Сферичне відео/відео 360 для чайників, частина 1

Той самий необхідний мінімум, який всі повинні знати

Окуляри віртуальної реальності Cardboard від Google

Ти — громадянин з активною громадянською позицією, маєш навички володіння комп’ютерною технікою (знаєш різницю між системним блоком та процесором, вмієш встановлювати додатки на смартфон та користуватись електронною поштою), зареєстрований у соціальних мережах, слідкуєш за новинами та в курсі останніх трендів (альтернативна енергетика, 3D-друк, віртуальна реальність тощо), настав час познайомитись ще з однією технологією — сферичне відео або, як його ще називають, “відео 360”!

Ми не будемо зараз зупинятись на історії розвитку цього формату, їй буде присвячена окрема стаття, тому поговоримо лише про найважливіше, про те, що таке сферичне відео, як його дивитись та як знімати.

Спочатку трішки Вікіпедії:

360-degree videos, also known as immersive videos or spherical videos, are video recordings where a view in every direction is recorded at the same time, shot using an omnidirectional camera or a collection of cameras. During playback the viewer has control of the viewing direction like a panorama, a form of virtual reality.

Тобто, сферичне відео переносить глядача у середину того, що відбувається на екрані, він сам може обирати, куди і коли дивитись, обертаючись на 360 градусів навколо себе. Таке відео знімають спеціальними камерами, об’єктиви яких направлені в усі боки.

Це перша частина статті “Сферичне відео/відео 360 для чайників” в якій я розповім про те, як і за допомогою чого можна передивлятись “відео 360”. У другій частині ми поговоримо про те, як знімається таке відео. Поїхали!

В тебе поки немає спеціальної камери, щоб знімати відео 360 самотужки та дивитись його безпосередньо через плеєр на комп’ютері, тому, скоріш за все, ти будеш переглядати його на YouTube чи Facebook, але повного занурення у сюжет можна досягнути лише з використанням спеціальних окулярів чи шоломів віртуальної реальності.

Нижче приведений приклад сферичного відео з Youtube

Після запуску відео на моніторі ПК чи ноутбука ти побачиш у верхньому лівому куті коло з навігаційними стрілками, якщо клікати по них, відео буде повертатись. Також, можна використовувати клавіши зі стрілками на клавіатурі чи “схопити” та перетягувати відео затиснувши курсор лівою кнопкою миші.

При перегляді такого відео на мобільних пристроях (на смартфоні або планшеті), відео буде повертатись при зміні нахилу самого пристрою (за це відповідає гіроскоп). Також для керування кутом перегляду можна “свайпити” пальцями по екрану, як показано нижче.

Facebook значно спрощує перегляд сферичного відео за рахунок використання підказок.

Під’їзд до озера Синевир

Як і з відео з Youtube, у Facebook можна використовувати клавіши зі стрілками та перетягувати відео мишою. На мобільних пристроях відео також буде повертатись при зміні нахилу пристрою чи при “свайпі” пальцями по екрану.

Слід зазначити, що все це працює на більш-менш новому обладнанні та з новим програмним забезпеченням, тож власники старих мобільників, селеронів та інших інтернет-експлорерів на жаль не зможуть насолодитися всіма принадами “відео 360”. Май це на увазі.

Як я зазначив на початку статті, щоб відчути ефект присутності при перегляді сферичного відео, треба мати спеціальні пристрої — шоломи (окуляри) віртуальної реальності.

Що ж це таке та як працює?

Знову звернемось до Вікіпедії:

Шолом віртуальної реальності — пристрій, що дозволяє частково зануритися у світ віртуальної реальності, який створює зоровий та акустичний ефект присутності в заданому керуючим пристроєм (комп’ютером) просторі. Становить собою пристрій, що надягається на голову, забезпечений відеоекраном і стерео- або квадрофонічною акустичною системою. Назва «шолом» досить умовна: сучасні моделі набагато більше схожі на окуляри, ніж на шолом.
Шолом створює об’ємне зображення, подаючи дві різні картинки кожному оку. Крім того, шолом може містити гіроскопічний або інфрачервоний датчик положення голови.

Отже, шоломи (окуляри) замінюють картинку перед очима та звук у вухах, що дозволяє відчути себе десь в іншому місці.

Шоломи (окуляри) бувають двох типів:

  1. Мобільні, вони працюють зі смартфонами (Google Cardboard, Samsung Gear VR, Zeiss VR ONE та ще багато різних китайських виробів різного рівня якості)
  2. Стаціонарні, потребують підключення до комп’ютера чи ігрової приставки (Oculus Rift, HTC Vive, Sony PlayStation VR)

Серцем мобільних шоломів є смартфон, його екран ділиться на дві частини і в такому вигляді телефон переміщується у шолом.

Окуляри, на кшталт Cardboard, які були винайдені у французькому офісі компанії Google, на сьогодні є найдешевшим та найпростішим варіантом для занурення у віртуальну реальність серед усього, що є на ринку.

Як працюють окуляри Google Cardboard

Вони вироблені з картону, мають дві лінзи та кнопку для керування відео. Попередня версія цих окулярів для керування смартфоном використовувала магніт, проте цей спосіб був не універсальний.

Такі окуляри можна легко зробити самому, головне десь дістати лінзи з потрібними параметрами. Креслення та інша корисна інформація доступні за цим посиланням.

Якщо не хочеш робити самостійно, їх можна придбати в інтернеті від 2$.

Проте, картон досить не довговічний матеріал і його при постійному використанні вистачить не на довго. Тут на допомогу прийдуть аналогічні окуляри які зроблені з пластику.

Вони коштують дорожче, але мають додаткові функції, наприклад — можна регулювати відстані між лінзами чи налаштовувати фокус.

Ціни на такі окуляри починаються від 6$.

Народне прислів’я каже: “Дешева рибка — погана юшка”, тож не дивуйся, коли придбаєш дешеві окуляри на аліекспресі, а в них не тримається смартфон, чи лінзи не зовсім лінзи, чи телефон просто не поміщається в середині.

Щоб не потрапити в таку халепу існує сегмент досить дорогих окулярів віртуальної реальності, які “заточені” під конкретні моделі телефонів чи навіть тільки під смартфони однієї фірми.

Найяскравіший приклад — Gear VR від Samsung. Якщо ви володієте флагманським смартфоном цієї фірми, то цей шолом однозначно для вас.

Головний недолік — і це його головна перевага — він ідеально адаптований тільки під конкретні, не дешеві телефони Samsung,.

На ринку є й інші окуляри преміум-класу, наприклад Zeiss VR ONE, який підходить до смартфонів з діагоналлю екрану від 4,7 до 5,5 дюймів (наприклад, iPhone 6s та iPhone 6s Plus).

Подібні рішення коштують від 100$.

Більше дізнатися про різновиди мобільних окулярів віртуальної реальності можна за цим посиланням.

Десь на цьому місці в тебе повинно виникнути питання: “А де на мобільнику взяти сферичне відео?”

Відповідаю — сферичне відео можна знайти у Youtube, Facebook та у спеціалізованих додатках в Google Play та AppStore, наприклад, Jaunt VR, WITHIN, NYT VR, Discovery VR та інших.

Тепер щодо стаціонарних шоломів — я не буду багато тексту приділяти їм у цій статті, тому що вони досить дорогі (500–800$), потребують потужних комп’ютерів та ще досить обмежені за функціоналом.

Tilt Brush

Проте, ти все одно повинен знати, що наразі існують два шоломи — Oculus Rift та HTC Vuve, восени очікується поява PlayStation VR від Sony, за їх допомогою теж можна передивлятись сферичне відео.

У підсумку цієї частини можна зазначити, що зараз в тебе є всі можливості для перегляду сферичного відео, а також достатній вибір шоломів (окулярів) для глибшого занурення у віртуальну реальність. Головне, не загубись там!