Kurcala! Drone

Kurcala! etkinliklerinde 3Boyutlu yazıcı ve bilgisayar kasasından sonra bu ay konumuz quadcopter’di, bir diğer ismiyle drone! Biz de drone denildiğinde aklımıza gelen ilk isimlerden biri, işin uzmanı, Suat Batuhan Esirger’i davet ettik. Etkinliği gerçekleştirmek adına da 3Dörtgen’in kapısını çaldık. Hem Batuhan hem de 3Dörtgen teklifimizi geri çevirmedi ve onlar sayesinde çok keyifli bir etkinlik geçirdik. Yazıya başlamadan önce ikisine de ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ve başlıyoruz!

Hep beraber Batuhan’ın ve drone’ların etrafında toplandık

Batuhan etkinliğe 3 adet drone getirmişti. Öncelikle bunların farklarından ve kullanım alanlarından bahsetti. Hatta ilk başta tanıttığı oyuncak kategorisindeki başlangıç drone’unu ben de etkinlikten hemen sonra AliExpress’ten sipariş ettim. (Merak edenler için link de koymuş olayım :D) Oldukça eğlenceli bir hobi.

Batuhan’ın elindeki küçük yarış drone’u, sol üstteki oyuncak olan, en tepedeki ise büyük patron!

Daha sonra ise yarış kategorisindeki drone’lara baktık. Ufak olanı biraz uçurduk, ama gözümüz büyük olandaydı. Ve vakit geçmeden kurcalama işine giriştik!

Büyük patronu kurcalamaya başlarken

Kurcaladığımız drone Batuhan’ın kendi toparladığı bir aletti. Kendisi bu drone ile yarışlara bile katılmış. Böyle şeyleri söylediğinde bizdeki heyecan da giderek arttı tabi.

Sırayla sökmeye başladık; pil, radyo kontrolcüsü, görüntü aktarıcı, kamera, uçuş kontrolcüsü, motorlar…

Elinde tuttuğu şey, aletin beyniymiş!

Drone’un tüm parçalarını masaya döktük. Hatta bir ara motorlardan bir tanesini bile sökmeye çalıştık. Ama tahmin ettiğimizden daha zor çıktı motor sökmek.

Ardından tüm parçaların ne olduğu ve ne işe yaradığını öğrenip tekrar toparlamaya giriştik. Batuhan parçaları teker teker yerlerine yerleştirirken mühim bir noktaya parmak bastı.

Hani çok güzel paketlenmiş bir elektronik aleti alırsınız, açarsınız, güzel güzel kullanıp ardından geri paketine sokmak istersiniz. Ama hiç bir şekilde girmez…

Biz de benzeri bir durumla karşılaştık drone’u toplarken. Bir çok kabloyu nereye koyacağımızı bilemedik. Geçici çözümlerle sıkıştırdık kenara köşeye.

Ta ta! Drone eskisi gibi oldu. Hemen hemen…

En sonunda bantlarla, iplerle, bir şekilde drone’u tamamladık. Sıra test etmeye gelmişti, hala çalışıp çalışmadığını öğrenmek için.

3Dörtgen’in bahçesine çıktık ve uçurmaya başladık. Bir aksilik yoktu, drone uçuyordu! Hatta Batuhan ara ara drone’a taklalar attırıyor, şov yapıyordu.

Batuhan uçurdu, biz izledik tabi

Bir etkinliğin daha sonuna gelmiştik. Mutluyduk. Bir çok yeni şey öğrenmiştik. Hatta ben şahsım adına heyecanla drone deryasına bir uçtan girmeye niyetlendim. Ve bir Kurcala klasiği olarak aynı sözü tekrarladık;

“Açamadığın, senin değildir.”

“If you can’t open it, you don’t own it.” / Maker Manifestosu

Etkinliğe dair hazırladığımız videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz, iyi seyirler!

Bizi daha yakından takip etmek isterseniz; Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarımızı şöyle bırakmış olalım. Ayrıca YouTube’dan abone olmayı da unutmayın! :)

Bir drone gözlüğünden, elveda!

Son kez Batuhan ve 3Dörtgen’e teşekkür ederken, önümüzdeki etkinliklerde görüşmek üzere diliyoruz. Kendinize iyi bakın!

Muammer

Show your support

Clapping shows how much you appreciated Atölye Minizma’s story.