Kalp Gönder Hikayesi

Bu yazımda yeni girişimimiz daha doğrusu projemiz Kalp Gönderi anlatmak istiyorum aslında çünkü hikayesi diğerlerinden farklı.

Arda ile birlikte CoWorkinglerden daha çok 3.nesil kahvecilerde çalışmayı seviyoruz bir iş yapacaksak. Hoş mekanlar ilham da veriyor bir yandan. Neyse, geçen hafta da iş yapmak üzerine kurulu planlarla çıktığımız yolda farklı bir fikir ile başbaşa kaldık. Favori mekanımız MOC’ta karamel frappelerimizi yudumlarken sevgililer gününe özel yapılan şeyler ve bir yandan sevgililer gününün gereksizliğinden konuşuyorduk. Hedefimiz 3D Printerlar ile bir şeyler yapmaktı ilk başta, öyle de oldu.

Sevgililer günü X 3D Printerlar kafasında bir şeyler yapalım dedik. O an GoDaddy’e girdim kalpgonder.com domainini aldım. Hikaye aslında tam olarak burada başladı.

Takvime baktığımda geç mi kaldık diye düşünmedim değil açıkçası. Projeye karar verdiğimizde sevgililer gününe 5 gün vardı. Hedefimiz ise ilk geceden siteyi, örnek üretimleri, sosyal medya hesaplarını vs bitirip. ertesi gün ödemeyi bağladıktan sonra 4 gün boyunca reklam ve satışa odaklanmaktı.

İlk gece her şey güzel giderken saat 02:00 sularında Ardayla birlikte uyuya kaldık. Pes etmedik ama hızlanmamız gerektiğini fark ettik. Tam o sırada ödeme sistemleri ile ilgili bir tokat yedik aslında. 18 yaşından küçüğüz ve resmi bir şirketimiz yok. Ne yapabiliriz diye düşünmeye başladık ve Shopier ile karşılaştık. Shopier sayesinde ödeme alabilecektik.

Siteyi zaman harcamadan hızlıca yayına çıkarmak istiyorduk, freelance çalışan developer bir arkadaşa rica ettik. Uygun bir bütçeye istediğimiz temayı ayarladı ve gerekli düzenlemeleri yaptı. Hostinger üzerinden açtığımız free bir hosting üzerinde siteyi yayına aldık.

İlk başta uygun bir fiyata çıkmayı hedefliyorduk fakat çok sipariş gelmesi durumunda üretim kısmını halledemeyiz diye fiyatları yükselttik. Üretim kısmında yaşadığımız sıkıntı ise kalpleri kişisel yazıcılarımızda basıyor olmamızdı, baskı süreleri çok uzun sürüyordu.

Bu şekilde reklamını yapmaya başladık aslında, daha sonra sosyal bir fayda ekleyelim dedik. İstediğimiz fayda bir yere bağış yapmak vs değil daha etkili bir şeyler olmalıydı. Sokak hayvanlarını doyurma kararı aldık. İlk hedefimiz olan sevgililer günü sürecini kendi hedeflerimiz doğrultusunda tamamlamayı başardık.

100'e yakın kalp siparişi aldık, ürettik, boyadık, kutuladık ve teslim ettik. Yaklaşık 100 kg mama alıp 100'den fazla sokak hayvanını besledik.

Sevgililer gününü gereksiz bulmaktan kaynaklı çok odaklanmadık belki ama bundan sonraki süreçte ilk iş olarak bu projeyi çok makul fiyatlara indirmeye, gerekli kurum ve kuruluşlarla anlaşmaya odaklanacağız ve bu süreçleri sizlerle bu şekilde paylaşacağız.

Bizi #birkalpbirmama ya da @kalpgonder üzerinden takip edebilirsiniz. Kalp göndermek için → kalpgonder.com ‘a uğrayın sevgiyle kalın.