Zbieraj, rozmnażaj i walcz armią stworzoną z uroczych zwierzaków

Kompletny wstęp i opracowanie do świata Axie Infinity

Balthus Klossowski
Mar 10, 2019 · 22 min read

Non Fungible Tokeny atakują !

Czym są Axies?

Axies to wirtualne zwierzątka z gry Axie Infinity. Poprzez swój Azjatycki rodowód i ciągoty twórców w stronę stylistyki Kawaii Axisy wyglądają bardzo uroczo. Jednak niech to nikogo nie zwiedzie gdyż ulubionym zajęciem Axies jest toczenie walki. W grze możesz je zbierać, rozmnażać, łączyć w drużyny i wysyłać do walki po upragnione zwycięstwo i chwałę. W turniejach i codziennych walkach mierzymy się z innymi graczami (tryb: PvP). Rywalizacja jest ogromna.

Spłycające temat jak tylko się da można powiedzieć, że ta gra jest swego rodzaju mixem Pokémonów i zabawki Tamagotchi, którą na pewno pamiętają urodzeni w latach 90.

Axies istnieją w sieci blockchain Ethereum jak Non — Fungible Tokeny (angielski skrót to NFT)

Non-Fungible Tokens

Non-fungible tokeny czyli tokeny ERC-721 oraz ERC 1513… wystarczy zapamiętać że wyższe niż “20” i różniące się od ERC20 znanych z ICO i 2017 roku. Czym się różnią? Swoją skomplikowaną technologiczną strukturą. Wystarczy, że zapamiętasz, iż non — fungible tokeny mając inne właściwości niż fungible tokeny przez co mogą być zupełnie odmiennie do nich wykorzystane przy zachowaniu wszystkich dobrodziejstw sieci blockchain. Wyobraź sobie, że każdy token NFT jest różny od kolejnego. W przypadku tokenów ERC-20 każdy token na przykład 1 ETH “położony” obok drugiego 1 ETH dla kogoś kto nie widzi kto je posiada będą one takie same. Ujmując temat inaczej w tokenach ERC20 liczyła się “ilość” posiadanych tokenów, w przypadku tokenów NFT liczy się ich “jakość/rzadkość/wyjątkowość”. Dodatkowo NFT tokeny są niepodzielne, tak jak w przypadku faktur nie wyślemy komuś pół kartki A4 sądząc że zapłaci połowę kwoty. Tak samo nie wyślemy komuś pół kolekcjonerskiej karty z wizerunkiem piłkarza. Takie rzeczy stanowią “całość”. W ten sam sposób należy myśleć o Axies: nie możemy wysłać komuś pół Axie.

Chcesz poznać więcej szczegółów na temat tego czym są Non Fungible Tokeny (NFT) i czym różnią się od tzw. coinów/tokenów takich jak Bitcoin czy Ethereum.

Link do artykułu w języku angielskim: https://coindoo.com/fungible-vs-non-fungible-tokens-whats-the-difference/


🦄 🛸 👽 CZYM JEST AXIE ?!

Każde Axie posiada swoją klasę (rasę) oraz części ciała które determinują wygląd i wartość umiejętności oraz ogólne statystyki każdej z postaci.

Wygląd zewnętrzny

Kolor każdego Axie definiuje jego klasa (rasa). Każda klasa ma dodatkowo różne odcienie szarości zaszyte w genach co powoduje, że w świecie Axie mamy więcej kolorów niż samych ras — właśnie dzięki odcieniom. Twórcy gry przewidzieli również możliwość wystąpienia Axie albinosa (jego umaszczenie jest śnieżno białe) w każdej z dostępnych ras.

Wygląd każdego Axie dodatkowo definiują przypisane do niego części takie jak: Eyes (oczy), Ears (uszy), Mouth (usta), Horn (róg), Back Piece (tylną część na plecach) oraz Tail (ogon).

Istnieje spora ilość różnych części, posiadających różne statystyki w każdej z wyżej wymienionych kategorii. Kombinacje jakie może przybrać Axie się praktycznie nieskończone, a ten naprawde wartościowe są trudne do osiągnięcia, niektóre natomiast nigdy jeszcze nie powstały i czekają aż Ty je odkryjesz.

By jeszcze zwiększyć różnorodność wyglądu Axie twórcy dodali różne kształty ciała poza regularnymi. Takie Axie nie posiadają żadnych dodatkowych umiejętności które pomogłyby im w walce, natomiast stają się rzadsze ze względu na swój niestandardowy wygląd.

Powyżej kilka Axies różnych klas, posiadających różne warianty kształtu ciała (Body shapes):

 • Brązowy Axie należy do rasy Bestii (Beast) i posiada kształt ciała Sumo. Te białe łatki na jego ciele to tzw. body pattern czyli Umaszczenie
 • Zielony Axie należy do klasy Roślin (Plant) i posiada kształt ciała Wet Dog (mokry pies) oraz warkocz na swoim boku.
 • Czerwony Axie należy do klasy Robak (Bug) a jego kształt ciała nazywa się Big Yak, który również ma na swoim boku podwójny warkocz

Rada dla zaawansowanych: By uzyskać dany typ ciała należy połączyć ze sobą odpowiednie typy Axie. Nie jest to takie łatwe. Więcej o tym na zdjęciu.

Pod tym linkiem masz możliwość przeglądania swoich Axie i sprawdzania jakie typy ciała mają i jak wyglądają ich geny:

https://freakitties.github.io/axie/jeans.html

Statystyki

Na statystyki każdej postaci wpływa jego klasa (rasa) oraz 6 posiadanych części ciała :

 • Health Points — Punkty życia. Axie przegrywa w walce kiedy jego punkty życia HP osiągnął wartość zero. Gdy tak się stanie Axie ma szansę wejść w fazę “Last Stand” zanim ostatecznie zginie.
 • Speed — Szybkość określa to w jakiej kolejności Axie rozpocznie walkę (wykona atak jako pierwszy czy jako drugi).
 • Skill — Umiejętność zwiększa szanse na to że Axie zadaje duże obrażenia i określa czy Axie w ogóle trafi w swojego przeciwnika.
 • Morale — Morale determinują szanse na zadanie Krytycznych Obrażeń (Critical Hits) oraz Uderzenia Obronnego (Counter Attacks). Dodatkowo określają również szanse na wejście Axie w fazę “Last Stand Mode”.

Przyjrzyjmy się teraz bliżej klasom (rasom) oraz częściom ciała z których złożone są zwierzaczki Axie.

Klasy (rasy)

Dotychczas w świecie Axie wykryto 6 klas podstawowych i trzy Sekretne Klasy (Dusk, Dawn, Mech) czyli klasy ukryte. Dzięki Axie Encyclopedia możemy przeglądać i przeszukiwać zbiór wszystkich obecnie istniejących Axis.

Każda klasa posiada różniące się od siebie Statystyki Bazowe (Base Stats). Poniżej krótka charakterystyka każdej z ras podstawowych:

 • Bestie są wojownikami z wysokim współczynnikiem celności i mocnym atakiem. Ich wartość HP może być modulowana natomiast obrona zawsze pozostanie dość słaba. Często wykorzystywane jako Atakujący (DPS).
 • Rośliny posiadają wysokie HP, mocną stroną będzie obrona. Są niestety dość bardzo wolne. Często wykorzystywane jako Tank.
 • Robaki nie mogą pochwalić się wysokimi obrażeniami natomiast to w ich umiejętnościach znajdą się tzw. debuffy czyli czary rzucane na przeciwnika Axie.
 • Ptaki są silne i zwinne jak wiatr. Niestety ich zdolność obrony jest bardzo niska. Często wykorzystywane jako Atakujący (DPS).
 • Gady posiadają zrównoważone statystyki a ich zabójczą siłą są ukryte ruchy.
 • Wodne są silne i szybkie przez co potrafią często uniknąć ciosu. Niestety ich precyzja uderzenia nie jest zbyt wysoka. Często wykorzystywane jako Tank.

Rada dla zaawansowanych: Więcej o sekretnych klasach i o tym jak je wytworzyć znajdziesz w oficjalnym wpisie z bloga teamu Axie Infinity: https://medium.com/axie-infinity/secret-classes-in-axie-infinity-129d0e69f1f9

Części składowe Axie

Poza punktami bazowymi każdej z klas, dodatkowo poszczególnym Axie dodaje się punkty za Klasę (Rasę) Ciosu z jakich się składa. Każdy Axie składa się z sześciu części (widoczne na zdjęciu), każda z nich może reprezentować inną Klasę.

←tutaj np. mamy do czynienia z Axim który posiada trzy części Roślin, jedną Bestii, jedną Wodną i jedną Ptaka. Daje to ogromną liczbę kombinacji i wariacji na tematy typów i użyteczności różnych Axie w walce.

Cała lista części (ciosów, oczu i uszu) z jakich mogą składać się Axies jest dostępna pod tym linkiem: https://freakitties.github.io/axie/traits.html

Korzyści punktowe wynikające z części każdej klasy są następujące:

Części Bestii — zwiększa Morale o 3 i Szybkość by 1
Części Roślin — zwiększa Punkty Życia o 3 i Morale by 1
Części Robaka — zwiększa Morale o 3 i Punkty Życia by 1
Części Ptaka — zwiększa Szybkość o 3 i Morale by 1
Części Gada — zwiększa Punkty Życia o 3 i Szybkość by 1
Części Wodne — zwiększa Szybkość o 3 i Punkty Życia by 1

Podstawowy poziom ruchów Axies to Common ale będzie je można (twórcy gry zapowiedzieli taką możliwość ale nie jest ona jeszcze zaimplementowana do gry) ulepszyć do poziomów Rare, Ultra Rare i Legendary. Ulepszenia te nie mają wpływu na punkty umiejętności ale zwiększą atak czy dodają inne walory do danego ruchu.

Przykłady ulepszania ataku:

Tylko Mistyczne części Axie są w stanie osiągnąć poziom legendarny. Mistyczne części to specjalne części ciała, które można znaleźć tylko, w niektórych Origin Axies.

Origin Tag

Tutaj widzimy Axie z dwiema mistycznymi częściami. Części z niebieskimi nazwami to części mistyczne. Mają też inny wygląd niż części nie-mistyczne.

Dla przykładu nie-mistyczna marchewka jest koloru marchewkowego — mistyczna dla odmiany jest niebieska.

Skill Points

Obecnie najwyższa liczba punktów umiejętności, jaką Axe może mieć w każdej kategorii, wynosi 61.

/Zmieni się to dopiero z wprowadzeniem możliwości rozwijania ciosów (levelowania ich na wyższe poziomy)/

Nie wszystkie klasy mają możliwość osiągnięcia tak wysokich statów dla swojego bohatera.

Oto maksymalna liczba punktów umiejętności, które Axie może mieć dla każdej kategorii, w zależności od klasy:

 • Bestia — 49 HP|53 Speed|31 Skill|61 Morale
 • Wodny — 57 HP|57 Speed|35 Skill|45 Morale
 • Roślina — 61 HP|49 Speed|31 Skill|53 Morale
 • Ptak — 45 HP|61 Speed|35 Skill|53 Morale
 • Robak — 53 HP|49 Speed|35 Skill|57 Morale
 • Gad — 57 HP|53 Speed|31 Skill|53 Morale

Suma maksymalnych punktów umiejętności dla każdej klasy równa się 194, co oznacza, że każdy rasa Axie jest równie silna. Mają po prostu różne zalety, wady i zastosowania w walce.


📡 Jak wejść w posiadanie Axies?

Marketplace na oficjalnej stronie.

Na stronie w zakładce Marketplace możesz kupować i sprzedawać Axies w dowolnym momencie. Najtańsze modele Axies są obecnie sprzedawane w zakresie od 0,015 do 0,025 ETH czyli od 9 do 17 zł przy cenie 135 USD za 1 ETH. Gdyż to Ethereum jest podstawową walutą jaką będziemy używać by zajmować się naszym kontem w świecie Axie.

Na rynku są też znacznie droższe modele Axies, ale nie musimy się nimi zajmować na początku naszej przygody z Axies. Sam sprzedałem swojego najdroższego Axie za ok. 250 USD. Gra jest warta świeczki. Jednak na samym początku skupiamy się na tym żeby dobrze zrozumieć grę i rządzące nią zasady oraz dowiedzieć się co sprawia, że Axie jest bardziej wartościowe.

Sam posiadam już całkiem sporą kolekcję liczącą ponad 200 sztuk Axies.

Śmiało pisz do mnie jeśli szukasz jakiegoś konkretnego — może się okazać, że będę mógł pomóc.

Axie Lab

Axies sprzedane w Axie Lab mają specjalną tabliczkę MEO Corp. MEO Corp Axies to nowe generacje Axies.

W chwili obecnej, nie ma żadnej nowej generacji dostępnej w Axie Lab ale mają się tam pojawić w przyszłości.

MEO Corp Axies wprowadza nowości do puli genów.

Do tej pory, zostały wydane dwie generacje MEO Corp. Generacja pierwsza wprowadziła nowe części ciała, a druga geny niezbędne do zmiany kształtu ciała Axie na Sumo, Wet Dog i Big Yak o których pisałem wyżej.

🌇 Wolny rynek🌆

Istnieje również opcja zakupu Axies na rynkach zewnętrznych, które są zbudowane na bazie Ethereum. Jak na przykład https://opensea.io/ która pozwala bezpiecznie wymieniać się i handlować swoimi tokenami NFT. Poza Axies na OpenSea jest cała masa projektów ze świata non fungible tokenów. Zdarza się, że niektóre osoby sprzedają Axies w bundlach (kilka sztuk Axie w jednej transakcji). Kupując bundle można czasami trochę zaoszczędzić ale zazwyczaj Axies sprzedawane są za mniej więcej tyle samo, co na wewnętrznym rynku dlatego najważniejsze są transakcje OTC (over the counter czyli Obrót pozagiełdowy) czyli między użytkownikami — poza rynkiem. Trzeba się po prostu dogadywać np. na platformie discord : https://discordapp.com/invite/BYqD5Gn

Bezpieczny Handel OTC dzięki usłudze BoxSwap

Możesz także handlować z innymi użytkownikami poza rynkiem, a nawet wymieniać tokeny NFT (takie jak Crypto Koty, Axies, Działki w Decentralandzie czy Plasma Bears) jedne drugie — wszystko zależy od tego co wynegocjujesz i jakiej transakcji chcesz dokonać.

By bezpiecznie prowadzić transakcje z innymi użytkownikami polecam używać rozwiązania BoxSwapa — jest to narzędzie tradingowe dla non fungible kolekcjonerów służące do bezpiecznej wymiany takich właśnie tokenów bez ‘zaufanej trzeciej strony’. Dzięki nim za Axie możemy zapłacić np. tokenem BNB (Binance Coin) czy ZRX (0xProject). Tak więc można używać różnych tokenów ERC-20 i ERC-721, w tym Axies by nabywać / wymieniać się z użyciem rozwiązania BoxSwap.io
Dodatkowo dla wszystkich użytkowników platformy Discord stworzyli oni specjalnego bota który pozwala handlować tokenami NFT wewnątrz platformy dla graczy.

Jako jedyny oficjalny partner projektu https://boxswap.io/ w Polsce chętnie opowiem i podpowiem jak prawidłowo korzystać z możliwości platformy i portfela. Otrzymałem od nich również “klucz wczesnego użytkownika” widoczny poniżej — oczywiście w formie Non Fungible Tokenu!


🐇🐇 Co możesz zrobić z Axies poza handlem?

Teraz, kiedy już wiesz, jak zdobyć Axies i czym one są, zagłębimy się w rzeczy, które możemy z nimi zrobić i jak to wszystko działa.

Rozmnażanie (Breeding)

Poziomy rozmnażania

Każdy Axie otrzymuje 400 punktów doświadczenia (exp), kiedy osiąga dorosłość (Adult). Te Axies są określane jako dziewicze (Virgins). Ich breed count wynosi 0/7

Oto ilości XP potrzebne do rozmnażania na kolejnych etapach:

Pierwsze rozmnażanie: 700 XP
Drugie rozmnażanie: 900 XP
Trzecie rozmnażanie : 900 XP
Czwarte rozmnażanie: 1500 XP
Piąte rozmnażanie: 2400 XP
Szóste rozmnażanie: 3000 XP
Siódme rozmnażanie: 3000 XP

Po siódmej fazie rozmnażania Axie staje się bezpłodne (Sterilize).

Aby zdobyć punkty doświadczenia i móc rozpocząć hodowlę, musisz wysłać swoje drużyny złożone z 3 Axies na bitwę przeciwko innym graczom.
Wkrótce (w okolicach maja/czerwca) będziesz mógł także wyruszyć w tryb przygodowy w Królestwie Lunacii i walczyć z bossami w grze (PvE): Chimerami.

⚙️ ⛓ Jak to działa? ⚙️ ⛓

Axies nie ma płci, więc możesz wyhodować dowolną ich kombinację. Jest tylko jedna zasada. Kazirodztwo nie jest dozwolone, więc rodzice i dzieci oraz rodzeństwo nie mogą się ze sobą rozmnażać.

Kiedy połączysz dwa Axies, dostaniesz jajko. To jajko będzie przekształcać się w Axie przez 5 dni osiągając 4 różne etapy.

Jajo zamieni się w larwę po pierwszym dniu. Po kolejnych 2 dniach Axie będzie gotowe na przekształcenie się w etap Petite. Od tego momentu po raz pierwszy będziesz mógł zobaczyć klasę i części Axies, które posiada. Axie nie jest jednak w pełni rozwinięte, więc nie możesz z nim jeszcze nic zrobić. Petite Axies zostanie przekształcone w dorosłe Axie po upływie kolejnych 2 dni. W tym momencie twój Dorosły Axie jest w stanie dołączyć do zespołu i zacząć zdobywać doświadczenie, aby ponownie się rozmnażać.

Za rozmnażanie Axies płacimy gas w sieci ETH i opłatę transakcyjną, ponieważ wszystko odbywa się na blockchainie. Opłaty mogą ulec zmianie po zintegrowaniu gry z siecią Loom — powinny zdecydowanie się zmniejszyć. W tym momencie takie rozmnożenie będzie nas kosztować od 0,5 zł do nawet 3 złotych.

<potrzebny filmik>

To, które części otrzyma Axie, zależy od genów rodziców i dziadków.

Klasa, części, kształt i wzór ciała Axie są zapisane w ich DNA, natomiast istnieją też ukryte geny w każdym Axie. Te geny mogą również zostać przekazane następnemu pokoleniu, powodując mutację.

Istnieją również geny, których nie można przekazać następnemu pokoleniu. Są to ekskluzywne skórki świąteczne z zeszłego roku 2018 lub części mistyczne, które posiadają tylko niektóre Origin Axies.

Czystość

O czystości Axie decyduje ilość części przez niego posiadanych , które należą do tej samej klasy, do której należy on sam.

Dla przykładu Axie Ptaka z pięcioma częściami Ptaka (różowe) ma czystość określaną 5 / 6 natomiast z sześcioma częściami Ptaka uznana zostanie za czystą 6/6 (Pure), tak jak widać na poniższym obrazku.

Aby wyhodować czystego Axie, najlepiej jest połączyć ze sobą dwa z tej samej klasy, o wysokiej czystości (5/6 z drugim 5/6), a następnie trzymać kciuki. Dwójka czystych rodziców nie decyduje o czystym potomstwie z racji na geny ukryte, recesywne. Czasem jednak geny te mogą okazać się bardzo wartościowe.

Oto link do narzędzia pomagającego sprawdzić jakie są prawdopodobne części Axie które uda nam się wytworzyć — można powiedzieć, że to symulator rozmnażania:
https://freakitties.github.io/axie/breedAssist.html

Dążenie do czystości nie zawsze jest jednak najlepszą strategią, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz tworzenie swojej kolekcji. Czystość sprawia, że Axie jest nieelastyczny i podatny na atak. Przydaje się tak naprawdę tylko do tworzenia sekretnych klas lub gdy zależy Ci na hodowli wyłącznie wartościowych Axie. Ten przedstawiony na zdjęciu u góry w marcu 2019 roku sprzedał się za 2,65 ETH.

Na początku powinieneś zdobyć Axies z różnych klas, aby budować wszechstronne drużyny, wygrywać bitwy i zdobywać XP, który jest niezbędny do rozmnażania.

Ze względu na swoją rzadkość, czyste Axies mogą stać się dość drogie. Tak więc hodowla czystych Axies może przynieść dodatkowe korzyści w długim okresie.

Axie Mating Club

Jeśli nie masz drugiego Axie do rozmnożenia, możesz zamiast go kupować skorzystać z klubu Axie Mating, który znajduje się w zakładce Marketplace na oficjalnej stronie Axies. Tutaj możesz połączyć swojego Axie z Axie innego gracza.

Rozmnażając Axie w Mating Clubie, otrzymujesz jajko, a właściciel drugiej Axie opłatę, którą Ty ponosisz za twz. “sire”. Oczywiście jest możliwa sytuacja odwrotna gdzie Ty wystawisz swojego Axie w charakterze reproduktora.

Teraz, gdy wiemy, jak działa rozmnażanie, sprawdźmy, jak walczyć, aby wygrywać w bitwach i gromadzić tak bardzo ważny bo potrzebny do rozmnażania (“breedowania”) EXP czyli punkty doświadczenia.

Bitwa gracz kontra gracz (PvP)

Ogólnie

Jeśli posiadasz przynajmniej trzy Axie, możesz zbudować swój pierwszy zespół. Następnie możesz wysłać go na poszukiwanie bitwy. Każda drużyna może zostać wysłana na bitwę 3 razy w ciągu 12 godzin.

<potrzebny filmik>

Jak już zostało wspomniane, każde Axie posiada sześć części: Oczy, Uszy, Usta, Róg, Grzbiet i Ogon. Części te, z wyjątkiem oczu i uszu, są używane do ataku i obrony tak więc każdy Axies posiada cztery ruchy, które może wykonać.

Bitwa w trybie gracz kontra gracz odbywa się automatycznie i turowo. Kliknij w poniższy link by zobaczyć moją przykładową walkę: https://axieinfinity.com/challenge-battle/3439

Kolejność ruchów

Ruchy Axies odbywają się w kolejności określonej przez ciebie podczas budowania zespołu, powinna to być więc decyzja przemyślana. Takim ruchem może być zarówno atak jak i na przykład leczenie zawodnika, którego użycie w pierwszej turze byłoby złym pomysłem gdyż mamy wtedy przecież “całe życie” czyli wszystkie punkty HP.

Jeśli Axie przetrwa wystarczająco długo, aby wykonać wszystkie 4 ruchy a bitwa będzie nadal trwać, zacznie używać ruchów raz jeszcze zaczynając od pierwszego. Drużyna, której Axies lub jeden Axie wytrzymują najdłużej wygrywa mecz.

Musisz więc uważnie budować swoje drużyny, żeby osiągać dobre wyniki i wspinać się po tabeli wyników. Oto link do narzędzia pomagającego w tworzeniu drużyn: https://axie-dex.kikoweb.ch/teambuilder

🗡 ⚔️ Zdobywanie Doświadczenia

Po zakończeniu walki otrzymasz 10 XP za wygraną i 5 XP za przegraną, chyba że aktywujesz Blessing Bean, które podniesie te wartości do 12 XP za wygraną i 6 XP za przegraną (wartość podniesienia XP to 20%). Możliwość Bean´s Blessing pojawia się tylko w trybie gracz kontra gracz i może być aktywowany co 24 godziny za drobną opłatą (około 0.01–0.09 USD)

🗡 ⚔️ Dobieranie drużyn do walki.

Gra wykorzystuje system ELO, który wybiera drużyny do walki. System ten powstał na potrzeby rozgrywek w szachy.

Z racji, że baza graczy jest na razie niewielka dobór może czasami być nieco niezrównoważony. Sporadycznie gracz nie będzie nawet w stanie znaleźć meczów przeciwko graczom na poziomie umiejętności swoich Axies, szczególnie jeśli nadal jest w trakcie budowania drużyn.

Wygranie meczu, przeciwko graczowi o znacznie wyższych kwalifikacjach, dałoby Ci jednak dużo punktów w rankingu (MMR). Przegrana za to tylko trochę redukuje Twój MMR.

Gdy masz wiele drużyn, wysłanie na bitwy wszystkich pojedynczo może być trochę kłopotliwe dlatego istnieje wtyczka do Chrome, która pozwala ci wysyłać wszystkie drużyny. za pomocą kilku kliknięć lub możesz użyć tej strony która również pozwala wysłać wszystkie drużyny jednocześnie: https://freakitties.github.io/axie/matches.html

Mechanizmy Walki

Atak — Obrona — Unik

…to właściwości każdego z ruchów Axie:

 • Atak — Jak duże szkody wyrządza dany ruch
 • Obrona — Jak wiele obrażeń blokuje dany ruch.
 • Celność — Jak duże jest prawdopodobieństwo na celny ruch.

W tym przykładzie widzimy Wodnego Axie atakującego Bestię Axie ruchem ataku, który ma dokładność 90 i atak 23. Bestii Axie ma wartość obrony równą 13. Więc wynik Obrażenia: 23 (dmg) -13 (def) = 10 zadanych obrażeń.

W poniższym linku możesz sprawdzić jakie są najlepsze ruchy dla DPS a jakie dla tanków, czyli ruchy obronne: https://axie-dex.kikoweb.ch/part-tierlist

Zdolności

Oprócz zadawania obrażeń niektóre ruchy będą wyzwalać ukrytą umiejętność (czar, buff lub debuff). Są również ruchy, które wyzwalają zaklęcie bez zadawania obrażeń, ale wszystkie umiejętności posiadają możliwość blokowania obrażenia

Te ukryte umiejętności mogą się objawiać jako możliwość leczenia swoich Axie, rzucania czarów negatywnych w stronę drużyny przeciwnej lub czarów pozytywnych na swoją drużynę.

Miss (Uderzenie chybione) — Counter (Uderzenie kontrujące) — Critical Hit(Uderzenie krytyczne)

 • Uderzenie chybione — istnieje możliwość, że Twój Axie chybi
 • Uderzenie kontrujące — Sporadycznie Axie może odeprzeć atak wroga zadając mu dodatkowe obrażenia
 • Uderzenie krytyczne — Czasami Axie może wykonać ruch zadający podwójne obrażenia

Role

Axies z określonymi kombinacjami punktów umiejętności i ruchów mogą wypełniać różne role w drużynie.

Tanki (TNK, Tank, Axie Obronne)

Tanki są to Axies z wysokim HP i Speed oraz z ruchami o wysokiej wartości obronnej.

Posiadanie dużej ilości HP pozwala Twoim Axies na dłuższą walkę, więc jest to wartość najważniejsza dla twojego tanka. Ważny jest też wysoki Speed, który zwiększa szansę na uniknięcie trafień. Ruchy o wysokich wartościach obronnych są równie ważne dla tanka, jak wysokie HP. Tak więc przy dużej ilości HP i silnych ruchach obronnych, twój Axie będzie w stanie przyjąć wiele nadchodzących obrażeń, a stawiając go w pierwszej linii unikniesz ciosów na pozostałe Axie w swojej drużynie.

Damage Dealers (DPS, Attakers, Atakujące)

Są to Axies zadające duże obrażenia, często nazywane DPS. Mają wysokie staty jeśli chodzi o Skill, Speed i Morale.

Morale są najbardziej wartościowe dla damage dealers ponieważ zwiększają szansę na krytyczne uderzenie i powodzenie kontrataków. Skill zwiększa szansę na trafienie, a wysoki Speed daje pierwszeństwo atakowania. Może to być użyteczne, ponieważ zdarza się, że Axie z pierwszeństwem ma tak mocny atak, że likwiduje od razu jednego przeciwnika. W ten sposób pozostali członkowie drużyny nie muszą marnować na niego ruchów i spokojnie przechodzą do atakowania pozostałej dwójki. Speed zwiększa również szansę na uniknięcie ataków. Jest to bardzo ważne dla DPS ponieważ zazwyczaj mają niskie HP.

Wsparcie (Support np. Double Healers)

Wsparcie czyli Axies wspierające, które pomagają innym członkom drużyny w bitwie i przeszkadzają wrogiej drużynie.

Wspierające Axies tak naprawdę nie specjalizują się żadnych kategoriach. Siła leży w ruchach, które pomagają lub uzdrawiają członków twojej drużyny lub osłabiają wrogów.

Oto kilka przykładów czarów negatywnych:

 • Cel Axie nie może się bronić w kolejnej turze.
 • Celność atakowanego Axie zmniejszy się do 0 w kolejnej rundzie.
 • Czar trucizna sprawia, że Axie po jego wpływem będzie tracił punkt życia na początku każdej tury

Jeśli Axie nie wykonuje ani pozytywnego ani negatywnego czaru, powinno wykonać ruch powodujący jak największe szkody.

Tworzenie drużyn

Drużynę tworzymy na kafelku z dziewięcioma świecącymi miejscami, z których wybieramy trzy. Na trzech wybranych miejscach umieszczamy swoje Axies.

Należy pamiętać, że miejsce, w którym umieścisz swoje Axie, ma znaczenie i może zdecydowanie wpłynąć na sukces twojego zespołu.

Oto podstawowe wskazówki:

Atakujące Axie zawsze atakuje najbliższą sobie oś. Jeśli na tej najbliższej osi znajduje się więcej niż jeden Axie, cel do ataku zostaje wybrany losowo.

Z tego właśnie powodu powinieneś mieć swojego tanka na miejscu położonym najdalej po prawej, z którego może bronić słabsze Axies przed obrażeniami. Za czołgiem dobrze mieć wsparcie i zadających duże obrażenia zawodników.

Umiejscowienie Axie zadającego duże obrażenie zależy od posiadanych przez niego Ruchów Ataku .Krótkodystansowy Axie atakując, zadaje więcej obrażeń jeśli jest z przodu ale niestety z tej pozycji słabiej broni. Ruchy długodystansowe dla porównania, wykonane z linii frontu, dodają punktu celności. Oczywiście w tym przypadku również jest dobrze gdy atakowany stoi w pierwszym rzędzie. Poniższa grafika przedstawia powyższą koncepcję.

Zaczerpnięte z : Axie Infinity How to Position your Axie in Battle — Medium Article by Uselezzz https://medium.com/@AxieInfinity/axie-infinity-battle-guide-374a2f54584d

To gdzie umieścimy Axie wspierające zależy od jego ruchów. Healerów na przykład dzielimy na tych, którzy leczą tylko siebie lub swojego, najbliższego sąsiada z przodu.

Klasy Axies

Jak zostało wspomniane, dobierając Axies do drużyny, dążymy do tego aby powstałe zespoły były jak najbardziej wszechstronne. Każda klasa ma swoje zalety i wady ale nie tylko w odniesieniu do ich punktów umiejętności. Na każdą klasę przypadają również dwie klasy, który z łatwością ją zwalczają oraz dwie, którym przyjdzie to z trudem.

Jako przykład weźmy Ptaka:

Axies z klasy Ptak pokonują Robaki i Bestie natomiast są uległe Gadom i Roślinom.

Gdy silniejsze klasy atakują słabsze klasy, ich ataki zadają dodatkowe obrażenia. Gdy słabsze klasy atakują silniejsze, obrażenia ataku zostają zmniejszone. — Axie Infinty

Tryb Ostateczny (Last Stand)

Tryb ostateczny pozwala twojemu Axie wykonać dodatkowe ruchy zanim zginie. Maksymalna liczba ruchów podczas trybu ostatecznego wynosi sześć. Liczba ruchów zależy od punktów Morale jakie posiada Axie. Im niższe Morale, tym mniej ruchów podczas trybu ostatecznego.

Aby obliczyć liczbę ruchów przypadających na tryb ostateczny, dzielisz Morale przez 10. Aby ustalić, czy Axie wejdzie do trybu ostatecznego, wykonuje się poniższe równanie:

if ((incomingDamage — currentHP) <= (obecny HP * (morale / 100)) {enterLastStand ()}5

Więc jeśli twoje Axie jest w pełni zdrowe i zostaje zabite jednym uderzeniem, masz duże szanse na wejście w tryb ostateczny. Z drugiej strony, jeśli masz niskie HP i zostajesz zabity przez atak powodujący dużą ilość obrażeń, szanse na wejście w tryb ostateczny są niskie.

Udział w walkach jest sposobem by twoje Axie zyskało punkty EXP. Częsty udział pozwoli ci przetestował ich zdolność do walki. Swoje drużyny możesz wysłać do walki trzy razy na 12h (co 4h).

Tryb Przygodowy — The Adventure Mode

Tryb przygodowy dla Axie Infinity wreszcie wyszedł na jaw i znamy już więcej szczegółów! Wkrótce będziesz mógł zabrać swoje Axies na przygody w samotności lub połączyć siły z przyjaciółmi przez gildie i tzw. “party” czyli granie z innymi graczami przeciwko potworom z gry. (PvE)

Będziesz mógł zbierać surowce, eksplorować świat wokół siebie i walczyć ze złymi Chimerami, które niepokoją niegdyś bezpieczne i spokojne Królestwo Lunacii.

Walki te będą odbywać się w czasie rzeczywistym. Będą też bosy i silne Chimery do zwalczenia. Od czasu do czasu będziesz więc musiał połączyć siły z innymi, aby wykonać swoją misję i uratować Królestwo.

Królestwo Lunaci

Lunacia opiera się na siatce z 301x301 kwadratów. Każdy kwadrat na tej planszy to stokenizowana (tokenized) działka zwana Terrą, w której posiadanie można wejść kupując przypisaną jej skrzynie. Najtańsze działki — Sawanny — zostały już wyprzedane ale można zakupić inne.

W obecnej fazie do sprzedaży dopuszczono jedynie 25% gruntów. Tyle też zostanie udostępnione graczom w świecie gry gdy będzie dostępny tryb Przygodowy. Jak oświadczyli twórcy gry ceny skrzyń będą wyższe w kolejnych turach sprzedaży tak by wynagrodzić wczesnych graczy i tych którzy zauważyli walory tej gry jako pierwsi.

Oto krótki opis, co możesz zrobić ze swoimi działkami:

Właściciele gruntów mogą ulepszać i dostosowywać swoje terytorium tak by móc postawić na nim sklepy, beacony przywołujące Chimery, produkować zasoby, budować NPC, a nawet tworzyć punkty dostępu do lochów! Niezależni programiści, kreatorzy i firmy będą mogli bezproblemowo budować swoje, nowe treści na bazie Lunacii. Możliwości są nieskończone! — Axie Infinity

Poniżej znajduje się wizualizacja, jak najprawdopodobniej Lunacia będzie wyglądać po wydaniu. To była zajawka wrzucona przez jednego z programistów na Axie Infinity Discord, więc może nie być to wersja ostateczna!

Działki w Lunacii

Oprócz działek gracza będą też drogi i rzeki. Podróżując drogami będziemy podróżować 300% szybciej niż poza nimi.

Drogi przekraczające rzekę staną się mostami, a Axies będą mogły przekraczać rzeki tylko za pomocą mostów tak więc posiadanie działek leżących blisko drogi może okazać się wartościowe.

POWYŻEJ MAPA ŚWIATA LUNACII. Tutaj podgląd mapy w czasie rzeczywistym:
https://axie-dex.kikoweb.ch/lunacia-map

Pomarańczowe działki — Savannah Land Zielone działki — Forest Land Białe działki — Arctic Land Fioletowe działki — Mystic Land Czarne działki — Genesis Land Czerwone działki — Lunas Landing Różowe działki — Surowce/Chimery Beżowe działki — Drogi Niebieskie działki — Rzeki

Jak kupić działkę

W tym momencie kiedy piszę ten poradnik, po dwóch miesiącach od startu Land Sale, w sprzedaży zostały już wyłącznie działki Arktyczne oraz Forest. Najtańsze jak i najdroższe skrzynie z działkami zostały już sprzedane a twórcy zebrali ponad 3000 ETH na rozwój tej gry.

Skrzynie można kupić za pomocą różnych kryptowalut (w tym BNB, ETH, DAI, ENJI, MANA, ZRX). Za każdy zakupiony produkt otrzymasz 10% zwrotu na swoje konto ETH w tokenie LUNA za który możesz nadal kupować skrzynie w grze Axie Infinity.

Jeśli kupisz kilka skrzyń naraz, wszystkie działki, które kupiłeś będą obok siebie. Moim zdaniem lepiej jest kupić w systemie “koło siebie”. Jeśli kupisz skrzynie w różnych sesjach, będą one w różnych lokalizacjach.

Tak więc wejść w posiadanie działek można kupując uprzednio SKRZYNIE (Chest). Jeśli masz już swój portfel MetaMask możesz to zrobić tutaj: https://land.axieinfinity.com/purchase?r=vu2dRweNM7_aHT-cm8JWFdP84x4

W każdej skrzyni, którą kupujesz, jest szansa na zdobycie Genesis Land, których jest wyłącznie 240 sztuk (największa szansa była w skrzyniach Mystic). Oprócz twojej ziemi otrzymasz również kilka przedmiotów o różnych zastosowaniach w momencie kiedy otwarty zostanie Adventure Mode (Tryb Przygodowy).

Co oznaczają kolory na mapie?

LUNA Landing czyli czerwone serce mapy będzie wykorzystywany przez twórców gry do organizowania różnorodnych wydarzeń i zachęcania graczy do udziału w zabawie. Drogi, rzeki, zasoby/Chimery nie są posiadane przez graczy i nie można ich wylosować.

Jeśli zastanawiasz się nad kupnem skrzyń kliknij prowadzący do strony sprzedaży link poniżej.

Jeśli zakupisz skrzynie z mojego linka otrzymasz ode mnie swojego pierwszego Axie na start za darmo !
https://land.axieinfinity.com/purchase?r=vu2dRweNM7_aHT-cm8JWFdP84x4

Można kupić maksymalnie 100 skrzyń podczas jednych zakupów.

Przedmioty

Przedmioty znajdujące się w skrzyniach mogą być używane do ozdabiania twoich działek, ale posiadają one również czary pozytywne wpływające na ląd i walczące na nim Axies.

Są cztery rodzaje przedmiotów:

 • Common
 • Rare
 • Epic
 • Mystic

Tu mamy przykład mystic bird plushie. Kiedy ten pluszin jest na twoim terenie, zadajesz o 20% obrażeń więcej w starciu z Chimerą a także wzrastają o 20% wszystkie podstawowe statystyki dla twoich Axies typu Ptak. Te pluszaki istnieją dla wszystkich klas.

Oto lista wszystkich aktualnie dostępnych przedmiotów. Możesz tu również sprawdzić ilość przedmiotów, które posiadasz, dla dowolnego poziomu rzadkości. https://www.virtualgoods.info/

Gildie

Gdy tryb przygodowy zostanie udostępniony, będziesz mógł także współpracować ze swoimi przyjaciółmi i innymi graczami, tworząc gildie.

Nawiąż sojusze z innymi graczami, aby łączyć ziemię, gromadzić rzadkie zasoby i tworzyć artefakty — elementy limitowanej edycji, które zapewniają potęgę gildii i stworzą potężną drużynę poszukiwaczy przygód. — Axie Infinity

Zasoby

Zasoby, które jesteś w stanie wyprodukować i zebrać w otaczającym Cię świecie, mogą zostać wykorzystane do ulepszenia twoich Axies, lub twojej ziemi, jeśli posiadasz własne działki. Dostępne są następujące zasoby:

Od lewej do prawej: Herb — Stone — Wood — Crytsal — Ore — Goo

Niektórym z nich odpowiadają tereny w świecie Axies, gdzie prawdopodobieństwo na ich znalezienie jest więszke. Są też przedmioty związane z siedmioma księżycami Królestwa Axie, które pojawią się dopiero przy blasku specjalnego księżyca.

DODATKOWE GRY W ŚWIECIE AXIE INFINITY (Third-party developer games)

Axie Mini Gry

Ze względu na charakter blockchain zasoby gry można łatwo przenieść i używać do różnych aplikacjach zbudowanych na tym samym blockchainie. Oto dwie mini gry z Axies, stworzone na tej zasadzie:

Axie Sushi

Axie Sushi to gra, w której możesz używać swoich Axiesów do wyścigów. Aby wziąć udział w wyścigu, musisz zapłacić wpisowe. Opłata wejściowa wszystkich graczy jest doliczana do puli nagród. Zwycięzca wyścigu zgarnia wszystko z puli.

Axies będą się ścigać po torze, na którym znajdują się kawałki sushi. Axie, który pierwszy zje wszystkie kawałki sushi i dotrze dotrzeć do mety, jest zwycięzcą.

Jak dobrze pójdzie twojemu Axie, zależy od jego punktów umiejętności.

 • Wartości HP i Skills określają prędkość ruchu bazowego Axies w kierunku linii mety.
 • Ilość punktów Morale decyduje o szansie na “Critical bite”, który sprawia, że dwa kawałki sushi zostają pożarte jednym kęsem.
 • Ilość punktów Speed odpowiada natomiast za możliwość użycia “Speed buff”, które spowoduje, że Axie zje dwa razy szybciej w przypadku pierwszych 2 ugryzień.

A oto zasady dotyczące gry:

 • Maksymalnie 5 axies bierze udział w grze. Wyścig rozpoczyna się natychmiast po zajęciu wszystkich miejsc lub po 3 minutach, jeśli na torze wyścigowym znajduje się przynajmniej 2 axies.
 • Każdy może wziąć udział. Gracze bez Axies mogą zalogować się do trybu gościa i wybrać Axie z listy “free to play” Axies. Jednak tylko użytkownicy zalogowani z metamaska mogą przeglądać swoje statystyki i brać udział w cotygodniowych konkursach.

Flappy Axie

Flappy Axie https://flappy-axie.herokuapp.com/ jest mini-grą opartą na Flappy Bird, w której możesz używać swoich Axiesów, aby przetrwać jak najdłużej na torze przeszkód.


Sądzę, że zostały tu zawarte wszystkie informacje o grze Axie Infinity i całego jej środowiska. Jeśli masz jakieś sugestie dotyczące rzeczy, które mogłyby się tu pojawić lub z czymś się nie zgadzasz, proszę, pisz śmiało.

Skontaktuj się ze mną lub śledź moją przygodę z tokenami NFT na moim Twitterze: https://twitter.com/3xhuman

Tekst powstał (jednakże został mocno rozbudowany :D) na bazie angielskojęzycznego tutorialu i wprowadzenia do gry Axie Infinity: https://medium.com/ethereumgaming/collect-breed-and-fight-your-army-of-cute-pets-a-complete-axie-infinity-guide-e3c0c29bfb46

Welcome to a place where words matter. On Medium, smart voices and original ideas take center stage - with no ads in sight. Watch
Follow all the topics you care about, and we’ll deliver the best stories for you to your homepage and inbox. Explore
Get unlimited access to the best stories on Medium — and support writers while you’re at it. Just $5/month. Upgrade