Prag Gezi Notları

Uvvv beybi havalar iyiden iyiye ısındı. Berlin’de bile 30 dereceleri gördük. Lanet yaz ayı geldi çattı, bizde bu sıcakları değerlendirmek üzere hafta sonu için Prag’a kaçtık. Evet, bugün sizlerle Prag izlenimlerini paylaşacağım ey cemaati müslimin. Lafı dallandırıp budaklandırmadan hemen konuya gireyim diyorum.
Tam bir Adabazarlı olarak köylerine bile trenle gidilen EU topraklarında yola koyulmak için otobüs tercihinde bulunduk ve sabahın saat 7’sinde Berlin Südkreuz tren garının önünden FlixBus otobüsüne kelimenin tam anlamıyla atladık. Bizdeki otobüsler gibi numaralı olmayan otobüse, önce giren yer kapar düsturuyla dalıp yerimize oturduk.

[caption id=”attachment_880" align=”aligncenter” width=”225"]

Kaleci saçlı otobüs şoförü

Kaleci saçlı otobüs şoförü[/caption]

Evrensel otobüs şoförü prototipi olan kaleci saçlı dayının önderliğinde dört buçuk saatlik bir yolculuk sonunda Prag’a vardık. Bu arada Berlin-Prag otobüs bileti son hafta almış olmamıza rağmen 28 € gibi nispeten uygun sayılabilecek bir meblağ. Hem fiyatından dolayı hem de bize en uygun saatleri sunmuş olmasından ötürü tren yerine tercih ettik. Dresden’de yolcu indirme bindirme işlemi dışında da başka bir yere uğramadan Prag’a vardık. Bundan sonrasına her zamanki gibi maddeler halinde devam edeceğim.
- Prag şu ana kadar gezdiğim Avrupa şehirleri içerisinde beni Viyana’dan sonra en çok etkileyen şehir oldu. Çok güzel, çok temiz pırıl pırıl bir şehir. Amsterdam yazısında belirttiğim pastel havadan eser yok. Şehir doğal akışında kademe kademe oluşmuş gibi. Girdiğiniz anda bunu hissediyorsunuz.

- Şehre bizdekilerle karşılaştırılamayacak kadar küçük fakat derli toplu bir otobüs terminalinden giriş yapıyorsunuz. Terminal şehir merkezine çok yakın ve hemen önünde metro istasyonu mevcut. Biz araçla gezmiş olsak da şehri toplu taşımayla da tavaf etme imkanınız var.

[caption id=”attachment_882" align=”aligncenter” width=”150"]

Sadece ülkemizde değil dünyanın dört bir yanında tehlike saçıyoruz[/caption]

- Güzelliği filan bir yana Prag acayip ucuz. Şu ana kadar gördüğüm en ucuz Avrupa şehirlerinden bir tanesi. Çek Cumhuriyeti, EU içerisinde olmasına rağmen para birimi olarak henüz kendi para birimi olan Kron kullanıyor. 1 €’da yaklaşık 27 kron “ya da kura göre 26” krona denk geliyor. Burada önemli bir hatırlatma yapacağım. Sakın ama sakın cadde üzerinde bulunan döviz bürolarından para bozdurmaya kalkmayın. %30 gibi bir işlem ücreti kesiyor şerefsizler. Resmen yasal dolandırıcılık. Buna çok dikkat edin. Biz paramızı otogardaki döviz bürosunda bozdurduk ve komisyon ödemedik. Mutlaka komisyon oranını sormadan para bozdurmayın. Kazıklandığınızla kalırsınız.

Bitcoin ATM

- Otogar’da Stutgart’tan gelen arkadaşlarla buluşarak AirBnb’den kiraladığımız eve geçip eşyaları bıraktık ve şehir turuna başladık. 6 kişinin rahat rahat kalabildiği bir evi “ki çok merkezi ve temiz bir evdi” 137€ gibi neredeyse bedava sayılabilecek bir fiyata bulmuştuk. Eğer Prag’a gidecekseniz AirBnb’yi mutlaka bir alternatif olarak değerlendirin derim.
- Gezimizin ilk durağını her ne kadar esas anavatanı Macaristan olsa da Prag’da da ünlü olan Gulaj yemeye ayırdık ve internetten daha önceden bulup not ettiğim Ferdinanda restoranın yolunu tuttuk. http://www.ferdinanda.cz/ kesinlikle Gulaj yemek için başka yer aramamıza gerek kalmadı. Ucuz, lezzetli Gulaj, yanında güzel bira. Prag’a kadar gelmişken mutlaka uğrayın derim.

Prag Birası
Gulaj

- Gulaj dışında da bir silindire sardıkları hamuru ateşte kızartıp üstüne tarçınlı şeker sürüp içine de dondurma koydukları değişik bir lezzetleri de var. Tarçından nefret ettiğim için ben yemedim ama bizimkiler çok beğendi.

prag hamur tatlısı
prag hamur
prag hamur

- Bu arada yemekten çıkıp eski meydana varıp varmaz karşımıza Vegan Parade yürüyüşü çıktı ahjskhskhskj. Ağzımızdaki gulaj tadı gitmemişti daha aghsjgshjgs. Güzel tesadüf oldu.

prag vegan

- Yemekten sonra eski şehir merkezine doğru yola koyulduk. 15 dakikalık bir yürüyüş sonunda ulaştığımız eski şehir merkezinde 2 önemli yapıyı ziyaret ettik. Bunlardan ilki dünyanın en eski astronomi saatlerinden biri olan “hala çalışan en eskisi sanırım” astronomi saati. Bir diğeri de Eski Meydan kulesi. Bu ikisi bitişik durumda zaten. Eski meydan da gayet geniş, etrafında bir çok güzel binanın ve mekanın olduğu Prag’ın tarihi kalbi. Burası ve çevresinde biraz dolandık ve Astronomi Saatinin her saat başında ortaya çıkan şovunu izledikten sonra bir sonraki durağımız olan Charles köprüsüne doğru yola çıktık.

Prag Old Town Eski Meydan
Prag Old Town Eski Meydan
Prag Old Town Eski Meydan
Prag Old Town Eski Meydan
Prag Old Town Eski Meydan
Prag Old Town Eski Meydan
Prag Old Town Eski Meydan
Prag Old Town Eski Meydan
Prag Old Town Eski Meydan

- Bu köprü Prag’ın en önemli yapısı. Hemen köprünün girişinde Eski Meydan Kulesi bulunuyor. Bu kule de bildiğim kadarıyla en önemli Gotik eserlerden birisi sayılıyor. Köprünün üzerinde baştanbaşa yerleştirilmiş 30 adet çoğu barok döneme ait heykeller bulunuyor. Köprünün hemen sol alt tarafında ise gayet güzel nehir kenarı kafeler var. Biz bu kafelerin birinde kahve için yolumuza oradan devam ettik.

Prag Charles Bridge köprü
Prag Charles Bridge köprü

[caption id=”attachment_901" align=”aligncenter” width=”150"]

dav
Prag Charles Bridge köprü

[/caption]

Prag Charles Bridge köprü
Prag Charles Bridge köprü
Prag Charles Bridge köprü

- Buradan tekrar geri dönerek Eski meydana girip oradan da Prag sokaklarını dolanmaya çıktık. Eski meydandan yürüye yürüye yeni meydana kadar ilerledik. Yeni meydan ve çevresi tam turist öpmelik yerler olduğu için sadece gezinip Wenceslas meydanında görkemli ulusal müzeyi de görüp günü noktaladık.
- Oteldense AirBnb’nin bir diğer güzel yönü de yemek olayı. Tuttuğumuz evde çamaşır makinesine kadar bir evde olması gereken her şey bulunduğu için markete giderek alışverişimizi yaptık ve akşamı evde bira çerezle geçirip yine sabah kahvaltımızı evde yaptık. Kısıtlı süreli kısıtlı bütçeli tatiller için AirBnb bulunmaz nimet. Bir ara bunla ilgili de bir yazı yazacağım.
- İkinci güne sabah Kafka müzesini ziyaret ederek başladık. Kafka benim için çok önemli bir isim. Açıkcası büyük yazar denilince aklıma ilk gelen isim. Kafka muhabbetinin yeri bu yazı değil ama henüz okumadıysanız çok şey kaçırıyorsunuz diyebilirim. Bu arada müze gayet küçük. Eğer okumak gibi bir derdiniz de yoksa müzeyi gezmenizin hiçbir manası yok çünkü müze Kafka’yı anlatan ve Kafka’nın yazdığı yazılarla dolu. Bunları hatim etmek, gerçekten Kafka’yı daha yakından tanımak gibi bir amacınız yok ise sizi hemen müzenin yanında bulunan nispeten pahalı sayılabilecek nehir kenarı kafeye davet ediyorum. Burada bir kokteyl içip ardından müzenin hediyelik eşya bölümünden Kafka hediyelikleri alıp yolunuza devam edebilirsiniz.

Prag Kafka Müzesi
Prag Kafka Müzesi
Prag Kafka Müzesi
Prag Kafka Müzesi

- Günün ikinci ve son durağı olarak direksiyonu tepelere doğru çevirdik ve Hradčany yani Prag Kalesine doğru yola koyulduk. Kale dünyanın en büyük antik kalesi. İçerisinde büyük bir kilise de barındıran kale ve çevresi gerçekten görülmeye değer. Özellikle kale rakım olarak şehirden yüksekte bulunduğundan, kale çevresinden şehri kuş bakışı izlemek te güzel bir deneyim.

Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi
Prag Kalesi

- Burada da bir iki saat geçirdikten sonra şehir merkezine daha doğrusu yeni meydan tarafına indik. İlk gün normal gulaj yemiştik bu sefer ekmek içinde servis edilen gulajdan denemek istedik ve meydan üzerinde bulduğumuz lokantalardan birine oturduk. Keşke denemek istemeseydik ahjskhskjhs. Arkadaşlar ekmek içinde gelen gulaj, her ne kadar sunumu harika olsa da tad olarak 5 kişilik gruptan hiçbirimize hitap etmedi. Bu ekmek içinde gelen gulaj acı turpla birlikte pişiriliyormuş. Bizim damak tadımıza uymadı, gene de siz bilirsiniz. Deneyip kararı siz verin.
- Yemeği de yedikten günü bir kahve içerek bitirelim diye düşündük. Kendi aramızda konuşurken tam yanından geçtiğimiz kafenin garsonu Yunan Alex “bundan sonra Alex kankam diye bahsedeceğim” komşu komşu diye atladı üzerimize. Hemen buyur etti ve dışarıda güzel bir masaya bizi konuşlandırdı. Nasıl tatlı bir çocuk anlatamam. Alex kankam Yunan ve Prag’da bilgisayar bölümünde okuyor. 2 sene de Berlin’de kalmış. Bayağı bir sohbet ettik. Daha sonra cafenin sahibi de geldi. O da Yunan. Yıllar önce gelmiş Prag’a. Kafe ve hemen yanındaki butiği işletiyor. Bayağı bir sohbet ettik beraber. Bu arada kafedeki elemanların hepsinin gözünün içi gülüyordu. Bahşiş bırakacak olduk bizi kapıya kadar kovaladılar. Ben hayatım boyunca bu kadar güler yüzlü bir hizmet daha hiçbir mekânda görmedim. Giderken Alex kankamla bir selfi çektik ve bana küçük bir siyah bileklik hediye etti. Arkadaşlar ne yapın edin Prag’a yolunuz düşerse yeni meydanda müzeye yakın Da Capo kafeye uğrayın ve bizden de selam söyleyin. https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g274707-d9730181-Reviews-Da_Capo_Cafe_Cocktail_Bar-Prague_Bohemia.html

Prag Cafe
Prag Cafe
Prag Cafe

[caption id=”attachment_935" align=”aligncenter” width=”225"]

Kankam Alex ve Ben :)

Kankam Alex ve Ben :)[/caption]

- Bu arada sadece Alex kankamın mekanında da değil genel olarak Prag’da mekanlarda hizmet kalitesi yüksek ve güler yüzlüler. Berlin sonrası ilaç gibi geldi.
- Tam Avrupa şampiyonası zamanında gittik Prag’a ama ne bir tane bayrak ne bir tane forma ne bileyim kupayla ilgili tek bir reklam dahi görmedik. Çekler kupaya pek ısınamamışlar anlaşılan. Zaten elendiler. Hoş biz de elendik. Neyse bu konuyu kapatıyorum ahjskhskjhs

Prag
Prag

İşte bizim 2 günlük gezi böyleydi arkadaşlar. Kesinlikle haftasonu tatilleri için uygun fiyatlı ve çok güzel bir şehir Prag.