Her coğrafyada mı zor, kadın olmak ? “HAYIR”

Daha önce uzun süreliğine İngiltere’de yaşadım. Sonraları ufak seyahatler gerçekleştirdiğim bu ülkede eşimle birlikte yaşama kararı aldık. (Bu başka bir hikaye, daha sonra umarım kolaylıklarını, zorluklarını, nedenlerini, nasıllarını paylaşabilirim.)

Bizim ülkemizden hiç bahsetmeyeceğim, insan olmanın zor olduğu coğrafyalardan birinde o güzelim ülkem. Bırak insanı hayvanların bile yaşaması bir mucize. Algıları daha kuvvetli olduğu için bizden daha önce göçerler ülkeden diye düşünmüştüm. Neyse bahsetmeyeceğim dedim, yine dokunmadan geçemedim.


Evet, yaklaşık bir aydır İngiltere’deyiz. Kadın-erkek diye ayrıştırılmaya zorlanan bir kavramla karşılaşmadık henüz. İnsanların yaşamak için başka amaçları başka sebepleri var.

Herkes o kadar rahat ve o kadar özgür ki... Buraya göçenler, kendi coğrafyasının ezikliğinden, kendi kültürünün yobazlığından bir çırpıda arınıyor. Burada bir kadının üzerinde rahatsız edici bakışlar yakalamanız neredeyse imkansız. Yakaladıklarınız da alışacak bu ülkenin kültürüne…

Kadın hakları inanılmaz! Kadınlar bu özgür yaşama rağmen, öyle bir korunuyor ki yasalarla. Bir erkek için beni rahatsız etti demesi yeterli. Gerisi o kişinin karakolda kendini aklamasına kalıyor. Kadın, hiçbir kanıt sunmuyor. Daha taciz, tecavüz ve dayak gibi utanç verici suçlara girmiyorum. Eğer bunlardan biri yaşandıysa, yine kadının suç duyurusunda bulunması yeterli. Anında uzaklaştırma ve ardından kendini aklama hakkı veriliyor erkeğe.

Uzaklaştırma, bizdeki gibi değil tabi, erkeğin herhangi bir yolla kadına ulaşmaya çalışması (kadının eşine dostuna onu sorması, sosyal medyadan ulaşmaya çalışması, telefonla araması v.s.)hapis cezası ile sonlanması, işinden olması ve daha bir çok yaptırımlar. Kadının çalıştığı yere yaklaşması, oralarda görünmesi bile yine büyük yaptırımlarla sonuçlanıyor.

Dayak! (bunu yazmak bile iğrenç. Her konuştuğumda veya yazdığımda, kadına el kaldıran her erkeğin, elini kaldırdığı anda donup kalmasını sağlayacak bir gücüm olsa diye geçiriyorum içimden.) Kadın böyle bir iddiada bulunduğu anda yine bir kanıta ihtiyacı yok. O anda erkeği karakola alıyorlar. Telefonuna el koyuyorlar. Durumun ciddiyetine göre karakolda tutuyorlar. İşinden olma ya da İngiltere vatandaşı değilse sınır dışı edilme ihtimali çok yüksek.

Birlikte yaşamak, imam nikahı gibi durumlar, burada evli olmakla eşdeğer. Hangi durumda olursanız olun, kadının istemediği bir şeyi ona asla yaptıramazsınız.

Kadın çok önemli bu ülkede. Kadının psikolojik sağlığı çok önemli.


Ama biz yine de her coğrafyada aynı anda kutlanan ama aynı anlamı taşımayan Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayalım.