Yeni Mezundan Yeni Stajyerlere Tavsiyeler

İş hayatında 1 yılını doldurmuş, dört yılda altı farklı firmada stajyer ve/veya part time çalışmış (sırasıyla; Ernst & Young, Boğaziçi Üniversitesi, Pfizer, Colgate Palmolive, Turkcell ve Henkel) ve çalışmaya başladıktan sonra stajyeri olmuş biri olarak benim de söyleyeceklerim var.

Umut Sarıkaya’nın ilk kitabı

4 Maddede staj bulma rehberi!

1. Tanıdık

İlk staj veya part time iş için tanıdık önemlidir. Çoğu iyi ve global firma dahi aradığı tüm pozisyonlara önce içeriden CV toplayıp daha sonra bu pozisyonları dışarı açıyor. Unutmayın ilk staj en zor stajdır. Mümkün olan tanıdıklarınızdan yardım isteyip, ilk stajınızı bulmaya çalışın. Gerekirse bölüm hocalarınızdan bu konuda destek alın.

2. İyi Bir CV

İyi bir CV’niz olmadan iyi firmaya girmeniz imkansız. Okulun ilk yıllarında yaptığınız kulüp aktivitelerinden, aldığınız derslerde yaptığınız projelerden ve varsa diğer iş tecrübelerinizden mutlaka CV’nizde bahsedin. CV’niz boş ise mutlaka ön yazıda neden o işi ve o şirketi istediğinizi detaylı bir şekilde anlatın. Yaptığınız işleri sadece madde madde yazmaktan ziyade içlerini doldurup o işte veya projede ne yaptığınızı ve sizin neyin başardığınızı anlatın. Global şirketlere başvuruyorsanız mutlaka CV’nizi İngilizce hazırlayın ve gönderin.

3. Hevesinizi Gösterin

Mutlaka başvurmadan önce firmayı araştırın ve araştırdığınızı ön yazınızda belli edin. Her firmanın farklı öncelikleri, farklı hedefleri ve farklı aradıkları tipte insanlar vardır. Kendimden örnek verirsem ilaç pazarlamasına başvururken çetrefilli ve zorlu durumlarda daha yaratıcı olduğunuzdan bahsedebilir veya teknoloji şirketine başvururken dijitale ne kadar yakın olduğunuzdan bahsedebilirsiniz.

Staj demek az çalışmak veya fotokopi çekmek değildir. Tüm firmalar stajyer alırken mutlaka belirli iş yükümlülüklerini stajyere devretmek ve onlardan bir iş verimi almak arzusundalardır. Yapmış olmak için staj yapmayın, mutlaka o firmaya girdiğinizde o firmaya katacağınız katkıdan ve değerden bahsedin.

4. Sizin için Doğru Firmayı, Doğru Sektörü ve Doğru Kariyeri Seçin

Staj bulabildik mi ki bir de doğrusunu seçeceğiz demeyin, bir kere başladınız mı bir süre sonra siz staj seçmeye başlayacaksınız. O nedenle ne istediğinize doğru karar verin.

Ee staj değil mi bu deneyip yanılmak için tam da yeri dediğinizi duyar gibiyim, çok doğru ancak artık firmalar yeni mezun hatta stajyer alırken önceki tecrübelerine, pozisyonuna hatta sektörüne kadar bakıyor. 2 defa finans stajı yapmışsanız 3. stajınızı pazarlamada yapmanız iyice zorlaşacaktır. En baştan -yapabiliyorsanız- ince eleyip doğru karar vermekte fayda var.

Haydi hayırlı stajlar :)

Sorularınız varsa yorum olarak belirtirseniz mutlaka yardımcı olmaya çalışırım.