Korzety

Historie

Na začátku bych ráda probrala trošku historie. Korzety jako spodní prádlo se začali nosit zhruba v 16. století ve Francii, kde plnili funkci podprsenky a podvazkového pasu na připnutí punčoch. Tvar se stále měnil a přizpůsoboval současným módním trendům s tím, jak se měnil preferovaný tvar těla a siluety. Spolu s tím se měnil i tvar šatů, ale základní podoba korzetu zůstávala podobná. Jako výztuže se používaly velrybí kosti, slonovina, dřevo, železo nebo rákos. Na začátku šlo hodně o pohodlí žen a oporu těla, korzet měl tvar kuželu. Až později, v 18. století začaly korzety často měnit tvar mnohokrát během jediné dekády, zvýšil se počet kostic a staly se součástí i pánských šatníků. Pak v 19. století přichází do módy takzvaný vosí pas, kdy se dámy opravdu extrémně stahovaly. Na začátku 20. století opět korzety mění tvar, aby se vytvořila klasická silueta secese, tedy tvar písmene S.

Vývoj korzetů
Vývoj siluety

Korzety byly až do 18. století považovány za zdraví prospěšné, děti obou pohlaví je nosily už od malička. Chlapci je ve věku zhruba 10 let odkládali (mimo období 19. Století, kdy je nosili i v dospělosti), dívky je nosily po celý život.

První korzet pro batole

Až v době vosích pasů lékaři varovali před extrémním stahováním, které již nemusí být zcela v pořádku. Ovšem zdaleka ne všechny ženy měly takto úzký pas, už v 19. století se fotky upravovaly, aby pas vypadal užší, než ve skutečnosti byl. Takový předchůdce photoshopu, kdy se pravděpodobně upravovaly samotné osoby než výsledné fotografie, například zakrytím části pasu tmavou látkou, která na fotce vytvořila „prázdný prostor.“

První “photoshop”, vlevo upravené, vpravo originální fotka

Jako zvláštnost byly korzety mateřské, kdy se bříško vydulo kvůli místu pro rostoucí plod, a korzety po porodu měly i odepínací, tedy kojící, košíčky. V období 19. století existovaly i speciální sportovní korzety k jízdě na koni, na kole, na hraní tenisu.

Těhotenský korzet, postupně se povoloval

Dnes

V dnešní době se korzety dělí podle účelu na prádlové a svrchní. Pak podle střihu, kde jsou obvyklé možnosti underbust (pod prsa), overbust (klasický přes prsa) a midbust (mezi nimi). Potom, a to je nejdůležitější, podle typu kostic, které určují tvrdost a pevnost stažení. To jsou kostice plastové, ocelové spirálové a ocelové plátové. Ve většině obchodů seženete pouze korzety s plastovými kosticemi, na ty „pravé korzety“ s ocelovými kosticemi jsou již specializované obchody. Také u nás najdete i specializovaná krejčovství, kde pracují tzv. korzetiéři/korzetiérky, například krejčovství Riwa Nerona nebo Šněrovačka. Pro občasné nošení stačí konfekční korzet, ale pro atypické postavy a časté nošení rozhodně doporučuji zainventovat do korzetu na míru. Rozdíl v pocitu při nošení, pohodlnosti i vzhledu je okamžitou odměnou za vyšší cenu a časovou náročnost šití. Například Riwa Nerona je natolik vytížená, že čekací lhůty na korzet jsou u ní zhruba 1,5 roku, lhůta na šaty je dokonce 2,5 roku.

Druhy kostic

Nejjednodušší je se samozřejmě zeptat, jaké kostice korzet má, ne vždy ale prodejci ví, co vlastně prodávají. Například, pokud má vzadu korzet zapínání na podprsenkové háčky, určitě má plastové kostice, rozhodně je prádlový a nemá se nosit jako top! Další pravidlo platí i u korzetů s plastovými kosticemi. Nikdy by se neměly příliš utahovat, pokud tedy nechcete korzet za chvíli vyhodit. Plastové kostice se kroutí a po chvíli v utažené pozici si budou držet její tvar, čímž zdeformují celou kostru korzetu. Navíc, jelikož na tohle nejsou stavěné, výsledný efekt nevypadá příliš hezky. Poznáte je většinou hned na fotce tak, že šněrování je na saténové stuhy, případně je v boku zip na zapnutí bez nutnosti šněrování. Pokud tedy chcete opravdu utáhnout korzet, kupte si takový, který má vzadu „tkaničky od bot“ a ocelové kostice, nikoliv plastovou kostru a saténové stužky.

Rozeznávání typu korzetu v online obchodech na první pohled

Další pomůcka, jak na internetu na první pohled odlišit typy korzetů, je podle číslování. Pokud velikosti korzetu jsou značeny jako S, L, nebo pak 40, 38, nejde o ocelový korzet. Ty se číslují podle palců v pase, které má korzet po utažení, tedy čísla vypadají jako 24‘, 26‘. Konfekční ocelové korzety také nejsou tak drahý luxusem, jak si můžete myslet. Seženete je již kolem tisícovky, ty kvalitní kolem patnácti set. Další stupeň, tedy korzet na míru většinou stojí kolem čtyř tisíc a cena stoupá podle množství krajek, ozdob a vyšívání.

Pod korzet by se měla nosit košilka. Vždycky se v historii nosila, a byl k tomu jasný důvod. Praní a čištění korzetu ho značně opotřebovává, a při nošení na holém těle, kdy se do něj potíte, je to nutné mnohem častěji, než když je na jiné vrstvě. Proto se svrchní korzet má nosit vždycky přes halenku, spodničku, košilku nebo kombiné. Je vcelku jedno, co zvolíte, důležitá je vrstva látky mezi vaší kůží a korzetem. Další důvod, proč se toto nosí je ten, že při větším stažení tak zabraňujete oděrkám na těle. Přeci jen je korzet dost utažený a při pohybu může způsobit různé otlaky a odřeniny, voz fotografie níže.

I při správné péči o korzet má tento kousek oděvu omezenou životnost. Například, na míru šitý korzet s ocelovými kosticemi, při každodenním nošení, vydrží zhruba rok, než se příliš opotřebí a už není dostatečně pevný. Dá se pak ještě donosit jako korzet na lehčí stažení, ale už nemá takový efekt. Proto je nošení spodní vrstvy opravdu důležité.

Košilka v historii

Nejčastější chybou při nošení korzetu je jeho nepravidelné zašněrování. Mezírka vzadu má být rovnoměrně široká, jinak korzet ničíte a také nedocílíte správného tvaru. Taktéž se stahuje směrem doprostřed do pasu, kde chcete docílit největšího stažení. Bývá tedy zavázaný uprostřed, stahuje se odzdola i odshora do linie pasu. Na této fotografii je tedy obojí špatně, vidíte sami, že se uprostřed korzet divně láme a prohýbá… S takovým způsobem nošení bude brzy na vyhození.

Příklad nesprávného nošení korzetu

Dnes se korzety již opět vrací do módy, ať už jen na slavnostní příležitosti nebo každodenní nošení. I veřejnost, pro kterou tohle byla donedávna záležitost erotických klubů nebo alternativních stylů oblékání (jako gothic styl, rock styl) již na ně začíná pohlížet jako na oděv vhodný na veřejnost.

Zdroje

Zdroje obrázků jsou uvedeny u každého zvlášť v jeho levém dolním rohu, pokud tam není, jde o moji vlastní fotografii.

Like what you read? Give Šárka Ari Brázdová a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.