Naša cesta: Ako sme to v Butterfly Effecte celé POTOTO…

POTO.TO Team
5 min readSep 21, 2019

--

Sme tím POTO.TO. 8 ľudí, ktorí sa svojou prácou na riešení pre veľké firmy rozhodli prekopať zamestnaneckú kultúru. Na pravidelnej dvojtýždňovej báze vám budeme prinášať blogy a vy budete môcť spoločne s nami sledovať našu cestu. Najlepšie nám podporu vyjadríte tým, že o nás poviete šéfovi alebo kolegom. Ďakujeme!:)

Než sme prišli na myšlienku vytvoriť inovatívnu aplikáciu Poto.to, prihlásili sme sa do projektu Butterfly Effect, kde sme sa spoznali. Ako tímu nám bola pridelená téma employee engagementu. Už vtedy sme zistili, že téma angažovanosti zamestnancov je naozaj široká, ale našli sme v nej niekoľko pain pointov. V spolupráci s HB Reavis sme identifikovali užšie oblasti, ktorým sme sa na ich radu, ako stakeholdra, mohli začať venovať. Jedným z nich bol práve feedback.

Po prieskumoch sme zistili, že táto oblasť má pre tvorbu digitálneho produktu naozaj potenciál — a to hlavne oblasť denného, pravidelného feedbacku s charakterom pozitívnej spätnej väzby, na ktorý sa vo firmách často zabúda. Konkrétne sme k týmto záverom prišli vďaka starostlivo pripraveným dotazníkom, z ktorých nám vypadli nielen kvantitatívne, ale i kvalitatívne dáta z rozhovorov. Ústami riadiacich pracovníkov — práve denné hodnotenia môžu pomôcť prosperite firmy. Zamestnanecká kultúra (nielen feedbacková) udáva smerovanie firmy a pri každodenných procesoch ovplyvňuje výkon nielen zamestnancov, ale i nadriadených.

Po niekoľkých týždňoch, čo sme sa venovali tejto téme, sme si nakoniec povedali, že tento smer bude správny. Utvrdili nás v tom i odborníci z oblasti spätnej väzby či biznisu, keďže škálovateľnosť a využiteľnosť podobného riešenia bola výraznejšia, než u alternatívnych riešení. Medzi takéto riešenia patrila napríklad komunitná aplikácia, vďaka ktorej by sa zamestnanci mohli združovať do rôznych komunít. To sme však zatratili kvôli konkurencii (facebook, whatsapp, slack).

Preto sme vytvorili radšej nástroj na okamžitú spätnú väzbu. 3 mesiace konzultácií s odborníkmi na spätnú väzbu náš 8-členný tím priviedli k inovatívnemu riešeniu.

Najťažšie na koncepte bolo nájsť cestu, ako dávať feedback. Nechceli sme ísť smerom hodnotiacej škály, kvantitatívneho feedbacku, kde by sme hodnotili, na koľko bodov niekto odviedol prácu. Takýto spôsob bol identifikovaný odborníkmi ako problematický a namiesto nástroja, ktorý by mohol šíriť pozitívnu náladu na pracovisku, sme mohli vytvoriť zbraň medziľudského ničenia. Objavili sme preto inovatívny systém hodnotenia v 5 superlatívoch a jednej dlaždici slúžiacej na textový feedback, s možnosťou výzvy na osobné stretnutie.

POTO.TO je nástroj na okamžitú spätnú väzbu, cez ktorý si môžu spolupracovníci vymieňať povzbudenia či pochvaly, ale i priamy textový feedback určený na opis iných skúseností. Pre manažérov predstavuje efektívny nástroj na zaznamenávanie feedbacku a tiež miesto, kde môžu držať svoj tím a jeho interpersonálne vzťahy na jednom mieste.

Chceli by sme v tomto blogu odstrániť jednu častú otázku ľudí, prečo práve názov POTO.TO. Keď sme vymýšľali celý brand, snažili sme sa ho nastaviť tak, aby bol adaptabilný pre spoločnosti a mohli sme priniesť voľnú ruku pri nastavení vzhľadu i názvu aplikácie. POTO.TO je názov najmä nášho tímu. A prečo ten názov? Náš hlavný salesák a marketér, Slavo, chcel, aby to bolo jednoslovné, jednoducho zapamätateľné slovo. A keďže zemiak, čiže potato, ľahko pretvoriť na pototo, čo má v slovenčine ešte extra význam navyše, rozhodnutie bolo jasné. Skontrolovali sme dostupnosť domény a už sme sa navždy upísali tomuto názvu s ľadovo modrým brandom.

To, že sme začínali spolu vďaka Butterfly effectu, nám dalo možnosť pracovať v tíme plnom úžasných ľudí a tiež mentoring od osobností zo sveta digitálneho biznisu. A tak keď sa Butterfly effect skončil, obávali sme sa, či dokážeme udržať náš tím pokope. Našťastie sme ho nielen, že udržali, ale tiež pribrali nových členov. Aktuálne sa v našom tíme činia dvaja dizajnéri, traja developeri, dvaja marketing/sales ľudia a jeden project lead, Jožo.

Na aplikácii ale nepracujeme len my. Pomohla nám kopa inšpiratívnych ľudí, ktorá nám počas celej tvorby konceptu poskytovala svoj jedinečný pohľad. Bližšie predstavenie ich prínosu pre vývoj riešenia vám popíšeme v ďalšom blogu. Spolu s nimi sme dali dokopy všetky unikátne predajné body našej aplikácie:

Jednoduchosť v dizajne, edukatívne prvky, iniciovanie osobných stretnutí a adaptabilitu.

Ak nám niečo práca na aplikácií dala, je to nespočet skúseností. Máme široký pohľad na to, aké procesy prebiehajú vo firme. Uvedomili sme si, že riadenie ľudí a celkovo medziľudské vzťahy predstavujú naozaj pokročilú a náročnú psychológiu. Navyše sme získali aj nový pohľad na celkovú tvorbu aplikácie. Nejde len o programovanie, je to celý tím ľudí, ktorý vďaka spolupráci rastie. Úspech teda netvorí samotné riešenie aplikácie, ale skvelý tím!

Čo sa týka nášho progressu, aktuálne sme finishovali s prípravou dema a bojujeme s integráciou do dvoch väčších slovenských firiem. Keďže sme sa po skončení Butterfly Effectu v júni rozhodli prehodiť celú aplikáciu do iného jazyku (Angular), tak veľa času skonzumovalo práve naháňanie developerov. Popri ich úžasnému ťahaniu však nezaháľame ani v poli dizajnu a už máme pripravené nove use-cases a zaujímavé funkcionality, ktoré môžu osviežiť svet spätnej väzby v akejkoľvek firme. Taktiež sme boli ako jeden z ôsmych startupov vybratí do biznisového akcelerátora Perry Talents, kde nás čaká ďalších 9 mesiacov pomoci od lektorov či mentorov, a stretnúť nás budete najčastejšie môcť na Šafárikovom námestí v Perry Space.

V ďalších blogoch sa bližšie pozrieme na problematiku spätnej väzby vo väčších firmách, predstavíme vám širšiu komunitu ľudí, ktorí sa na riešení POTO.TO podieľali a v neposlednom rade budeme prinášať priame insighty z nasadzovania aplikácie do firiem. Tešíme sa!

Sledujte POTO.TO tu:

Náš web

Náš linkedin

--

--