TO BE, OR NOT TO BE: THAT IS THE QUESTION

Чого чекати від кіберполіції?

11 жовтня міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков анонсував створення нового поліцейського підрозділу в рамках реформи МВС.

Кіберполіція — ваш захист у віртуальному просторі і не лише

Написав очільник на власній сторінці у facebook.

З 15 жовтня оголошено конкурс на заміщення вакантних посад інспекторів та спецагентів інформаційних технологій департаменту кіберполіції. На офіційному сайті міністерства визначено основні вимоги до кандидатів та обов’язки майбутніх працівників. Наразі триває етап подання заявок на участь у конкурсі. У переліку вакансій — 226 вакантних посад (187 інспекторів та 39 спецагентів) по всій Україні. Загалом до нової кіберполіції планують набрати до 400 працівників. У списку територіальних управлінь є і Автономна Республіка Крим.

Список вакансій кіберполіції
Станом на 19 жовтня подано 6567 анкет: 2223 на посаду спецагента з інформаційних технологій та 4344 — на посаду інспектора

З 26 жовтня розпочнеться атестаційних конкурс майбутніх кіберполіцейських і до 5 листопада буде сформовано новий штат працівників.

Департамент кіберполіції замінить існуюче управління боротьби з кіберзлочинністю (УБК) у структурі МВС.

Отож, чим займатимуться кіберзахисники?

За словами Арсена Авакова, основними завданнями департаменту стануть:

 • реалізація державної політики у сфері протидії кіберзлочинності;
 • протидія кіберзлочинам у сфері використання платіжних систем, електронної комерції та господарської діяльності, інтелектуальної власності та інформаційної безпеки;
 • впровадження програмних засобів для систематизації та аналізу інформації про кіберінциденти, кіберзагрози та кіберзлочини;
 • завчасне інформування населення про появу новітніх кіберзлочинів;
 • участь у міжнародних операціях

Задекларовані тези цілком збігаються із завданнями управління боротьби з кіберзлочинністю МВС України.

Створення кіберполіції в рамках реформування та розвитку підрозділів МВС України передбачає два етапи:

 • переатестація працівників існуючого управління боротьби з кібезлочинністю;
 • відкритий всеукраїнський конкурс

Таким чином, не передбачено повного оновлення особового складу підрозділу за прикладом патрульної поліції. Об’єктивно — досить складно знайти спеціаліста з інформаційної безпеки, тому що це доволі вузька спеціалізація у сфері інформаційних технологій, а затребуваних практичних навичок майже неможливо отримати у стінах українських університетів. Залишається одне питання: на скільки кваліфікація працівників існуючого підрозділу відповідає вимогам сьогодення?

Управління по боротьбі з кіберзлочинністю у структурі МВС створене в грудні 2011 року, хоча Конвенцію Ради Європи про кіберзлочинність Україна ратифікувала в 2005 році.

Відповідно до Конвенції, кіберзлочини поділяються на п’ять груп:

 • злочини проти конфіденційності, цілісності та доступності комп’ютеризованих систем (незаконний доступ та незаконне перехоплення інформації, втручання в дані або втручання в систему);
 • злочини, пов’язані з використанням комп’ютера як засобу маніпуляцій з інформацією (комп’ютерне шахрайство та підроблення);
 • злочини, пов’язані з контентом, розміщеним у комп’ютерних мережах (дитяча порнографія);
 • порушення авторського права та суміжних прав (авторське право в Україні регулюється Цивільним кодексом та законом “Про авторське право та суміжні права”);
 • акти расизму та ксенофобії, вчинені за допомогою комп’ютерних мереж

Згідно з даними МВС та Україської міжбанківської асоціації членів платіжних систем, кіберзлочинність в Україні зводиться до шахрайства у сфері електронної комерції.

За перше півріччя 2015 року МВС України зареєструвало 2383 правопорушення у сфері інформаційних технологій. 956 з них кваліфіковані як шахрайство, серед них:

 • платіжне шахрайство (скімінг, кеш-трепінг, фішинг, вішинг);
 • заволодіння чужимим грошима під виглядом продажу неіснуючого товару або послуги;
 • створення фіктивних інтернет-магазинів

Найбільша кількість порушень зафіксована в Києві та області — 189, Запоріжжі — 151 та Одесі — 84.

Проте, вказані “кіберзлочини” в основному спричинені неуважністю користувачів та недотриманням елементарних правил безпеки при розрахунках платіжними картками.

Чим же займатимуться спеціалісти з інформаційних технологій, яких зараз шукає МВС? Крадіжками платіжних карток? Закриттям фішингових сайтів? Протидією інформаційним загрозам? Чи вилученням серверів у IT-компаній?

Згідно з даними моніторингу Kaspersky Lab, Україна увійшла в 15 країн за кількістю DDoS-атак з використанням ботнетів.

Але з кіберзагрозами в Україні бореться Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України (ДССЗЗІ), створена 23 лютого 2006 року. Зокрема, у ДССЗЗІ існує спеціалізований структурний підрозділ державного центру кіберзахисту та протидії кіберзагрозам — CERT-UA.

Кіберполіції ж залишається боротьба з так званими кіберзлочинцями. В українських реаліях — це лише шахраї та пірати. Тому, створення нової кіберполіції — це просто легалізація існуючого управління боротьби з кіберзлочинністю за допомогою відкритого конкурсу у структурі національної поліції.

Можливо, зі створенням нового підрозділу, з інформаційними загрозами перестануть боротися фізичним вилученням комп’ютерних серверів. Або наступного разу за ними просто прийде наша нова кіберполіція.

Artists use lies to tell the truth, while politicians use them to cover the truth up.
“V for Vendetta”