Ruh hastalığı nedir?

Bak şimdi öyle bir şey yapacağım ki kıskançlıktan geberteceğim sonra kendimi savunarak haklı olduğumu anlatacağım. Kalıplarım var benim, tabu da diyebilirsin. O öyle yapılır ve bunun bundan başka bir yapılış şekli olamaz, şu her zaman şöyle olmalı, neden mi? Çünkü öyle yapıyor herkes dolayısıyla benim hayatım da, ilişkim de, düşüncelerim de böyle olmalı. Kendim fikir beyan edemeyecek kadar salağım. Başkalarına olayı anlatırken utanmayayım “AY İNANMIYORUM BÖYLE Mİ YAPIYOSUNUZ GERÇEKTEN” denmesin diye hayatımı bu yönde değiştireyim, hatta kimseye hiçbir şey anlatmayayım çünkü benim aslında nasıl biri olduğumu öğrenebilirler ansızın. Olayları kendi açımdan oldukça değiştirerek karşımdakine asla hak vermeden anlatayım çünkü başkaları tarafından onay alıp kendimi daha da doldurmam lazım çünkü ben hep haklıyım tamam mı haklıyım diyorum, çünkü çünkü çünkü. Kendini her yerde göstermeye çalışan, hiçbir ortama ait olmayan sahte ilişkiler ve kurnazlıkla dolu hayatlar yaşayan arkadaşlarım olsun ve bu arkadaşlarımın hiçbir konuda fikri olmasın, sahip oldukları bütün bilgi dağarcığı ikinci el olsun popüler kültürü televizyonda dönen programlar sansın. En yakınım dediğim insanla her gün kavga edeyim sonra gereksiz bir samimiyete bürünüp “Ben sinirlendiğim zaman aslında çok uzun sürer sinirimin geçmesi ama senden başka biriyle arkadaş olamayacağımı anladığım için seni affediyorum ve ben seni olduğun gibi kabul ediyorum” diyeyim ama “seni olduğun gibi kabul ediyorum” cümlesini başka kimse için kuramayayım çünkü ben kriterleri olan bir insanım tamam mı? Ben her şeyi çok mantıklı düşündüğümü sanayım, herkesi aptallıkla suçlayayım ve aptallıkla suçlanınca asla ve asla kendi onurumdan ödün vermeden sinirlendiğimi olabilecek her şekilde belli edeyim, kriterler kriterler kriterler. Etrafımda bana ters giden birileri varsa onlara ruh hastası diyeyim çünkü onlar öyleler yani başka bir açıklaması olamaz, bir insan nasıl çabuk affedebilir ki ne kadar saçma bence insan kendine yamuk yapanı süründürmeli çünkü kriterler.

Küçücük beyninizle küçücük dünyanızda küçücük aşamalar kaydediyorsunuz ama yadırgamıyorum çünkü küçücük aşamalar kaydetmeniz bile size göre olağanüstü. O kadar alçaktasınız ki yukardakileri küçük sanıyorsunuz, gözünüz görmüyor kulağınız duymuyor sadece kendi doğrularınız sadece siz. Açık fikirlilik, çabuk affetmek size oldukça uzak çünkü gerizekalısınız ve onur denen gereksiz saçmalığa öyle bir önem yüklemişsiniz ki insan gerçekten hayret ediyor.

Size değişin falan diyen yok siz çünkü ondan da anlamıyorsunuz, siz böyle kalın kendi dünyanızda yaşayın. Siz değişirseniz — ki bu imkansız, içim çok rahat — kendini zeki sanan kalmaz, siz kendinizi zeki sanın, en zeki sizsiniz biz ruh hastasıyız.