Мозок
Чому Україна живе бідно 2
Письменник — людина. Читач — людина.
А чи багато хто з нас, людей, розуміє, як влаштована людина? Серце і печінка важливі, але поведінку визначає головний мозок. Влаштування мозку — це фундаментальне знання, без якого не можна рухатися далі.
Мозок пояснюється багатьма моделями. Розглянемо його через триєдину модель, яка достатньо розкриє питання поведінки. Йдемо зсередини назовні.
- Всередині знаходиться рептильний мозок. Він дуже древній (існує 100 мільйонів років), за будовою ідентичний мозкові рептилій. Регулює вроджені реакції організму, властиві всьому виду. Це прості безумовні рефлекси та інстинкти: статеві, харчові, захисні (включаючи агресію, контроль території, ідентифікацію “свій-чужий”), орієнтування. Також безумовним рефлексом є реакція на довжину світлового дня.
- Огортає рептильний мозок лімбічна система, також відома як мозок ссавців. Вона відповідає за складнішу поведінку — соціальну (почуття та емоції). Нижче роботу лімбічної системи розглянемо докладніше.
- Зовнішній шар мозку, поділений на півкулі, називається кора, а зовнішня частина кори — неокортекс. Там знаходиться свідомість, інтелект, особистість індивіда. Неокортекс відповідає за вищі нервові функції, містить сигнальні системи і обробляє те, що ми бачимо, чуємо, відчуваємо. Саме в ньому виникають і живуть візуальні образи, картинки. У неокортексі формуються умовні (надбані) рефлекси і відбувається просторове мислення. Він дозволяє нам не тільки розмовляти і думати про майбутнє, але й проектувати його. У живій природі неокортекс людини — найрозвиненіший (через це ми і люди).
Мозок складається з нервових клітин (нейронів). Щоб нормально функціонувати, кожному нейрону потрібний цілий список речовин. Без одного тільки кисню, якого повно в навколишньому повітрі, нейрон помирає через 3 хвилини. В людському мозку близько 86 000 000 000 нейронів. Кожному потрібні білки, глюкоза, кальцій тощо.
Мозок надзвичайно енергоємний: навіть під час сну він споживає 9% усієї енергії організму. А коли мозок думає, він починає спалювати до 20% усієї енергії тіла.
Скажімо, ви важите 70 кг, середня маса вашого мозку — 1,2 кг. Отже, під час мислення 2% вашого тіла споживає 20% вашої енергії!
У такому режимі людський мозок може проіснувати всього 2 тижні. Тому він усіма шляхами намагається заощаджувати. Щоб виживати, не витрачаючи багато енергії, передбачені спеціальні механізми.
Тема енергоємності мозку вкрай важлива, прошу її запам’ятати.