Kanguru ve Koala ile ilk Buluşma: Ballarat

Ballarat Wildlife Park ( Ballarat)

İşte Avustralya dendiğinde öncelikle akla gelen iki şey, kanguru ve koala. Sadece belgesellerde gördüğüm hayvanlarla bu kadar içli dışlı olmak da farklıymış tabi.Bunun gerçekleşmesini sağlayan sevgili supermana da kocaman teşekkürler tabi.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki öyle yollarda kangurular geziyormuş her zaman denk gelebirmişsin gibi şeylere inanmayın. Çünkü öyle değil.Tabi yine karşılaşılıyor ama abartıldığı gibi değil.Karşılaşma dediğiniz şeyler otoban kenarlarında çıkma olasılığının olduğunu belirten tabelaların oralarda denk gelebilirsiniz ki o da çok küçük bir olasılık. Maalesef bu şekilde gördüklerinizin çoğu da araba çarpmasından dolayı hakkın rahmetine kavuşmuş olanlar.Ama canlılarını göreyim derseniz de bunun için doğal yaşam parklarına gitmek gerekiyor.Bizde öyle yaptık.

Efenim, bir sabah erken bir saatte çıktık yola. Melbourne ile Ballarat arası yaklaşık 1,5 saat.Tabi arabayla. Bizde bir araba kiraladık ve o şekilde gittik.Erken gitmek gerekiyor çünkü her hayvan grubu için ayrı saatlerde farklı presentationlar var ve günde 1 defa yapılıyor.Evet sadece koala ve kanguru yok burda. Onlar dışında bu kıtaya özgü olan emu(deve kuşu benzeri bir hayvan), wombat,tasmanian devil ile timsahlar, büyük kaplumbağalar, kartallar,yılanlar,zehirli kurbağalar ve yine buraya özgü farklı kuş çeşitleri var.Çok fazla hayvan olduğu için erken gitmek her zaman daha avantajlı. Wildelife a ait internet sitesinden de burda sayamadığım diğer hayvanları görebilirsiniz. https://wildlifepark.com.au/

Gelelim benim gördüklerime.Parka girerken biz yemlerinden de aldık.Böylelikle yanaşmak daha kolay oldu:))Zaten kapıdan içeriye girdiğiniz gibi sizi hoşgeldin der gibi karşılıyorlar. Gerçekten çok tatlılar.Her boyda kanguru var.Bu arada yavrularını taşıdıkları keseleri öyle bize gösterdikleri gibi cep şeklinde değilmiş.Gizli cep gibiymiş :)))Ayrıca saldım çayıra mevlam kayıra şeklinde yavruları salmıyorlar öyle ortalara.Bilmiyorum hiç denk geldiniz mi ama ben çocukken kedilerin çok fazla olduğu bir yerde büyüdüm. Dolayısıyla da hep ortada kedi yavruları olurdu. Biz onları sevmek istediğimiz anneleri bize tam anlamıyla tıslayarak çemkirirdi.Kangurularda da bunu gördüm.Tek fark bunlar tıslamyor diş gösterip üstüne üstüne geliyordu.Tabi anında yavruyu bırakıp başka tarafa yöneliyorsun.Bu arada kangurulara nasıl yaklaşılacağı ve sevileceği ile de ilgili parkın heryerinde uyarı tabelaları bulunuyor.Çünkü sadece kangurular herhangi bir yere kapatılmadan ortalarda dolaşıyor ve insanlar sevebiliyor.

Ballarat Wildlife Park ( Ballarat)

Parkın bazı bölümlerine de kanguruların dinlenebilmesi için rest alanları yapmışlar ki, kanguru o alana girdiğinde ona dokunmak veya peşinden oraya girmek yasak.Herhalde yaklaşık 100 ün üzerinde kanguru vardı. Bazı yerlere de piknik masaları gibi oturma yerleri yapmışlar.Kangurularla beraber yemek yiyorsunuz.Yalnız doyduklarında yüzlerinize bile bakmıyorlar. Bu da erken gitmek için başka bir neden.Çünkü sabahtan daha doymadıkları için rahatlıkla yanlarına gidip besleyerek sevebiliyorsunuz.Bu arada bu parktaki tüm hayvanları isterseniz sponsorluk adı altında bakım giderlerini karşılayabiliyorsunuz. Genelde aile olarak hayvanlar sahiplenilmiş ve hangi aile hangi hayvanı sahiplenmişse yaşadığı barınağın girişine küçük bir tabela ile isim belirtiyorlar. Parkta bulunan hayvanların neredeyse hepsi bu yöntemle sahipli.

Ve bir diğer mutlu buluşmaya, Koala. Yaaa gerçekten çok sevimli bir hayvan. Günün yaklaşık 20 saati uyuyan bir hayvanın uyanık saatine denk gelmek büyük şans.Bu parkta 7 adet koala var. Kaldıkları barınaklarda ya tek ya da en fazla iki koala bir arada kalıyor.Maalesef koalalar kangurular gibi ortalarda değil ama onlarla fotoğraf çektirme şansınız var. Girişe adınızı yazdırıyorsunuz ve belirtilen saatte meeting pointten fotoğrafın çekileceği barınağa gidiliyor. Fotoğraf 40AUD eğer çoğaltmak isterseniz de fotoğraf başına 10AUD ödüyorsunuz. Ama bizim yanımızda fotoğraf makinelerimiz ve telefonlarımız da olduğu için aynı zamanda onlarla da bizim fotoğraflarımız grup olarak ve bireysel olarak çektiler. Koalanın yanına girmeden bazı uyarılar yaptılar.Bu tatlı hayvan eğer huzursuz hissederse kendini tırmalayarak ısırabiliyormuş. Bu nedenle çok ani hareketler yapılmaması ve çok sıkıştırarak sevilmemesi hususunda ufak tefek bilgiler geçtiler ve sonra sırayla gruplar halinde yanına geçtik.

Ballarat Wildlife Park ( Ballarat)

Fotoğrafta da görüldüğü gibi çok tatlı.Bir japon özdeyişi vardır aynı onların dediği gibi ‘‘So cute!’’. (Esracımın kulakları çınlasın güzel birşey gördüler mi cute yapıştırveriyorlar demişti.)Çok fazla kalamıyorsunuz yanında. En fazla 5 dakika. Sıkılıp, bunalmaması gerekiyor. Zaten yeterli bir süre. Fotoğraf çekiminden sonra bakıcısı yerinden alarak asıl kaldığı barınağa götürüyor.

Buraya daha önce de dediğim gibi erken gelinmesi daha iyi. Hem içerde fazla vakit geçiriliyor hem de tüm programlara katılma olanağı oluyor. Şansımıza hava da güzeldi rahat rahat gezebildik. Bu geziye dair fotoğrafları ve bir küçük videoyu da aşağıya bırakıyorum, iyi seyirler…

Ballarat Wildlife Park ( Ballarat)
Ballarat Wildlife Park ( Ballarat)
Ballarat Wildlife Park ( Ballarat)
Ballarat Wildlife Park ( Ballarat)
Ballarat Wildlife Park ( Ballarat)
Ballarat Wildlife Park ( Ballarat)
Ballarat Wildlife Park ( Ballarat)