Yalnızlıktan ölen bir girişimci nesli var!

Herkesin girişimci olduğu yılları yaşıyoruz. ‘Gelin size yardımcı olalım’ diyerek gerçekleştirilen oturumlar ve organizasyonlar içerisinde kaçırdığımız nokta ise gerçek girişimcilerin açık oturumlarda bulunmak yerine fikirlerini hayata geçirmek için efor sarfettiği bir düzen içerisinde olmayı tercih ettiği gerçeği. Oturumlarda gerçek girişimcileri aramak, onların fikirlerini paylaşmasını beklemek, kabul etmek gerekir ki, gerçekçi durmuyor. Fikirlerini paylaşan bir girişimci değil ancak konuşmacı olabilir. Konuşmacılar ise iç görüleri yaratıcı bir şekilde değerlendirmekten uzaktırlar.

Bir grup uzman, New York’un 1860’lardan sonraki geleceğini tartışıp 100 yıl sonra şehre ne olacağı hakkında beyin fırtınası yapmış ve mutabık oldukları bir sonuca varmışlar; New York şehri 100 yıl sonra olmayacak. Çünkü oluşturdukları grafik, nüfus bu oranda artmaya devam ederse, New York etrafında bu nüfus yerleştirebilmek için 6 milyon ata ihtiyaçları olacağı ve bu atların oluşturdukları dışkı altından kalkılamayacak bi hal alacağını gösteriyormuş. Açık oturumlarda bulabildikleri çözüm ise sadece bu kirliliği giderecek teknolojilere yönelmekmiş.
Bu iç görüyü Amerika’da yayılmış ve gerçek girişimciler sonucu değil iç görüyü değerlendirmişler; 40 yıl içerisinde Amerika’da 1001 tane araç fabrikası kurulmuş. Farklı bölgelerde küçük küçük oluşumlar şeklinde birbirlerinden bağımsız 1001 gerçek girişim!

Sorunlara çözümleri ne üniversiteler ne de hükümetler bulabilir, çözümleri bulanlar/bulacak olanlar girişimcilerdir.

Gerçek girişimciler fikirlerini kendilerine saklar ve yapmaya koyulur. Kendilerine saklamalarının nedeni ise başkalarının fikri hayata geçirmelerinden çekinmeleri değil, anlatmakla zaman kaybetmek istememeleridir. Gerçekten girişimci bulmak isteniyorsa hayatın içinde zaman geçirerek onları keşfetmek gerek. Gerçekten sizi etkileyen hayata geçmiş bir fikri gördüğünüzde tutku ile yapıldığını da görürsünüz. İşte bu nokta tam da yatırımcıya ihtiyaç olunduğu noktadır çünkü bu iş nasıl daha etkileyici hale getirilir sorusuna cevap tabii ki yatırımcıdadır.

Bir girişimci hem etkileyici ürün üretip hem etkileyici şekilde pazarlayıp hem de sürdürülebilir finansal bir yönteme sahip olamaz. Ama maalesef bir sürü kuru gürültü arasında eksik noktalarını kendi kendilerine gidermeye çalışan, yalnız kalan gerçek girişimciler var.

Bu düzenin bu şekilde devam etmesinin nedeni ise yatırımcıların yaptıkları yatırımların ancak 10’da 1’inin başarıya ulaşacağı kanısını içlerine sindirmeleridir. Yatırımcıların gerçek girişimcilerin onlara gelmesini nasıl sağlayabileceklerini öğrenmeleri değil onları nasıl yerlerinde bulabileceklerini planlamaları gerek ve iş süreçlerini bu amaç uğruna geliştirmeliler. Doğru iş modeli oluşturulduğunda işini hırs ve hevesle yapan insanlara ulaşacaksınız. Bu sorunu görüp doğru yatırımcı-girişimci iş modelini geliştiren de yine bir girişimci olacak.

Naçizane düşüncem.