Tüketici davranışını çeşitli psikolojik etkilerle yönlendirme çabasına nöro pazarlama denmektedir. Kıtlık algısı, sürü etkisi, mukabele (karşılıklı değişme) ve kişiselleştirme, pazarlama optimizasyonu ve müşteri adayı elde etme için sıkça başvurulan nöro pazarlama yöntemleridir.

Dilerseniz bu yazıda bu yöntemler üzerinde biraz duralım ve örneklerle açıklamaya çalışalım.

Kıtlık Algısı Yaratmak

Çok sık rastlanan bir yöntemdir. Bu tarz kampanyalar tüketiciyi bir ürün veya hizmeti çok geç olmadan, bir an önce tüketmesi için güdüler! Kullanım yaygınlığına bakılırsa oldukça etkili olduğunu da kabul etmek gerekir.

Kıtlık duygusu insanı acele etmeye, stok yapmaya, biriktirmeye, kendisi gibi kıtlıktan muzdarip olanları harekete geçirmeye yarayan bir duygudur. Uzun süre aç kalan avcı toplayıcı insanın, bir süre sonra meyve ağaçları ve yemişlerin olduğu bir bölgeyi keşfedip, karnını tıka basa doyurarak kilo alması ilk insanın ilk savunma reflekslerindendir. Bir dahaki açlığa daha uzun süre katlanabilmek amacıyla bu refleks geliştirilmiştir.

Bugün gelişmekte olan ekonomiye sahip Türkiye’nin tabi ki açlık sorunu yoktur. Ancak bize çok temel komutlar veren (saldır — kaç) ilkel beynimiz hala yaşamımıza ciddi oranda tesir etmektedir. İşte bunun farkına varan pazarlamacılar, tüketicinin bu zayıf karnı üzerine oynamayı çok severler.

>>> Nöro Pazarlama: Tüketici Davranışını Yönlendirecek 4 İş Bitirici Taktik