Yolculuk

Detaylı bir araştırma ve uzun süreli bir karar aşamasından sonra sınırlı bir süre olsa da yeni bir yaşam kurmak için çıktığım bu yolun tüm detaylarını burada paylaşmaya çalışacağım. Bu nedenle maceranın en başından ve küçük de olsa tüyolarla başlayacağım.

Yeni hayatım dedik dedik de nasıl ne zaman başladık. Efenim, bir Şubat ayının ilk haftasının Pazar günü, soğuk bir İstanbul öğleden sonrasında Atatürk Havalimanında ağlak zırlak bir halde adım attım[betimleme nasıl ama. Bunu okuyan sevgili arkadaşlarım şu an içinizden geçenleri tahmin ediyorum:):):) ]Bir gece öncesinden bavul kapatma çabası nedeni ile geç yatmanın vermiş olduğu uykusuzluk, diğer yandan ya ben bunları kapattım,tarttım da acaba havaalanındaki tartıya çıktığında bir gol yermiyimin verdiği huzursuzlukla gelgitler yaşarken çok şükür o kısmı kazasız belasız atlattım. Ben biletimi Etihad Havayollarından aldım.Diğer havayolları şirketlerine göre en önemli avantajı 2x23kg ile gidebiliyor olmanız. Benim bilet alırken dikkat ettiğim özellikle taşıyabileceğim kg ve uçuş süresiydi.Toplamda yolculuk 22 saat sürüyor görünüyordu ama beklemelerle birlikte yaklaşık 24 saatten biraz fazla bir sürede vardım ben. Uçuşlar minimum 1 aktarmalı oluyor. Aktarmalar ise tek olacaksa genellikle Abu Dhabi ve Singapur, 2 olacaksa da buralardan sonra bir de Brisbane ve Perth şehirlerinde aktarma yaparak Melbourne ulaşıyor.

Uçaktan bahsetmek gerekirse Etihad, BAE menşeili bir şirket-i tayyare. Muazzam lüks.Yolcu rahatlığı ön planda. Benim Türkiye den kalkış ve Abu Dhabi aktarması da aynı hava yolu ile oldu. Binmeden önce araştırdım tabi biraz.İnşallah dönüşü de aynı havayolu ile yapmayı planlıyorum. Diyebilirim ki, her canlı bir gün A380 deneyimini tatmalı.

Dualar eşliğinde kalkış yaptığınız için çok güvenli uçuyorsunuz:)Hem yiyecek hem de donanım menüleri Arapça ve İngilizce olmak üzere iki dilde yazılmış. Zaten daha uçağa binmeden kapıda bile Arap yoğunluğundan tahmin edebiliyorsunuz içerdeki ülkelere göre yolcu dağılımını. Bir yığın film ve oyun var. Aynı zamanda uçuş sırasında uçağın internetini de kullanabiliyorsunuz. Bu arada bir bilgi vermem gerekiyor. Ben Türkiye de kullandığım hattımı buraya gelirken 1 yıl süreli dondurdum. Bu işlemi de tam uçağın kapısında yaptım. Yalnız bu bende sıkıntı oldu. Zira uçağın internetini kullanabilmek için bağlantı kurulurken hattınıza kod mesaj olarak geliyor. Ben de hattımı daha ülkeden çıkmadan kapattığım için tüm uçuş boyunca interneti kullanamadım. Ee tabi bunların hepsi deneyim. Dönüşte Türkiye sınırları içine girene kadar buradaki hattımı kapatmayacağım tabi :) Uçuş ekibi de çok nazik. Yaklaşık 10 nun üzerinde kabin ekibi vardı. Ama asıl merak ettiğim tabi uçağın üst katı. Toplam 4 bölümden oluşan uçakta 2 ayrı merdivenden üst kata çıkılabiliyor.Tabi eğer koltuğunuz orada değilse tuvalet ararken yanlışlıkla geldim deme şansını bile yaratmayacak kadar ayrı tutmuşlar. Bence Etihad ‘‘para var huzur var’’ deyiminin kanat takıp iki kat çıkılmış hali. Velhasılı kelam eğer herhangi bir uçuşta şansınız olursa tercih etmenizi şiddetle tevsiye ederim.

İlk aktarma Abu Dhabi den. Ama Orada 2 saate yakın bekleme görülürken bir anda kendimi biniş kapısında buldum. İçeri aldılar ama 1 saatten fazla uçağın içinde beklettiler. Be mübarekler madem bekleteceksin havaalanının içinde beklet bari, neyse. Kalan 14 saatten fazla süre 0 uyku ve gezinme ile geçti. Soğutma sistemi çok iyi. Her ne kadar battaniye verseler de insanın yanında yine birkaç parça birşey bulunmalı. Yemekleri de lezzetli 2 defa sıcak yemek aralarda da sandviç, mısır, kuruyemiş gibi küçük atıştırmalık ikramlar yaptılar.Ben her iki uçuştan da memnun ayrıldım.

Gelelim inişe. Melbourne de Skybus adında Türkiye nin Havaş ı gibi otobüsler var. Onlarla şehir merkezine kadar gidebiliyorsunuz. Yaklaşık 22 AUD. Melbournedeki toplu taşıma detaylarına başka bir yazımda yer vereceğim. Umarım dönüş yolculuğunu anlattığım yazımda sizlere A380 nin üst katından da fotoğraflar gösterebilirim. İşalla subaneke, işalla yareppim, subaneke inşallah dinimiz amin :):):)