Bir önceki yazıda; “Eşim ev hanımı, birde yeni bebeğimiz oldu. Şimdilerde evin içinde 3 kişiyiz ve bu kesinlikle çok fantastik bir çalışma deneyimi oluyor benim için. Henüz bebek çok küçük, ilerleyen zamanlarda neler olacak bende çok merak ediyorum.” ifadesini kullanmıştım. Artık bebek çocuk oldu ve bu durumu da yazmanın zamanı geldi :)

Kaç tane babaya böyle bir deneyim nasip olur bilmiyorum, bildiğim tek şey zaman zaman cinnet noktasına gelip, zaman zaman da zevkten ölme arasında dolaşan bir ruh halinin varlığı.

Çocuk olayı kendi içinde zaten yeterince karmaşık bir hikayeyken işin içine çalışmakta eklenince çok daha acayip oluyor. …


Trabzon’ da Günaydın, Nusret vb.. vardı da biz mi gitmedik? Sadece sosyal ağlardan yada tvden izlemekle yetindik, o kalın ve içi kırmızı etleri. Madem gidemiyoruz, yapmayı deneyelim diyerek araştırmaya koyuldum. Baya bir okudum, izledim ve sonunda evde steak (biftek) pişirme olayını öğrendim. Bu yazıda sizede öğreteceğim, çok basit :)

Öncelikle neden biftek demiyorumda steak diyorum onu açıklayayım. Bizim analarımızın yaptığı biftek ve bizim algıladığımız biftek ince et parçalarından oluşuyor ve kasap amca etin neresinden verirse onu alıyoruz, bu hayvanın neresi? diye sormuyoruz. Çünkü inceyse ve etse biftektir. Steak dediğimizde ise aklımıza; kalın ve kesildiğinde içi kırmızı, devasa et parçaları geliyor.


Emir’ in fikri olan “Kasım ayı boyunca hergün bir Türkçe içerik” fikrine istinaden bu yazıyı yazıyorum. Ne yazayım, ne yazayım diye düşünürken kullandığım geliştirme ortamıyla ilgili bilgileri paylaşmaya karar verdim, en azından şimdilik :)

Ağırlıklı C# yazdığım için normal geliştirme ortamım; masaüstü bilgisayar üzerinde, Windows işletim sistemi içinde. Fakat seyahat halindeyken yada pc den uzaktayken oluşabilecek bir probleme anında müdehale edebilmek veya geliştirme yapmak için Macbook’ a geliştirme ortamını aynen kurmam gerekiyordu. İlk önce Virtualbox içine Windows kurup oradan devam ederim diye düşündüm fakat çözünürlük ile ilgili bir sürü problem çıktı ve soğudum. Arkadaşlar Parallels’ i önerdi, Windows 10 kurup…


Yasin Güzel

Bu sene Trabzon Hackerspace (THS) olarak 2. sini düzenlediğimiz kodla etkinliğinin ardından bir şeyler karalayıp tarihe not düşmek istedim.

Konuşmacılarımızdan ve gelen konuklardan aldığımız geri bildirimlere dayanarak söylemeliyim ki çok başarılı bir etkinliği geride bıraktık. Salonumuz 200 kişilikti ve 2 gün boyunca neredeyse tüm oturumlarda tıklım tıklım doluydu.

Geçen seneki organizasyondan farklı olarak bu sefer çalışmalara daha önceden başlandı ve KTUCEC de olaya dahil oldu. Dolayısıyla bu sene bilgisayar mühendisliğinden arkadaşlarıda aramızda gördük(!). Bu arada geçen seneki yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.

Tüm sponsorlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür ederiz, iyiki varlar.

Etkinliğin güzel olmasında ki en önemli faktör, konuşmacıların çok iyi insanlar olmasıydı…


2011 Kasım ayından beri SiberUzay Teknolojilerinde kıdemli geliştirici olarak uzaktan çalışıyorum. Uzun zamandır bu şekilde çalışmama rağmen çevrem halen daha durumu kabullenememiş durumda, bu yazıda konuyla ilgili tecrübelerimi paylaşmak istiyorum.

Evden çalışmak nedir?

Bazı işleri gerçekleştirmek için ofis ortamına ihtiyaç duymayabilirsiniz, yazılım geliştirmekte bu işlerden bir tanesi. Sadece bilgisayar ve internet bağlantısı işinizi icra etmeniz için yeterlidir. Evden çalışmak (home office, remote); işinizi ofise bağımlı olmadan yapabilmek, genellikle de evden yapmak anlamına gelen çalışma şekli aslında. Bu sebepten dolayı “uzaktan çalışmak” belkide daha uygun bir tanımlama olabilir. Yani sabah kalkıp dolmuşa binip işe gitmiyor, yan odaya gidiyorsunuz ve bilgisayarınızı açıp iş başı yapıyorsunuz…


Eminim sizinde benim gibi berber, dolmuş şöförü, boyacı, doktor, araba tamircisi yada benzeri işlerle uğraşan arkadaşlarınız yada arkadaşlarınızın arkadaşları vardır. Kafama şu soru fena halde takılıyor; “Biz neden bu arkadaşlara para veriyoruz? Arkadaş değil miyiz?”

Saçma bir soru kabul ediyorum fakat burada dikkat çekmek istediğim nokta başka. Benim mesleğim, kod yazmak / uygulama geliştirmek. 15 yıla yakındır bu devranın içinde kendimce dönüyorum. Hiç bir zaman eş dosttan kimse istediğini yaptığım için bana para vermedi :( Peki ben arkadaşım olmasına rağmen berbere ve dolmuşa neden para veriyorum? Çünkü ortada bir emek, hizmet var. Hımm bizim yaptığımız işte bunlar yok mu? Ağa babası var fakat nedense yokmuş gibi kabul görüyor. Neden yokmuş gibi? Bu sorunun cevabını henüz tam olarak bulamadım. Bulunca başka bir yazıda paylaşırım.

Yok be oğlummm ne çalışması, akşama kadar feysbuktayız.


Aslında genel olarak bizim için güzel bir yıl oldu. Yazacaklarım kimseyi ilgilendirmiyor fakat arşiv olması açısından yazmak istedim, banane ya bende yazacam :)

 • Askerlik mevzusunu hallettik.
 • OkulAile.com un müşterileri ve kullanımı giderek artıyor.
 • Kodla etkinliğini gerçekleştirdik.
 • Uşak geliyor :)
 • Bir hafta arayla iki kere tatile gittim :D
 • Çok sevdiğimiz eniştemizi kaybettik :(
 • Beren’ in kardeşi Azmi Eren (aşağıda) aramıza katıldı.
 • Alper nişanlandı. (Doğduğu anı hatırlıyorum)
 • Artık benimde Macbook’ um var :)
 • SiberUzay olarak ilk IOS uygulamamızı Apple Store da yayınladık.
 • Uşağın doğum tarihi belli oldu.


Merhabalar, bu yazıda uzun yıllardır Windows ortamında kod yazan bir geliştiricinin macbook ve dolayısıyla mac os x e geçişinde yaşadıklarını sizlere aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki macbook pro retina son derece kaliteli bir bilgisayar. Bunu, uzun süre (~10yıl) pc donanımları, hemen hemen her markanın giriş seviyesinden en üst düzey modeline kadar dizüstü bilgisayarları, sunucular ve workstation larla uğraşmış biri olarak söylüyorum. Benim kullandığım 13" olan modeli. Tutup işlemcisi bu, rami şu gibi teknik kısımlara girmeyeceğim. Uzun süre giden şarj, touchpad ve ekranın kalitesine birde klavyenin güzelliği eklenince bu aletin neden bu kadar popüler olduğunu anlıyorsunuz. …

Abdullah Uğraşkan

Yazılım Zanaatkarı for SiberUzay

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store