DataSet (Veri Seti) Nedir?

Saf XML tabanlı yapıya sahip DOTNET componentleri ve web formları ile birebir entegrasyon sağlayan veri kümesidir. Bu yazımda YOLOV3 modeli ile nesne tanıma için iki farklı yolla Data Set hazırlamayı göstereceğim.

Fotoğrafları Etiketlemeden DataSet Hazırlama


LINUX Nedir?

Bilgisayarlarımızda kullandığımız WINDOWS’un ardından en yaygın kullanılan, açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İşletim sistemleri bilgisayar, telefon gibi teknolojik ürünlerin içinde bulunan işlem yapmamızı sağlayan sistemlerdir. LINUX’un en belirgin özelliği açık kaynak kodlu olmasıdır.

LINUX DAĞITIMLARI

  • UBUNTU
  • CENTOS
  • FEDORA
  • DEBIAN
  • OPENSUSE
  • KALI LINUX

Dediğim gibi bunlar LINUX dağıtımlarından bir kaç tanesi sadece. Bu dağıtımlardan hangisini seçeceğiniz, yapacağınız işe göre ve hangi seviyede…


Geçen hafta karşılaştığım bu sorun hakkında çözüm olacak bir yazıyla karşınızdayım. USB ve SD kartlarımızın bazıları programlar tarafından yazma korumalı olarak aktif hale getiriliyor. Yazma korumalı demek örneğin dışarıdan kopyaladığınız herhangi bir veriyi SD kartınıza veya USB belleğinize aktaramıyorsunuz ya da çıkarılabilir diskiniz de ki verileri silemiyorsunuz. Denediğiniz takdir de aşağıdaki görsel de olduğu gibi “Disk yazmaya karşı korumalı” hatası alacaksınız.

Gördüğünüz gibi hatayı aldık.Peki bunu nasıl düzeltebiliriz?Aşağıdaki adımları izleyerek bunu düzeltebilirsiniz.

Öncelikle başlat menüsüne gelin ve local admin hakkı bulunan bir kullanıcı ile komut istemini açın (yanında yönetici yazması yeterlidir).

Konsol ekranına “diskpart” komutunu yazınız. …


JDK ve JRE nedir?

Jdk (java development kit) java dilinde program geliştirebilmek için gerekli olan kütüphanelerin bulunduğu bir geliştirici paketidir. Java dilinde uygulama geliştirebilmeniz için JDK ve benzeri geliştirme araçlarına ihtiyacınız vardır.Bir de JRE (java runtime enviroment) vardır ki java’da yazılıp derlenen uygulamaların çalıştırılması için kullanılan kütüphaneler topluluğudur.. JDK kurulumu ile beraber gelir dilerseniz ayrıca da yükleyebilirsiniz ama yeni sürümlerde jdk ile birlikte geldiği için gerek duymuyoruz.

Başlat menüsünde arama kısmına cmd yazıp console ekranını açın. Ekrana öncelikle java yazıp enter daha sonra javac yazıp entera basın.Aşağıdaki çıktıyı almanız gerekiyor.


Mac (Media Access Control) adresi, ağa bağlı bir Network Interface Card-NIC (Ethernet Kartı-Ağ Kartı) devre kartındaki Chip üzerinde bulunan, üreticiler tarafından atanan tanıtıcıdır. Aslında cihazlarımızın kimlikleri denilebilir.Örneğin saldırı yapıldığında karşı tarafa MAC adresi kesinlikle gidecektir.Karşı taraf bizim üretici firmamıza hatta bize kadar ulaşabilmektedir.Peki MAC adresi nasıl değiştirilir birazdan göstereceğim adımları takip ederek sizde değiştirebilirsiniz.

Öncelikle terminal ekranını açıyoruz ve ifconfig komutunu yazıyoruz.Karşımıza Wifi kartımızın MAC adresi ve İnterface ismi çıkıyor.

Daha sonra wlan0 bağlantımızı düşürmemiz gerekiyor. Komut satırına şekildeki gibi ifconfig wlan0 down yazalım.


Merhaba , bugün Get Eclipse IDE 2019‑12 sürümü indirdikten sonra kurulumunu yaparken karşılaştığım bir sorundan bahsedeceğim. .Bilgisayarınız eğer bir proxy sunucusunun arkasındaysa (ki büyük olasılıkla öyle) eclipse ‘in işlenmesi çok uzun sürer ve sonunda başarısız olur. Eclipse’deki proxy ayarlarını geçmek için yapılandırmanız gerekir. Şimdi adım adım proxy yapılandırmasını anlatacağım.

Eclipse’te proxy ayarları yapılandırma

1-Eclipse installerı açın ardından bağlantı hatası penceresiyle karşılaşacaksınız.

2- Active prodvider kısmından “manuel” seçeneğini seçmelisiniz.


Oturdum 2019 aralık ayı TIOBE verilerini inceledim. Hangi dil öne çıkmış hangi dil gerilemiş hangi dil yerini koruyor sizlerle paylaşmak istedim.İşte 2019 aralık ayının en popüler dilleri :

Gerek 2018 gerekse 2019 yılında popülerliğini ve konumunu koruyan 4 dil var. Java her zaman ki gibi 1. lik koltuğunu kimseye kaptırmaya niyetli değil gibi. C diline gelicek olursak “Nesnelerin internetini’inin” yükselişi sayesinde puanlama tablosunda yüksek bir puanla 2. sırayı alıyor. Phyton sadece bu iki yılda değil son zamanlarda ciddi bir yükseliş içerisinde. Popülerliği giderek artmaya devam ediyor.Bu yükselişin tabi ki bir çok nedeni var . Diğer dillerle karşılaştırıldığında öğrenilmesi zahmetli olmayan…


Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi Olmak İlk Blog Yazım :)

Herkese Merhaba ;

İlk blog yazımda sizlere bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak bu mesleğin ne iş yaptığı ,bu bölüm nasıl kazanılır, okul sürecinde neler yapabiliriz ,nerelerden faydalanabiliriz , kendimizi nasıl geliştirebiliriz bunlardan genel olarak bahsetmeye çalışacağım.

Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar ?

Bilgisayar mühendisleri genel olarak yazılım , donanım , sistem ve network ana dallarıyla ilgilenen ve uğraşan kişilerdir.Bunun dışında dijital reklamcılık , PR , tasarım ve grafik alanlarıyla da ilgilenebilirler.

Ayşegül Akbaş

Computer eng. | LS Ambassador @microsoft

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store