Turkiye’deki siyasi tartışmaların anlamsızlığı üzerine bir anım.

Bir zamanlar, siyaseten benden çok farklı düşünen bir arkadaşla yer yer sert hale dönen tartışmalar yapıyoruz. Konu Osmanlı’dan başlıyor teknolojiye kadar uzanabiliyor. Gelgelelim çoğu zaman arkadaş ya topu taca atıyor ya da başka örneklerle haksız çıksa bile konuyu bulandırıyor. Ben de bu tip tartışmaların cazibesine kapıldığımdan olacak hararetle tartışmadan kaçınmıyorum.

Neyse günlerden bir gün bu arkadaşa sigara konusunda, “karışmak istemem ama kendine zarar verebilirsin çok içme” istersen minvalinde bir şeyler söyledim. Aldığım cevap ise hiç beklediğim gibi değildi. -Niyeki nerden biliyorsun? Ben de, “Yapılan bilimsel araştırmalar bir çok kanser türünün ciddi olarak sigara ile ilişki olduğunu söylüyor, başka zararları da var bilmiyor olamazsın” diyerek devam ettim. Gelen cevap ise nasıl havanda su dövdüğümü yüzüme çarpan cinstendi.

Bilim de söylese ben bir zararı olduğunu düşünmüyorum, herkes hasta olmuyor.

Bu arkadaş fakat ve maalesef üniversite mezunu ve daha da kötüsü bir eğitimci idi.

Bizim meselemizin çok daha derinde çok daha temel noktalarda olduğunu, siyasetin çok yüzeysel alanda kaldığını ve temeli değiştirmeden orda bir değişiklik yapabilmenin olanaksız olduğunu anlatmak adına paylaşmak istedim. Başkanlık ve anayasa tartışmaları ile siyasetin tekrar kızışacağı şu günlerde tekrar hatırlatmak faydalı olacaktır. Nacizane tavsiyem önceliğiniz insanların kararları değil, eğitim seviyeleri ve daha iyi eğitim görmeleri olsun :)

Sağlıcakla kalın.