiiilishass!

Avastame, et meie autos elab üks vilgas geko. Tõenäoliselt tema meie bussi tülikatest sipelgatest tühjaks sõigi ja garneeris meie toitusid oma pisikeste 
gekojunnidega.

Possuminuustikud

Kuna peatume täna uues kohas, kus rahvast päris palju kämbib (nagu väike karavanifestival), siis tuleb päris palju inimestega seletada. Üks vanem härrasmees astub lausa WC’s mulle kõrvale (samal ajal, kui ma pissuaari sihin) ja hakkab, sorinast välja tegemata, juttu ajama. Olukord on naljaks, imelikult naljakas.

Kuuest traditsiooniline tee, kõrvale banaanileib (päris maitsev, keeksi meenutav toode). Seitsmest teeme üles voodi ja poeme põhku, seriaali vaatama.

Poole 9 paiku viimasele vetsuringile minnes, kohtab Annika ühte toredat opossumimammat, kellel väike possubeebi seljas ratsutab ning kes eriti inimesi ei pelga, lastes meid (ajan ennast kah selleks puhuks voodist välja) päris lähedale. Tõenäoliselt oleks saanud neile lausa pai teha kuid otsustasime pisut distantsi hoida.

Magama üheksast.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.