מה זו מציאות רבודה?

מה זו מציאות רבודה?

מציאות רבודה משתמשת בטכנולוגיה כדי להרכיב מידע על גבי העולם שאנו רואים. לדוגמה, תמונות וצלילים מורכבים על גבי מה שהמשתמש רואה ושומע. תדמיינו אינטראקטיביות בסגנון של “דו”ח מיוחד” או “איירון מן”.

זה שונה למדי ממציאות מדומה. משמעותה של מציאות מדומה היא סביבה אשר נוצרת באמצעות מחשב עמה ניתן לקיים אינטראקציה, ולהשתקע בה. מציאות רבודה (ידועה גם בתור AR), מוסיפה למציאות אותה אתם בדרך כלל רואים, ולא מחליפה אותה.

לעתים קרובות מציגים את המציאות הרבודה בתור סוג של טכנולוגיה עתידנית, אך היא קיימת בעולם בצורה מסוימת כבר שנים רבות, אם נשתמש בהגדרה מקיפה. לדוגמה, תצוגה עילית במטוסי קרב משנות ה- 90 מראה מידע על הגישה, הכיוון והמהירות של המטוס, וכעבור מספר שנים בלבד היא הצליחה להראות אילו אובייקטים בשדה הראייה מהווים מטרות.

במספר השנים האחרונות מעבדות וחברות שונות ניסו לבנות מכשירים שמספקים לנו מציאות רבודה. ב- 2009, Fluid Interfaces Group של MIT Media Lab הציגה את SixthSense, מכשיר שמשלב שימוש במצלמה, מקרן קטן, סמארטפון ומראה. המכשיר נתלה מחזהו של המשתמש באמצעות שרוך אותו הוא לובש על צווארו. ניתן להשתמש בארבעה מכשירי חישה על אצבעותיו של המשתמש כדי לתפעל את התמונות המוקרנות על-ידי SixthSense.

Google השיקה את Google Glass ב- 2013, והעבירה את המציאות הרבודה לממשק לביש יותר, במקרה הזה משקפיים. הם יוצרים תצוגה על גבי מסך העדשות של המשתמש באמצעות מקרן קטן ומגיבים לפקודות קוליות, בעודם מרכיבים תמונות, סרטונים וצלילים על גבי המסך. Google הפסיקה את השקת ה- Google Glass בסוף דצמבר 2015 אך היא מתכננת לייצר גרסה חדשה.

כאשר זה קורה, טלפונים וטאבלטים עשויים להיות הדרך בה מציאות רבודה מגיעה לחייהם של מרבית האנשים, לפחות בהתחלה. יישום Star Walk של טכנולוגיות Vito, לדוגמה, מאפשר למשתמש לכוון את מצלמת הטאבלט או הטלפון שלו אל השמיים ולראות את שמות הכוכבים וכוכבי הלכת אשר מורכבים על התמונה. יישום נוסף בשם Layar משתמש ב- GPS ובמצלמה של הסמארטפון כדי לאסוף מידע על סביבתו של המשתמש. לאחר מכן הוא מציג מידע על מסעדות, חנויות ונקודות עניין בקרבת מקום.

יישומים מסוימים עבור טאבלטים וטלפונים עובדים גם עם פריטים אחרים. Disney Research פיתחה חוברת צביעה AR, שבה אתם צובעים דמות בחוברת קונבנציונלית (אם כי מותאמת ליישום) ומפעילים את היישום במכשיר. היישום ניגש למצלמה ומשתמש בה כדי לזהות אילו דמויות אתם צובעים, ומשתמש בתוכנה כדי ליצור מחדש את הדמות בתור דמות תלת ממדית על גבי המסך.

עתידה של מציאות רבודה

זה לא אומר שטלפונים וטאבלטים יהיו מקום התצוגה היחיד של מציאות רבודה. לדוגמה, מתבצעת עבודה על אוזניות מציאות רבודה, שמאפשרות לכם להתאים את הצלילים המגיעים מהסביבה שלכם. נמשך מחקר מואץ להכללת פונקציונליות ה- AR בעדשות מגע ומכשירים לבישים אחרים אשר יפעלו באופן עצמאי. המטרה האולטימטיבית של המציאות הרבודה היא ליצור השתקעות נוחה וטבעית, כך שישנה תחושה שטלפונים וטאבלטים יוחלפו, אם כי לא ברור מה יהיו התחליפים. אפילו משקפיים מקבלים צורה חדשה, כאשר מפתחים “משקפיים חכמים” עבור אנשים עיוורים.

כמו לכל טכנולוגיה חדשה, ל- AR יש בעיות פוליטיות ואתיות רבות. Google Glass, לדוגמה, העלו חששות לגבי פרטיות. אחדים דאגו שיקליטו שיחות ויצלמו תמונות בחשאי, או שיגלו את זהותם באמצעות תוכנות לזיהוי פנים — אף על פי ש- Google אמרה באופן רשמי שהיא לא מאפשרת יישומים לזיהוי פנים בגרסת ה- Google Glass בחנות היישומים, סטארט-אפ בשם Lambda Labs אמר שהם בכל אופן מפתחים יישום שכזה.

כתבות מומלצות: