Rusya Desteğini Arkasına Alan Ethereum Nedir Öğrenelim

Yükselişteki kripto paralardan biri olan ethereum hakkında kısaca bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

Son dönemde kripto paraların yükselişi önlenemez bir hale geldi. Yılbaşından bu zamana kadar görülen ütopik yükselişler, bilen — bilmeyen herkesin dikkatini çekti. Bitcoin ile hayatımıza giren kripto paralara, her gün bir yenisi ekleniyor. Rusya desteğini arkasına alan ethereum da bu paralardan birisi.

Şimdi sizlere ethereum ile ilgili birkaç önemli bilgiden bahsetmek istiyorum. Detaylı bilgileri ise Paratic.com aracılığıyla paylaşmıştım. Şuradan ulaşabilirsiniz: https://paratic.com/ethereum-nedir-nasil-uretilir/

Son dönemdeki ekran kartı satışlarının tavan yapmasına neden olan ethereum, kripto işletim sistemi olarak hayatımıza girmiştir. Para birimi ise ether (ETH) ismiyle anılmaktadır. 30 Temmuz 2015 tarihinde Kanadalı Vitalik Buterin tarafından yaratılmıştır.

Bir proje olarak faaliyete başlayan ethereum, bitcoine benzer şekilde herhangi bir merkezi bulunmayan paralardandır. Kendine özel yazılım diline sahiptir ve bitcoin blok zinciri mantığından yola çıkılarak üretilmiştir. Buterin tarafından “internetin enerji kaynağı” olarak tanımlanan ethereum da madenciler tarafından üretilebilmektedir.

Bitcoinin rakibi olabilir mi sorularına cevap:

Bitcoinin en güçlü rakibi olarak görülse bile Buterin tarafından böyle olmadığı net bir dille açıklanıyor. Bitcoin için altın, litecoin için gümüş benzetmesi yapan yaratıcısı, ethereum için petroldür diyor. Etherin ise ethereum platformunun ihtiyacı olan enerjiyi ürettiğini belirtiyor. Bu nedenle de kripto yakıt benzetmesinde bulunuyor.

4 bin kişinin desteğini arkasına alarak piyasaya çıkan ethereum, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de onayını almıştır. Hatta Rusya Merkez Bankası, ethereum için pilot uygulama başlatmıştır.

Ethereum mining hakkında birkaç bilgiye göz atmak gerekirse;

GPU madenciliği ile üretilen ethereum, Windows temelli bilgisayarlarla bile kolayca üretilebiliyor. Elbette 10 bin lira civarında bir donanıma sahip olunması gerekiyor. İyi bir performansla ether üretimi yapabilmek için bu donanımlara sahip olmalısınız. Daha sonra gerekli uygulamaları bilgisayarınıza indirmeli ve dijital cüzdan oluşturarak üretime başlamalısınız. Bu noktada bilinmesi gereken en önemli konu, bir havuza dahil olarak üretmenin daha karlı olduğudur.

Ether üretiminde havuzlara dahil olarak daha iyi bir kazanç sağlayabilirsiniz. Kendi başınıza da üretim yapmanız mümkündür; ama bunun için çok sayıda sistem kurmanız gerekmektedir. Bu da oldukça maliyetli bir iştir.

Bitcoinden farklı olan yönlerine bakacak olursak;

Ethereum ile bitcoin arasındaki en temel farklılık algoritma yapısındadır. Şifreli ve güvenli işlemleri mümkün kılan blok zinciri teknolojisi ile üretilmiştir.

Farklılardan birisi de ethereum platformunda akıllı kontratların olmasıdır. Bu kontratlar, vadeli işlem sözleşmelerine benzer şekilde çalışmaktadır. Belli bir zamanda, kontratta belirlenen şartların sağlanması ile yapılmak istenen işlemin gerçekleşmesi için kullanılmaktadır. Kripto paraların gelecekte kağıt paranın yerini alabileceğinin ise en yakın kanıtıdır.