Darbeli Matkap vs Uber
Aykut Bal
617

Nefis bir yazı. Tamamen kullanici tarafindan yaziyorum. Batılının Sharing den kastı tabi ki, parayla kiralama. Yani airbnb sharing ise Couchsurfing nedir?

Matkap orneği guzel,gözlemlerim ise insanlar 1.derecede çevresi disindakilerle paylaşmakta istekli değiller. Matkap orneğinde, bozulma riski var +sureç zaman alir dusuncesi + insanlarla etkileşime girme istenmeyebilir vb..

Mesela tenis kortu olan bir evi olan kaç kişi kortunu paralı/parasiz paylaşmak ister,evi odayi paylasmaktan cok daha risksiz olmasina ragmen?

Yani, paylasma istegi var mi konunun özü. Bu,istek yeni nesille değişir mi; yeni nesil daha da benmerkez yetişirken?

Metrobus orneğinde misal, aracina başkasını almak istemeyen tek suruculerde,iş günü sonunda sessiz ve yalniz kalmak var sanki. Tabi ki duraktakileri almak isteyenler de var ve app.lar bu konuda yeterince yaygin,kullanisli,kolay mi, bilemiyorum.

Daha kullanilir Paylasim app.lari yapmak belki talebi de arzı da geliştirebilir, denemek gerek.

Yine de başlangıç çevremizdeki,mekansal yakin 1.dereceden,insanlarla olabilir gibi. Ve öncelikle paylaşma isteği olanlari daha kolay buluşturabilmek lazim.

Paranin yerine zaman’in aldiği bir girişim vardi mesela, adini hatirlamiyorum arkadaşim bahsetmişti, ama ben bile indirip denemedim, tr.de yaygin değil demişti. Fikir kadar uygulama,yayginlik ve israr da önemli demek ki.

Like what you read? Give armagan a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.