14 Followers
·
Follow

Image for post
Image for post
“Teröre en güzel cevap, Osman Gazi Köprüsü” — Binali Yıldırım (2016)

Selam sevgili blog. Bugün sana işlerin nasıl döndüğünü nasıl devleti düdükleyip parana para katacağını anlatacağım. Sessizce dinle bakalım.

Günümüz Türkiye’sinde devleti düdüklemenin en temiz yollarından biri yandaş olup köprü ihalesi falan almak.

İhaleye katıl, zaten yandaş olduğun için birilerinin ahbaplığı/çıkarları aracılığıyla teklif verememe ve ihaleyi kazanamama gibi bir dert yok. İhaleyi “kazandıktan” sonra finans konusunda bir sıkıntı da yok. Devlet destekli bir şekilden devlet bankalarından kredi al. Bu krediyle köprünü yap bitir.

Ardından bugünün kuruyla 85₺ gibi bir geçiş ücreti belirle. (15€ + KDV 85 lira yapıyor bugün) Ücretin fazla olması gözünü korkutmasın, gerekirse “devlet büyüklerinin” ricasıyla indirim yapılır. …


Image for post
Image for post

Merhaba blog. Uzun zamandır yazmıyorum farkındayım. Biliyorum bu yüzden bana küsmüyorsunuz çünkü öyle bir lüksünüz yok. Çekerim fişinizi, adam olunuz efendim!

Niye durup dururken bloğuma fırça attığımı da bilmiyorum. Konumuz bu değil aslında ama kimsenin bu bloğu okumadığının farkında olmanın verdiği rahatlıkla yapıyorum sanırım bunu.

Neyse…

(Yılmaz Özdil gibi satır satır yazmaya başladım, hayırlısı)

İş — Güç

Sizden habersiz 1 Aralık’ta işe başladım ben blog beyciğim. Tour Antep adında bir seyahat acentesinde web ve reklam işleriyle ilgileniyorum. Web işlerinin içerisinde sosyal medya da var tabii ki. Firmanın Facebook sayfası işe başladığım sıralar biraz ölüydü. 1900 küsür beğenisi vardı ve gönderiler çok az kişiye ulaşıyordu. İlk zamanlar ne paylaşacağımı bilemedim. Hem sektöre yabancıyım hem de firmaya. Daha önce böyle bir iş de yapmadım. Bir kaç şey paylaştım fakat paylaştıklarım çok az kişiye ulaştı. Düşündük ve hem firmanın bilinirliğini arttırmak hem de sayfayı biraz hareketlendirmek için bir çekiliş yapmaya karar verdik. Daha önce firma benzer bir çekilişi yapmışlar fakat gerek acemilik gerekse sayfayı takip eden kişi sayısının azlığından dolayı çekilişe başarılı bir şekilde sadece iki kişi katılabilmiş. …


Kotalı internetin olduğu zamanları hatırlar mısınız? 5–10 GB gibi şimdi komik gelen rakamlarda kotalar vardı ve o kotayı aşmamak için bilgisayar başında gergin dakikalar geçiriyorduk. Daha sonra o köprünün altından çok sular aktı ve kotalı internet dönemi -kısmen- sona erdi. Teknoloji gelişti, internet kullanımı katlana katlana artmaya başladı. Artık günümüzde “LİMİTSİZ” diye tabir edilen internet tarifeleri var. Daha doğrusu internet servis sağlayıcıları (İSS) sitelerinde bu tabiri şöyle kullanırlar: LİMİTSİZ*. Heh gördün mü oradaki yıldızı? Ne demek o? Bi’ cinlik var bu işin içinde demek işte o.

Adil Kullanım Kotası?

Image for post
Image for post

Şimdi efendim, son dört — beş yıldır falan bütün internet servis sağlayıcılar adil kullanım kotası adında bir uygulama başlattı. …

About

Aydoğan

¯\_(ツ)_/¯

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store