Almanya’dayken hibeye ulaşmak

Fransızlara sorarsanız Napoleonun öyle bir sözü yokmuş; gene de PARA PARA PARA. Bu yazının da konusu. Bu yazıyı şöyle bırakacağım çünkü bir çok yönünü takip etmek gereken bir işe girdiğinizde bilgiye ihtiyacınız oluyor. O zaman da ilk yaptığınız şey “google”lamak oluyor. Ben de tavsiyeyi aslında bir forumda buldum. Kendi deneyimimle birlikte şimdi Erasmus’ta banka olayını nasıl hallettiğimi yazıp birilerinin ihtiyacı olur da görür diye buraya bırakacağım.

İlk olarak ideal olan şu ki, hibenin tamamını çekip yanınızda götürür ve götürdüğünüz yerde hesaba yatırırsınız. Almanya’da hesap açma işi şöyle yürüyor: Bankadan danışmadan gidip randevu alıyorsunuz önce. Randevuya giderken yanınızda Anmeldung ve öğrenci belgeleri ile pasaport götürmeniz lazım. Gidince sizi bir odaya buyur edip çalışan kişi bilgilerinizi sisteme giriyor. Bu arada dosyanız tamam hazır, sözleşmeler, genel işlem koşulları ile beraber size teslim eidliyor. imzalamanız gereken yerleri de imzaladınız mı tamam. IBANı anında öğrenebiliyorsunuz. Güvenlik nedeniyle kartı ve şifreyi ayrı seferlerde gönderiyorlar. (Evet posta ile gönderiyorlar. Almanya hala pek çok şeyde posta kullanıyor o yüzden kaldığınız yerde posta kutusuna ve zile soyadınızı mutlaka asın.) Kart 2 günde geldi bana, şifrenin gelmesi ise bir haftayı buldu. Gider gitmez hesap açarsanız, en fazla bir hafta parayı taşımak zorunda kalırsınız muhtemelen.

Tabi yukarıdaki en kolay yol ama ancak işler elbette her zaman bu kadar yolunda gitmiyor. Ne yazık ki bir kaç yıldır hibeler çok geç açıklanıp dağıtılıyor ve güz dönemi giden öğrencilerin bir çoğu bu sırada yurtdışında oluyor. Para yatırıldığında başka bir problem başlıyor, parayı nasıl çekeceğim?

Bunu yanıtlamak ve aynı zamanda para transferleri için de yardımcı olabilecek deneyimimi yazacağım. Gitmeden önce bir gün oturup hususi yurtdışına para gönderimi nasıl oluyor bunu araştırdım. Yurtdışında para kaybına sebep olan iki sebep var, biri havalelerde gönderilen paranın dolara çevrilip sonra yeniden euroya çevrilmesi sebebiyle kur farkı kaybı; diğeri de havale/swift masrafları. Eğer bankanız yurtdışı şubesi olan bir banka değilse araya bir başka banka girip öngörülmeyen masraflar da kesebilir. Bunun yanısıra, en azından İŞ bankasında öyle olduğunu biliyorum, bankanın şubesi olsa dahi farklı ülkelerde birbirinden farklı ticari işletmeler oldukları için Türkiye içi iki şubede muamele gibi olmuyor ve gene yüksek bir masraf alınma durumu ortaya çıkıyor. Değer mi değmez mi araştırmak gerek.

Bizim okulun Garanti Bankası ile anlaşması olduğu için hesapları Garanti’de açtık. şunu önereceğim, eğer bankadan parayı yurtdışında çekemeyeceğiniz kesinse bankamatik kartını yanınıza almayın ve ailenize bırakın. Kartı yanınızda taşımak ile yanınızda harcayamadığınız TL taşımak arasında bir fark yok. Bu pek de akla gelmeyen önemli bir nokta. Ayrıca, Bu Garanti’de açtığımız euro hesabını da online sistemden karta bağlamak/tanımlamak gerekliymiş. Aksi halde ATMden euro çekilemiyormuş.

Yapacağım öneri ise bir bankaya dair. Forumun birinde Cepteteb’in yurtdışında anlaşmalı bankalardan para çekmeniz halinde hiç bir masraf almadığını okudum ve araştırdım. Twitter hesaplarında da vardı aynı mevzu. Erasmus öğrencilerine dair attıkları bir tweet vardı hususi. Almanya’da Deutsche Bank ile anlaşmaları olduğunu gördüm. Çok ATMsi var mı tartışılır ama çok ünlü bir banka olması dolayısıyla şubesine denk gelmemeniz imkansız.

Gelelim TEB’e: Bu internet bankası olayı bence çok iyi oldu. Benzer uygulama Almanya’da da varmış. Yabancı sitelerden arayabilirsiniz. İnternet bankası şube sahibi olmadığı için masraf, işletim ücreti vs. almıyor. Vadeli hesaplara da daha yüksek faiz uyguluyor. ATM olarak da aynı banka ATMsini kullanıyorsunuz.

Gelmeden önce belli bir miktar parayı hesapta bırakmıştım, masraf alıp almayacağını denemek için Hamburg’da bir kısmını çektim, kalanını Berlin’de çekemedim. Telefondan arama da yapamadığımdan bankaya Twitter’dan DM yolladım. Yarım saat içinde problemi çözüp dönüş yaptılar. Güvenlik sebebiyle hesaba bloke konulduğunu ve kaldırıldığını arayıp haber verdiler. Hizmetten 10 puan aldılar bir kere benden o anda.

Parayı ise Garanti’den ailem elden çekti. Bunu da İstanbulda yaptılar, küçük şehirlerde Euro veren ATM olmayabiliyor. Bir seferde en fazla 600 Euro veriyormuş. Bu yüzden iki günde çektiler. Daha sonra babam şubeden hesabıma yatırdı. Ben de yarım saat sonra hiç bir masraf almadan paradan Berlinde çektim. Ne kur farkı ne de masraf yemiş oldum. Yalnızca Erasmus değil, yanınızda topluca para taşımaya güvenmediğiniz yolculuklarda da çok işe yarar. Eğer anlaşmalı banka gideceğiniz ülkeden varsa rahatlıkla para çekilebilir.

Şubeden para yatırılamazsa; ben sorduğumda mobil üzerinden Euro hesapları arasında ücretsiz havale yapılabildiğini söylemişlerdi. Yani babam da Cepteteb Euro hesabı açarsa telefondan bana ücretsiz havale yapabilir anlamına geliyor. Hesaplarımız Türkiye içi sayıldığı için Türkiye içi hesaplarda havale ücreti alınmıyor. Euro havalesini internet şubeden yapmak mümkün değil sanıyorum. Swift gerekiyor. O da her bankada çok pahalı olan bir şey.

Bu arada unutmadan, Euro hesabını yurtdışında kullanabilmek için hesap ayarlarınızdan yurtdışı hesabı olarak Euro hesabını seçmelisiniz. Euro hesabını da zaten kartınızı alıp giriş yaptıktan sonra online olarak açıyorsunuz.

Bahsettiğim konu biraz Almanya özelinde oldu. Cepteteb’in her Avrupa ülkesinde anlaşması yok maalesef. Bunun dışında yurtdışına para havalesinde Western Union, Paypal gibi yollar da var. Swift çok pahalı gerçekten.

Sonuç olarak, Call centerlarda ya da şubede beklemekten, bankalardan hiç hoşlanmayan biri olarak ilk defa gerçekten bir bankadan hoşnut kaldım. Bu anlaşmalı bankalar uygulamalarını daha fazla duyurmalılar. Umarım uzun yıllar bu uygulama liste genişleyerek devam eder. Liste şurada: http://www.cepteteb.com.tr/Dokumanlar/Ucret_Odemeden_Para_Cekebilecegin_Ulke_ve_Banka.pdf

Like what you read? Give Aslı. a round of applause.

From a quick cheer to a standing ovation, clap to show how much you enjoyed this story.