Bir Cocuga En Büyük Ögüt Nedir?


Son günlerde internette sık sık bir videoya rastlıyorum. Insanlar tarafindan oldukca begenilmis belli ki herkes paylasiyor. Yedi yasindaki bir cocukla yetmis yasindaki bir adam sohbet ediyorlar. Cocuk gercekten cok tatli ve cok saf cevaplari var. Adam “Ask nasil bir sey?” diye soruyor, cocuk “Evlendigin zaman ev aliyorsun, araba aliyorsun ihtiyaclarini aliyorsun.” diye cevap veriyor. Fakat bu videoda bir sey beni rahatsiz etti; Cocuk hayatla ilgili bir tavsiye istiyor. Adam ise ona “Calis, calis, calis, hic tembellik yapma.” diyor. Bu basta kulaga cok da kötü gelmiyor belki de. Fakat cocuk yedi yasinda ve hayat deneyimi kendinden yillarca fazla olan bir insandan böyle bir ögüt aliyor. Bu ögüt günümüzde bizlere verilen en büyük ögütlerden biri. Herkes tarafindan. Hatta son birkaç yılda “Work” adında onlarca şarkı çıktı. Rihanna, Britney Spears, Iggy Azelia gibi dünyaca ünlü starlar aynı isimde çalışma temalı şarkılar çıkardılar. Peki bu bir tesadüf müydü?

Bugün YGS sinavi vardi. Gencler yillarca ugrunda mücadele ettigi sinava girdiler. Büyüklerin onlara dedigi gibi, kimisi yillarca sadece calisti. Tüm ögrencilik zamanimi gözümün önüne getirdigimde icimden hep bir dürtünün bana calismam gerektigini söyledigi geliyor. Eglenmek icin bir seyler yaptigimda bile hep bir suc isliyormusum gibi. Size de olmustur; önemli bir sinaviniz vardir, evde bütün gün/bütün hafta/bütün bir yil masanin basinda oturursunuz fakat kimi zaman ders calismassiniz bile. Masanin basinda durup hicbir sey yapmasaniz bile bu sizi rahatlatir. Hicbir yere de gitmezsiniz; tüm bu zaman araliginda pijamalarinizla evde oturursunuz sadece. Sanki bir yere gitseniz bu kendinize yaptiginiz büyük bir kötülüktür. Cünkü siz calismak zorundasinizdir. Neden mi? Basarili olmak icin degil, sadece size hep calismaniz gerektigi ögütlendigi icin.

Bir cocuga en büyük ögüt hayatta mutlu olmayi bilmesi olmalidir. Hayatin sonsuza dek sürmeyecegini ve her daim yasamanin keyif alinabilecek bir sey oldugunu hatirlamanin en önemli sey oldugu anlatilmalidir. Her uyanabildigi gün icin mutlu olmayi bilmelidir insan ve bunun bize bir armagan oldugunu hatirlamalidir. Ne basari, ne para mutlulugu getirebilir, mutlu olmayi bilmedigimiz sürece. Mutlu oldugumuz sürece ise her güzel sey kendiliginden geliverir.

Herkese “mutlu” pazarlar.