Türkiye’yi Sarsan Operasyon

18.12.2013/Aysun YAZICI

Türkiye güne, cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla uyandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, üç bakanın oğlu, Halkbank Genel Müdürü, Fatih Belediye Başkanı ve işadamı Ali Ağaoğlu’nun da aralarında bulunduğu 52 kişi gözaltına alındı.

Son yılların en büyük yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ayrıntıları ortaya çıkıyor. Alınan bilgilere göre, gözaltına alınan İranlı işadamı ve Ebru Gündeş’in kocası Rıza Sarraf’ın adı ilk olarak 2008’de MASAK tarafından hazırlanan raporda “şüpheli” olarak geçiyordu. Bunun yanı sıra, farklı kuruluşlar tarafından hazırlanan raporlar, teftişler ve araştırmalar sonucunda 2012 yılında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Rıza Sarraf liderliğindeki suç örgütünün faaliyetleriyle ilgili adli soruşturma başlatıldı.

RÜŞVET GÖRÜNTÜLERİ VAR

Derinleşen soruşturma kapsamında, Rıza Sarraf’ın sahte belgeler ve hayali ihracat gibi yöntemlerle şüpheli para transferi yaptığı ve bu işlemleri rahat yürütebilmek için de Ekonomi Sakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, AB Bakanı Egemen Bağış ve Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’a rüşvet verdiği tespit edildi. İddialara göre; Zafer Çağlayan’ın oğlu Kaan Çağlayan ile Muammer Güler’in oğlu Barış Güler bu rüşvet trafiğinde etkin rol oynadı. Devletin önemli kademelerinde yer alan bakan çocuklarının böyle bir rüşvet olayında yer alması hem teknik hem fiziki takiple görüntülendi. Kayıtlar delil olarak soruşturma dosyasında yer aldı.

VATANDAŞLIKTAN HALKBANK’A UZANDI

Teknik takip sonucu, Rıza Sarraf’ın, kendisine koruma tahsis edilmesini sağlamak ve aralarında akrabalarının da bulunduğu kişilere Bakanlar Kurulu kararıyla, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı kazanmaları için İçişleri Bakanı Muammer Gülerin oğluna rüşvet verdiği belirlendi. Sarraf’ın rüşvet verdiği diğer bir ismin de Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan olduğu iddia ediliyor. Soruşturmada Sarraf’ın İran’a usulsüz bir şekilde gerçekleştirdiği yüksek meblağlı havale işlemlerinin Çağlayan’ın vasıtasıyla Halkbank üzerinden gerçekleştirdiği ve bu yolla Halkbank’ın zarara uğratılmasının sağlandığı tespit edildi. Soruşturma kapsamında ayrıca, devletin vergi kaybına maruz kaldığı ve Halkbank’ın uluslararası bankacılık sisteminde riske atıldığı belirtiliyor.

İÇİŞLERİ BAKANI ADI GEÇİNCE OPERASYON BAŞLADI

Edinilen bilgilere göre ayrıca, soruşturmada İçişleri Bakanı Muammer Güler’in de adı geçmesi nedeniyle savcıların operasyonu büyük bir gizlilikle yürüttüğü ve sızma riskine karşı operasyonu erkene alındığı ifade edildi. Teknik takipte Sarraf’ın karşılaştığı bazı bürokratik sorunları AB Bakanı Egemen Bağış’a rüşvet karşılığında çözdürdüğü iddia edildi. Sadece soruşturma sürecinde Rıza Sarraf’ın 3 Bakan ve Halkbank’ın Genel Müdürüne verdiği tespit edilen toplam rüşvet miktarı yaklaşık 137 Milyon TL olduğu ortaya çıktı. Zafer Çağlayan’ın 110 milyon TL, Muammer Güler’in 20 milyon TL ve Egemen Bağış’ın 3 milyon TL rüşvet aldığı tespit edildi. Bu dosyada 32 kişi gözaltına alındığı öne sürülüyor.

İMAR DA RANT DOSYASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın oğlu Abdullah Oğuz Bayraktar’ın olduğu soruşturma dosyasında ise, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının görev alanına giren TOKİ ve inşaat sektöründeki rüşvet, haksız kazanç, imar usulsüzlükleri ve rant yolsuzlukları şeklindeki suçlar olduğu öğrenildi. Vatandaşların başvurularına rağmen belediyelerce imara açılmayan pek çok arazinin Abdullah Oğuz Bayraktar’ın girişimleri sonucu imara açıldığı ve Bayraktar’la irtibatlı olan büyük şirketlere verildiği öne sürülüyor.

Belediyeler tarafından onaylanmayan imar planlarının da, Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar tarafından bakanlık bünyesine alındığı ve Özel “Proje Alanı” veya “Kentsel Tasarım Projesi” ilan ettirilerek usulsüz bir biçimde imara açıldığı iddia ediliyor. Bu izinler karşılığında inşaat firmalarınca Abdullah Oğuz Bayraktar’a gönderilen rüşvet paraları da teknik takibe alındı. Ağaoğlu, Zorlu, Osman Ağca’nın sahibi olduğu Yorum İnşaat, Taşyapı gibi büyük inşaat firmaları soruşturmaya konu oldu. Bu kapsamda, bir milyar doları aşkın paranın rüşvet ve yolsuzluk parası tespit edildi.

TARİHİ TALAN VE MARMARAY SKANDALI

Yürütülen bir başka soruşturma da Fatih Belediyesince tarihi yapıların bulunduğu arazileri ve doğal sit alanlarının rüşvet karşılığı usulsüz bir biçimde imara açılmasının sağlandığı öne sürüldü. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in sit alanındaki arsaların imara açılması ve inşaatlara ruhsat verilmesi karşılığında 1.5 milyon dolar rüşvet istediği iddia edildi. Demir’in ayrıca, Marmaray projesinin hattının geçtiği güzergahın 50 metre çevresine inşaat izni verilmesi yasak olduğu halde, Demir’in bu hat üzerinde bulunan bir araziye otel yapılmak için inşaat izni talimatını rüşvetle verdiği belirtildi.