Zarrab’dan Zafer Çağlayan’a 700 Bin Liralık Saat

20.12.2013/Aysun YAZICI

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına adı karışan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a rüşvet olarak yaklaşık 700 bin TL değerinde bir saat alındığı öne sürüldü.

Türkiye’yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında şok ayrıntılar yer alıyor. Edinilen bilgilere göre, soruşturması kapsamında altın kaçakçısı olduğu iddia edilen Reza Zarrab’ın Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’a rüşvet olarak 300.000 Frank (Yaklaşık 700 Bin TL) değerinde Patek Philippe 5101G marka bir saat da hediye ettiği öne sürüldü.

Edinilen bilgilere göre, Zafer Çağlayan saatleriyle ünlü İsviçre’nin Cenevre kentinde beğenmiş olduğu 5001G Model Saati Rıza Sarraf’tan istedi. Bunun üzerine Sarraf da, bir adamını Cenevre’ye göndererek saati aldırdı. Bu saat, 25 Eylül 2013’te, saat 01.25 sıralarında, Ankara’da Çağlayan’ın özel kalemi Onur Kaya’ya teslim edildi. Bu teslimata ilişkin konuşmalar da teknik takibe takıldı.

24 Eylül 2013 16:45’te Reza Zerrab ile Çağlayan’ın Özel Kalemi Onur K. arasında gerçekleşen görüşme şu şekilde:

Onur K.: “Ne zaman İstanbul’da olur”

Reza Zerrab: “İstanbul’da değil ben Ankara’ya yolluyordum ama”,

Onur K.: “Ankara da olur fark etmez daha iyi olur Ankara”

BEYFENDİYE EMANET VAR

24 Eylül 2013 17:25’te– Çağlayan’ın koruma memuru Emrah ile Zerrab’ın adamı Murat Y. arasında geçen konuşma:

Murat Y.: “İsviçre’deyim hani patron gönderdi burayada ıııı…...emaneti varmış onu aldım ben ama geçede saat 12 gibi 12 buçuk gibi Ankara’ya ineceğim…dedim seni arayayım ben hani nasıl yaparız ne yaparız bu arada senin istediğin birşey varmı çoluk çocuğa ...”,

Emrah : “Biz senden emanet alacağız öyle mi”,

Murat Y.: “Yani beyfendiye bir emanet var verilmesi gereken”,

Emrah: “Anladım.”

Bu görüşmeden yaklaşık bir saat sonra Murat Y., Zerrab’a bir mesaj gönderiyor. Mesajda, “Reza bey, bu gece 00:30 yakın koruması aracılığı ile teslim ediyorum bilginize efendim” deniyor. Mesajdan sonra, Murat Y’nin Cenevre uçağıyla İstanbul’a geldiği fiziki takiple belgelendi.

Bu görüntülerden bir gün sonra yani 25 Eylül 2013’te saat 10:36’da, Zerrab ile Çağlayan’ın Özel Kalemi Onur K. bir görüşme gerçekleştiriyor. Görüşme şu şekilde:

Reza Zerrab: “Onur bey dün akşam Emrah beye teslim edilmiş haberiniz olsun”,

Onur K.: “Tamam. Bana ulaştı, bi şimdi hatta şu an geldi ben de onu açıyorum çantada…şu an bakıyorum rıza bey çok teşekkür ediyoruz”

Zerrab tarafından “rüşvet” olarak gönderildiği iddia edilen 300.000 Frank değerindeki saatin, Zafer Çağlayan’a 25Eylül 2013 günü teslim edildiği öne sürüldü. Zafer Çağlayan da saati, iki gün boyunca kullandı. Bu saatin de Ekonomi Bakanlığı fotoğraf arşivinde yer alan fotoğraflarda yer alan Çağlayan’ın saatindeki saat olduğu iddia ediliyor.