Bahar Detoksu

Bu aralar bir arınma, detoks modasıdır gidiyor. Şehir hayatında o kadar kire, olumsuzluğa maruz kalıyoruz ki arada bir arınmak fena gelmiyor. Vücuda detoks iyi de ruha nasıl yapacağız, ayrı mevzu. Neyse, ama bence bir şeyi moda diye yapmaktansa gerçekten faydası olacaksa yapmak lazım. Özellikle beslenme programları ile ilgili gerçek, eğer bilinçsiz bir şey yaparsanız bedelini çok ağır ödersiniz. O yüzden ağır programlara uzman yardımı olmadan girmemek gerek diye düşünüyorum. Detoksta her öğün soğuk press meyve-sebze suyu içerek gezinmek gibi bir olay var mesela, şu an pek moda. Ancak kulağa sizce de bu çok sağlıksız gelmiyor mu? Bana geliyor açıkçası. Diyorum ki, detoks yapacaksanız iyi bir yerden destek alacaksınız ve de sadece incelmekten çok beslenme alışkanlıklarınıza yenilik getirmek, ödem atmak veya kilo vermesi durmuş diyette biriyseniz onu bir sallamak gibi hedefleriniz olmalı. Hiçbir diyete 5 günde 7 kilo verelim gibi gerçekçi olmayan hedeflerle başlamamak lazım.

Genelde bir şey aşırı moda olduysa o işten bir kaçarım ama Erasmus’ta aldığım bir miktar kiloyu vermek için spora başladıktan sonra, bir de arınma ihtiyacı hissettim, malum Alman biraları ve çikolatalarının çeşidine insan karşı koyamıyor. Detoksun bir faydası da süreç zarfında şeker yemediğiniz için, damağınızın eşiğini de düşürüyor olması. Bu amaçla, 21 gün şekersiz beslenme olayını kendim denemeye kalkmıştım ama o iş kolay değil pek. Kendi kendine yapıp 10 kilo verebilen arkadaşım da var ama ben açıkçası şekerden tamamen uzak durmayı beceremedim. Derken, Instagramda Çizenbayanın (ilgili deneyim yazısı da ekte) bu olayı Diyetisyen Melda ile yaptığını gördüm Instagramda ve sevgili diyetisyenimizi takipe aldım. Kendisi genç, sempatik bir insan. Ayrıca işinde de çok başarılı bunu günden güne insan daha iyi anlıyor.

Melda, her hafta başı detoks programı başlatıyordu ve yorumlara baktığımda herkes pek memnundu. Ücreti de sadece 50 liracık olunca, sınavlardan sonra ben bu işe girerim dedim.

instagram: diyetisyenmelda

Süreç şöyle işliyor, Instagramdan Melda’ya mesaj atıyorsunuz, o size numaranızdan IBAN yolluyor, ücreti yollayıp dekontu foto atınca da liste mailinize geliyor. Bir kaç gün önce yolluyor ki alışverişe vakit kalsın. Daha sonra pazar akşam bir Whatsapp grubu kuruluyor, pazartesi sabah ölçümlerinizi yapıp bildiriyorsunuz ve merak ettiklerinizi Whatsappdan sorabiliyorsunuz.

Anlayacağınız üzere bu bir online diyet. Evet öyle bir çağdayız ki diyetimiz bile online. Ama bence bu çok pratik aynı zamanda, kontrole gitmek için vakit harcamıyorsunuz ve diyetisyeniniz gün içinde kafanıza takılanları sormanız için hemencik yanınızda. Yukarıda Melda’nın ne kadar başarılı olduğundan bahsetmiştim ya, bence online diyet fikri çok iyi ve kendisi de hızlı bir şekilde herkese yetişiyor. Yaşının genç olması, kendisine bu pratikliği ve günlük dil ile insanları yakalamayı başarmasını sağlıyor. Bir Canan Karatay konuşunca neden dinleyesim gelmiyor, çünkü bana hitap etmiyor! İnsanların diyetine bağlı kalması için iletişim epey önem taşıyor.

Gelelim listeye. Listede mevsime göre pek çok sebze-meyve mevcut. Eğer sebze ve meyveye bayılan bir insansanız, acayip mutlu olacaksanız 5 gün. Bunun yanı sıra, proteinler de es geçilmiyor, sebze-meyve sularıyla yaşamaktan en önemli farkı bu. Ayrıca listeyi öyle bir hazırlamış ki, hiç bir şey ziyan olmuyor. Okula, işe gidiyorsanız yemek taşımanız gerekli. Ama neticede 5 güncük. Zaten diyet psikolojisine girmeden 5 gün geçiveriyor.

Sonuçları ne oldu?

  • Sonuçlar elbette kişiden kişiye değişiyor. Evde baskül olmadığından ben spor salonundaki ölçümümle karşılaştırdım ve sonunda da azizliğine uğradım o yüzden kilo konusundan pek emin değilim. Ama çok net olan, belde 4 cm ve karında 3 cm incelme. Göbeğim 5 günde Almanya öncesine döndü. Hatta evdeki terlikler bol geliyor, benimle yapan annemin yüzükleri bol geldi.
  • Annem de benimle yaptı, ondaki sonuç ise daha büyüktü çünkü çok az su içiyor normalde. Detoks sayesinde su ve yeşil çay içmeyi öğrendi. Pantolonlarında gözle görülür bollaşma oldu.
  • Hayatıma pancarı, pazıyı ve sabah kahvaltıma da maydanozu soktum, ki maydanozu hiç sevmezdim. Yeni çorbalar ve smoothieler öğrendik. Bu arada bu programda el blenderı şart.
  • Öğün atlayarak hatta yoğunluktan aç gezmek gibi bir adetim var İstanbulda. Almanya’da beslenmeme çok dikkat etmiştim, bol bol sebze/salata tüketmiştim. Buraya gelince yine koşturmaca ve okuldaki kötü yemeklerden ötürü öğün kaçırmaya başladım. Buna kesinlikle müdahale etmem gerektiğini fark ettim, detoks sayesinde ara öğün/ana öğün düzeni kazandım. Bunu sürdürmeyi planlıyorum.
  • Şeker eşiğim döndüğümden beri nispeten düşmüştü ve bu hafta bir daha düştü. Beyaz şekeri bir süre daha tüketmeyeceğim.
  • Günde bir kahvenin üzerine çıkmamaya çalışırım, yoksunluk ve yorgunluk yaptığı için. Bu doğruymuş aslında. 2 fincanı pek geçmemek gerekliymiş.

Sonuç olarak, ben çok memnun kaldım deneyimden. Melda ayrıca kişiye özel online diyet ve 21 günlük beyazsız online detoks da sunuyor. Piyasa fiyatlarından veya zaman konusundan ötürü danışmanlık almaktan kaçıyorsanız, diyebilirim ki aradığınız kişi Diyetisyen Melda.

One clap, two clap, three clap, forty?

By clapping more or less, you can signal to us which stories really stand out.