Apple her yıl yazılım geliştiriciler için düzenlediği WWDC’de (Worldwide Developers Conference) en beğendiği 12 yazılımı anons eder. Bu yıl anons edilen yazılımlar;

 1. Blackbox
 2. Lake
 3. Kitchen Stories
 4. Elk
 5. Bear
 6. Things 3
 7. Splitter Critters
 8. Old Man’s Journey
 9. Mushroom 11
 10. Severed
 11. Enlight
 12. AirMail 3 oldu.

Bunların içinde sadece AirMail 3 konusunda anlaştığımızı söylemeliyim.

Zaten bu yazılımların 4 tanesi oyun. Ben çok fazla oyun oynayan biri değilim. Kitchen Stories yemek pişirme ve reçeteler üzerine yapılmış bir uygulama ancak onu da çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Ancak geri kalanı, özellikle verimlilik uygulamaları konusunda benim de bir listem var.

AirMail : Hepimizin en önemli dertlerinden biri iş hayatında üzerimize yığılan, e-postaların akışını sağlamak. Sadece maillleri cevaplayıp, kalanını silmekten çok hepimizin gelen mesajları yönlendirmesi, zamanı geldiğinde cevaplaması, yapılacak işler listesine eklemesi gerekebiliyor. Ben de bir süredir birden fazla uygulamayı kurarak, hangisinin daha başarılı olduğunu inceledim. Kurduğum uygulamalar arasında google inbox’dan, yapay zeka, chat hatta kişisel paylaşımları alan uygulamalar da oldu. Bunların arasından sadece Airmail gerçekten neredeyse bir mail ile yapılabilecek herşeyi yapıyor.Keşke her cihazımda kullandığım bu program ayarlarımın hepsini bir makineden diğerine taşıyabilse. Bunu yapıyor ama yeteri kadar iyi olduğunu söyleyemeyeceğim.

Duet : Uygulama daha önce ödül aldı mı? Bilemiyorum. Duet bilgisayarınıza şarj kablosu ile bağlı olan iPhone’nunuz veya iPad’inizi ikinci bir ekran olarak kullanmanızı sağlıyor. Geliştirme hikayesini okuduğumda, eski bir Apple çalışanı tarafından geliştirildiğini okudum.

DriveBox HD : Araç kullanırken, cep telefonu ile müzik açmaktan tutun birçok konuyu halleden birisiyseniz, bu yazılım neredeyse AppleCar gibi bir arayüzün olmasını sağlıyor. Bu sayede de cep telefonunuza çok da konsantre olmadan birçok işlemi yapabiliyorsunuz.

Pages : Ulyses de dahil olmak üzere neredeyse her türlü yazı programını denedim. Hatta fiyatı düşmesi durumunda alarm gelmesi için IFTTT ayarlarım hala duruyor. Apple’ın bu seneki listesinde de bu programlardan biri olan Bear var. Kullananlar çok başarılı olduğunu söylüyorlar. Benim ise bir metin yazılımından beklentim, sadece yazıyı yazması. Hiçbir ekstra eklememesi. Sanırım bu isteğim yazarlıktan çok, programcılık tarafımdan geliyor. Linux’un Elvis, vii gibi metin düzenleme yazılımlarını kullanmam ve sevmem etkili. Bilemiyorum. Ama beni bu konudaki tercihim en basit şekle alınmış ve sadece karakter sayan pages uygulaması. hem ucuz hem de herşeyi yapıyor. Keşke evernote gibi yazdığım bir ismin, linkedin bağlantısını getirip, altta google aramaları yapsa. Bu yazı yazmayı da kolaylaştıracaktır.

Todo : Yapılacakların tutulması konusunda trello’dan, asana’ya birçok programı denedim. Bu yıl seçilen yazılımlar arasında Things 3 de bu sınıfın üyelerinden. Çoğu son derece başarılı görünüyor. Arayüz olarak ise kimse Clear’ın eline su dökemez. Ama döndüm dolaştım yine bildiğimiz alıştığımız todo programına döndüm. Diğerleri yeteri kadar iyi senkronize olamıyorlar.

Futurism : Teknoloji konusunda okumayı çok seviyorum. Bu konuda en iyi yazılım benim için haberleri ve tasarımı ile flipboard’dan sonra futurism. Hem içerik hem de kullanım açısından tam bir fenomen.

Not tutma : Hemen herkes not tutma denince pocket ve evernote’u beğeniyor. Evernote’un premium abonesi olmama rağmen açıkası senkronizasyon problemleri yüzünden bütün notlarımı notepad’e aktardım. Bu aktarma işi konusunda, evernote’dan çok memnun kaldığımı söylemeliyim. Ama bunun dışında bence iyi bir program değil. Acil okumam gereken makaleler ve köşe yazıları için Instapaper en beğendiğim yazılım. Her zaman kullanacak bir yöntem buldum. Ancak onun dışında web’den sadece bir alıntıyı alıp, onu’da web sitesindeki yerine göre işaretleyerek kaydeden yani citation yapan bir yazılım olarak DİİGO’yu bir süre kullandım. Ama ne yazık ki gördüğüm kadarıyla bu konunun kralı hala benim için notepad.

IQ Test : Tabii herşey verimlilik değil, bazen eğlenceli yazılımlar da iyi oluyor. Bu konuda IQ Test’i tek geçerim. Hem harika bir tasarımı var, hem de son derece eğlenceli bir program.

Starbucks : Sadakat kartlarına inancımı kaybedeli çok uzun zaman oldu. Hopi saatlerce Boyner’de dolaştırdıktan sonra indirim yapmadığında ise bu düşüncem tamamen yerleşti. Starbuck’s sadece bir sadakat değil aynı zamanda bir mobil ödeme uygulaması olması nedeniyle bence çok başarılı.

11. 12. Biraz da Türk yazılımları : Son üç yazılımım Türkiye’den, Türkçe… Öncelikle bir süredir ekibimi yönetmek için kullandığım Teamgram çok başarılı. Zubizu ve Beyaz Fırın yazılımları da bence bu yarışma Türkiye’de yapılsaydı sıralamaya rahatlıkla girerlerdi.

Originally published on Wordpress