Sizi İş Hayatında Daha Başarılı Yapacak 5 Kitap

Bildiğiniz gibi yeni sene ile birlikte kendime her gün kitap okuyacağıma dair bir hedef koymuştum. Her zaman hedefimi tutturamamış olsam da elimden geldiğince okumaya çalışıyorum. Ancak söylemeliyim ki kitap okuyamamamın nedenlerinde biri de iş yoğunluğumdur. Ben de bu yoğunluğu azaltacak araştırmalar içine girmeye başladım. Bu araştırmalarım sonucunda, iş hayatımda daha başarılı olmamı sağlayacak kişisel gelişim ve biyografi kitaplarını derledim. Bu kitapların bir bölümünü aldım ve okumaya başladım. Sizlere de paylaşarak sizlere de yararlı olmasını diliyorum.

1 — Elon Musk-Tesla SpaceX ve Muhteşem Geleceğin Peşinde

Ashlee Vance tarafından kaleme alınan Elon Musk biyografisi, iş hayatınızda size vizyon kazandırması açısından çok faydalı olacaktır. Şu anda kitabı okumaya başladım. Elon Musk‘un iş hayatına bakış açısını ve olaylar karşısında aldığı kararlar ve düşünceleri beni etkilemeye başladı bile.

2 — Sprint

Sprint, proje yönetim alanında kabul görmüş tekniklerden bir tanesidir. Temel anlamda projeleri ve fikirleri 5 günde analiz etmeyi amaçlayan bir düşünce yapısıdır. Daha fazla bir bilgim henüz yok. Merak ettiğim için kitabı aldım ve şu an bu yazıyı yazıyorken yanımda duruyor.

3 — SCRUM: İki Katı İşi Yarı Zamanda Yapma Sanatı

İş hayatımda, iş yoğunluğumun artmasından kaynaklı olarak işleri daha kolay bir şekilde yönetebilmek için çeşitli yöntemler aramaya başladım. Bu arayışların arkasından karşıma Scrum yöntemi çıktı. Henüz kitabı almasam da Mayıs ayında almayı planlıyorum. Proje yönetimi ile ilgienen herkesin okuması gereken kitaplardan bir tanesidir. Sizin de okumanızı tavsiye ediyorum.

4 — Steve Jobs

Walter Isaacson tarafından kaleme alınan Steve Jobs, biyografisi okuyanlar tarafından büyük beğeni kazanmıştır. Özellikle Steve Jobs’un yaratıcılığını kavramak açısından yararlı olacaktır.

5 — Ted Gibi Konuş

Tedx videolarını izler misiniz ? Ben belirli aralıklarla YouTube üzerinden izler takip ederim. Sizlere de tavsiye ederim. Hem konuşmacıların fikirlerini algılarsınız hem de konuşma yetenekleriniz gelişir. Sonrasında da siz de daha iyi konuşabilmek adına Ted Gibi Konuş kitabını okuyabilirsiniz. Bu size iş hayatınızda yapacağınız sunumlarda ve toplantılarda çok yarar sağlayacaktır.

Sizin bu konularda önerebileceğiniz kitaplar var mı ?

Kaynak : http://ayhankorkmaz.net/sizi-is-hayatinda-daha-basarili-yapacak-5-kitap/